Jedną z interesujących informacji dla wielu może okazać się kwestia wielkości piłek – różne wielkości piłek są przewidziane dla określonych grup wiekowych, a nawet płci. Ma to oczywiście związek z wygodą prowadzenia piłki i jej komfortowego uchwycenia w jednej dłoni.
Podczas gry drużyny na przemian wcielają się w rolę atakujących i broniących. Zadaniem drużyny atakującej jest jak najszybsze zdobycie gola, a broniących – niedopuszczenie do tego, przejęcie piłki i wyprowadzenie ataku.
Każda drużyna składa się z szesnastu zawodników. Podczas meczu na boisku może się jednak znajdować maksymalnie siedmiu graczy: sześciu zawodników oraz jeden bramkarz. W czasie trwania rozgrywki poszczególni członkowie drużyny mogą wymieniać się na parkiecie między sobą. Każdy z zawodników musi nosić jednakowy strój, wyjątek stanowi jedynie bramkarz.
Początki piłki ręcznej sięgają aż czasów starożytnej Grecji. To właśnie wtedy, rozgrywając zawody zwane Urania oraz Episkyros, stosowano bardzo podobne zasady gry. W naszym kraju ten sport stał się popularny dopiero w 1976 roku, kiedy wieś Szczypiorno została oficjalnie włączona do Kalisza. To właśnie dlatego wielu miłośników sportu potocznie nazywa piłkę ręczną szczypiorniakiem.
Piłka ręczna zasady gry – w piłce ręcznej chodzi przede wszystkim o zdobywanie bramek przy udziale piłki trzymanej obiema rękoma. Podczas poruszania się po boisku, zawodnik może jedynie grać piłką poprzez kozłowanie, zabronione jest jednak trzymanie jej w rękach. Punkt zdobywa się w momencie trafienia piłki w bramkę. Mecz zwycięża ta drużyna, która w czasie trwania gry zdobyła więcej punktów.
Przeczytaj również: Bilard: zasady, porady, akcesoria. Jak grać?
Rzut z autu przyznaje się, gdy piłka przesunie się przez linią boczną boiska. Aut zostaje wykonany przez gracza z rywalizującej drużyny. Po przekroczeniu końcowej linii parkietu następuje rzut bramkarski.
Rzut wolny przyznawany jest przede wszystkim za złamanie reguł gry: grę pasywną, nieprzepisową zmianę graczy, niewłaściwą grę piłką i nieodpowiednie zachowanie. Podczas wykonywania rzutu wolnego, członkowie przeciwnej drużyny muszą się znajdować przynajmniej w odległości trzech metrów od rzucającej osoby.
Sędzia przyznaje natomiast rzut karny wtedy, gdy zawodnik wejdzie z piłką w granice własnego pola bramkowego, nastąpi niepoprawna interwencja któregoś z graczy bądź kiedy zawodnik umyślnie przeszkadza w grze swojemu konkurentowi. Rzut wykonuje się z linii siódmego metra w czasie nieprzekraczającym trzech sekund od sygnału arbitra.
Piłka ręczna to świetny sport dla każdego lubiącego aktywność fizyczną. Nie wymaga ogromnego nakładu środków finansowych i może stać się wspaniałym hobby.
Piłka do gry w szczypiorniaka wyprodukowana jest z gumowej dętki, pokrytej syntetycznym materiałem. Jej wielkość uzależniona jest jednak przede wszystkim od grupy wiekowej zawodników i ich płci. Piłki, które wykorzystywane są w trakcie meczu, oznaczone są poszczególnymi numerami – od jednego do trzech. Piłka mająca trzeci numer, przeznaczona jest dla dorosłych mężczyzn.
Mecze piłki ręcznej obywają się tylko w zamkniętych obiektach sportowych, które muszą mieć odpowiednie wymiary boiska. Parkiet musi mieć wymiary 40 x 20 metrów. Sześć metrów od linii końcowej zaczyna się pole bramkowe, jest ono oznaczone za pomocą półokręgu. W tej strefie może przebywać tylko bramkarz zespołu. Bramki, które znajdują się po obu stronach boiska, równolegle mierzą dokładnie dwa metry wysokości oraz trzy metry długości. Pozostała część parkietu, która jest głównym terenem gry, przeznaczona jest dla reszty zespołu. Siedem metrów od bramki zaznaczona jest linia rzutów karnych. Gdzie kupić bramkę do gry w piłkę ręczną? Polecamy Ceneo.pl.
Cały mecz składa się z dwóch połówek trwających trzydzieści minut. Przerwa trwa dziesięć minut. Jeśli mecz nie został rozstrzygnięty, rozgrywana jest pięciominutowa dogrywka.
Zawodnicy poruszają się po boisku, kozłując piłkę. W momencie, gdy nie kozłują, mogą ją przetrzymać jedynie przez trzy sekundy, jednocześnie wykonując maksymalnie trzy kroki. Może być ona popychana, zatrzymywana, łapana bądź uderzana. Dozwolone jest dotykanie piłki wszystkimi częściami ciała oprócz nóg. Zawodnik zaczyna kozłować, kiedy złapie piłkę. Może zmieniać rękę, którą kozłuje piłkę, wedle tego, jak mu wygodnie. Jeśli mimo wszystko gracz ponownie złapie piłkę w obie ręce, musi podać ją dalej lub wykonać rzut w kierunku bramki. Inaczej każdy następny krok uznawany jest jako błąd. Jakie obuwie do gry w piłkę ręczną wybrać? Znajdziesz je na Ceneo.pl.