Data publikacji:

Polar vs Garmin

Rynek smartwatchy i smartbandów przez ostatnie lata rozwinął się niezwykle dynamicznie, dekadę temu urządzenia tego typu były bardzo drogimi gadżetami, dziś należą do normalności. Konsumenci mogą wybierać spośród produktów wielu różnych marek, niektóre kierują swoją ofertę do jak najszerszego grona odbiorców, inne skupiają się z kolei na bardziej niszowych potrzebach. Porównajmy zatem katalogi firm Polar i Garmin.
polar vs garmin

Polar – historia i profil firmy

Polar, formalnie Polar Electro Oy, jest fińską firmą specjalizującą się w produkcji sportowych narzędzi pomiarowych. Przedsiębiorstwo zostało powołane do życia w 1977 roku w niewielkim kilkunastotysięcznym mieście Kempele na północy kraju. Jego właściciele postawili przed sobą jeden cel – mieli zamiar odpowiedzieć na zapotrzebowanie sportowców poszukujących skutecznego sposobu na badanie rytmu serca podczas treningu. W pierwszej kolejności skupili się na rodzimych narciarzach przełajowych. 
Zadanie to było możliwe do zrealizowania, bowiem założyciel Polaru, Seppo Säynäjäkangas, opatentował pierwszy na świecie przenośny i bezprzewodowy monitor EKG, jedynym wyzwaniem była więc seryjna produkcja urządzenia. Jego pierwsza komercyjna wersja trafiła do sprzedaży w 1978 roku. Kolejne unowocześnione modele był sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w kolejnych latach, dzięki czemu Polar zyskał renomę i zaufanie nie tylko wśród narciarzy, ale też u wielu innych sportowców. 
Do dziś główną areną działalności Polaru jest produkcja wysokiej jakości monitorów zdrowia, używanych przez profesjonalistów, jak i amatorów uprawiających najróżniejsze dyscypliny sportu. Sprzęt z logo producenta używany jest też w pracach badawczych i medycynie. Od kilku lat Polar inwestuje również w zegarki i smartwatche, przeznaczone dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu. Są one wspierane przez autorską aplikację Polaru i cenione ze względu na dokładne sensory biometryczne oraz bogate opcje pozwalające na analizę zebranych przez nie danych. Odznaczają się się też wysoką jakością wykonania i wodoodpornością.
Smartwatche i zegarki z monitorami zdrowia marki Polar nie należą do najtańszych urządzeń na rynku. Za najtańsze modele zapłacimy zazwyczaj powyżej 600 złotych. Jeżeli więc szukamy uniwersalnego sprzętu do codziennego użytku, powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę konkurencji. 
Flagowe linie zegarków Polar to Polar Ignite, Pacer, Vantage i Grift.
Przeczytaj również: Jaki zegarek z nawigacja wybrać?

Garmin – historia i profil firmy

Garmin jest szwajcarsko-amerykańską spółką założoną w 1989 roku w USA. Od samego początku specjalizowała się ona w projektowaniu oraz produkcji profesjonalnego sprzętu nawigacyjnego, montowanego w samolotach, okrętach i statkach, a także w samochodach. Jako jedna z pierwszych na świecie zaczęła też oferować komercyjne zestawy do satelitarnej nawigacji GPS, na których zakup mogli pozwolić sobie jedynie najbardziej zamożni właściciele aut lub jachtów. 
Choć pierwsze zestawy GPS kosztowały wiele tysięcy dolarów, rozwój technologii sprawił, że ich ceny bardzo szybko zaczęły spadać, dzięki czemu Garmin zaczął oferować znacznie szerszy katalog produktów, przeznaczonych np. dla miłośników kolarstwa lub górskich wycieczek. Pojawienie się pierwszych smartfonów zagroziło jednak przyszłości firmy i spowolniło znacząco sprzedaż różnego typu nawigacji. Firma zmieniła więc na początku ubiegłej dekady swoją strategię biznesową, inwestując w zupełnie nowe kategorie urządzeń, skupiając się na inteligentnych zegarkach i opaskach, przeznaczonych dla przeciętnych użytkowników, a także fanów sportu i osób prowadzących bardzo aktywny styl życia. Wsparciem dla sprzętu jest wciąż rozwijane oprogramowanie treningowe i fitness, które dodatkowo oferuje funkcje pozwalające na kontrolę stanu zdrowia organizmu.
Garmin jest dziś jednym z liderów w produkcji smartwatchy. Firma ma imponujący katalog różnego rodzaju modeli we wszystkich segmentach cenowych, dzięki czemu w tej ofercie każdy teoretycznie znajdzie propozycję dla siebie. Seria Garmin Venu to np. eleganckie modele przeznaczone dla pań, podczas gdy Forerunner to propozycja dla fanów biegania i sportu. Zegarki Garmin Fenix to z kolei bardzo uniwersalne konstrukcje, dostępne w wariantach przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Firma ma nawet zegarki stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach. 
Garmin ma wyłączenie dwie linie inteligentnych opasek, pierwszą z nich są urządzenia VivoFit, a drugą nieco droższe modele VivoSmart. Wygodny w użyciu sprzęt z wymiennymi opaskami oferuje najważniejsze funkcje biometryczne oraz wyraźne i jasne wyświetlacze dotykowe.

Garmin – nie tylko smartwatche i smartbandy

Garmin wciąż produkuje też profesjonalne zestawy nawigacyjne, przeznaczone dla wszystkich rodzajów pojazdów, a także urządzenia dla miłośników survivalu i turystyki. Spółka produkuje też lubiane zestawy nawigacji rowerowej, z licznikami szybkości oraz przejechanych kilometrów, jak również drobne akcesoria do jednośladów, takie jak lampki czy pedały.

Polar vs Garmin – co wybrać?

Ze względu na pozycję rynkową i zasoby Garmin posiada znacznie bogatszą linię produktów. Jeżeli szukamy więc smartwatcha do codziennego użytku lub turystycznych wycieczek, wybór urządzenia producenta jest całkowicie zrozumiały. Sprzęt marki Polar to zdecydowanie bardziej niszowe urządzenia. Postawią na nie osoby uprawiające sport, którym zależy na jak najbardziej dokładnych pomiarach i wysokiej jakości wykonania. Modele te nadają się do użytku w wielu sytuacjach, ale nie są zalecane zwolennikom survivalu i ekstremalnych dyscyplin. Tutaj znacznie lepiej postawić na typowo turystyczne i outdoorowe konstrukcje Garmina.
Zdjęcie: Envato Elements