Data modyfikacji:

Piłka ręczna – zasady. Jak grać w piłkę ręczną?

Piłka ręczna jest grą zespołową. Jak każdy sport, posiada ona swoje ściśle określone zasady dotyczące samej gry, ale również zachowania na boisku czy ubioru. Przed próbą gry w piłkę ręczną warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Dotyczy to również kibiców. Warto znać zasady, jakie obowiązują szczypiornistów, aby czerpać większą przyjemność z uprawianego czy oglądanego meczu w piłkę ręczną.
piłka ręczna zasady

Piłka ręczna – podstawowe zasady

Piłka ręczna to gra, w której do rywalizacji naprzeciwko siebie stają dwie drużyny. Pełna drużyna może liczyć maksymalnie 16 osób, z tym że na boisku jednocześnie może przebywać 7 zawodników jednej drużyny, wliczając bramkarza. Przepisy wymagają minimalnie 5 zawodników, aby można było rozpocząć mecz. Przed spotkaniem spisuje się specjalny protokół, w którym zawierają się dane zawodników pojawiających się na meczu.

Mecz w piłkę ręczną trwa 60 minut i podzielona jest na dwie, równe połowy. Czas trwania jest mocno teoretyczny, gdyż w sytuacjach spornych, faulach czy innych przewinieniach zegar jest zatrzymywany przez sędziego i rusza ponownie w momencie wznowienia spotkania. Połowy oddziela 10 minutowa przerwa, w której zawodnicy udają się do szatni wraz z całym sztabem trenerskim w celu podsumowania pierwszej połowy i odpoczynku.

Boisko do piłki ręcznej ma znormalizowane wymiary. Elementy boiska, takie jak bramki, również muszą spełniać standardy dotyczące wymiarów. Mecz wygrywa drużyna, która w czasie trwania meczu zdobędzie więcej goli.

Podstawowe zasady gry w piłkę ręczną

• Zasada trzech sekund – tylko tyle czasu gracz może posiadać piłkę.
  • Zasada trzech kroków – cztery i więcej w trakcie poruszania się z piłką skutkują błędem kroków.
  • Zasada jednego kontaktu – nie można przekładać piłki z ręki do ręki, musi ona wcześniej dotknąć podłoża lub trafić do innego zawodnika.

Jedną z interesujących informacji dla wielu może okazać się kwestia wielkości piłek – różne wielkości piłek są przewidziane dla określonych grup wiekowych, a nawet płci. Ma to oczywiście związek z wygodą prowadzenia piłki i jej komfortowego uchwycenia w jednej dłoni.

Piłka ręczna – zasady dotyczące zachowania się zawodników

W piłce ręcznej, jak w każdym sporcie zespołowym, obowiązują zasady fair play. Stawiany jest wysoki nacisk na sportowe zachowania zawodników, w związku z czym nadmierna ilość przewinień czy brutalne faule skutkują karą nakładaną na zawodnika, co przełożyć się może na jakość gry całego zespołu. Najlżejszym wymiarem kary jest upomnienie od sędziego. Kolejną karą za wielokrotne przewinienia czy faule jest wykluczenie. Odbywa się ono na dwie minuty, co skutkuje osłabieniem zespołu, gdyż zawodnik zdjęty z boiska nie może zostać zmieniony w czasie trwania kary, przez co zespół musi mierzyć się z przeciwnikiem w mniejszej ilości osób. Największą karą, jaka nakładana jest na zawodników, jest dyskwalifikacja. Kara ta spotyka zawodników za bardzo brutalne faule, atak na sędziego czy innych działaczy oraz za trzy nałożone wcześniej wykluczenia. Na zawodach wysokiej rangi, podobnie jak w piłce nożnej, dyskwalifikacja obejmuje mecz, w którym nastąpiła i często kolejne spotkanie. Wymusza to na graczach umiejętną grę i stosowanie się do panujących zasad.

Atakujący i broniący w piłce ręcznej

Podczas gry drużyny na przemian wcielają się w rolę atakujących i broniących. Zadaniem drużyny atakującej jest jak najszybsze zdobycie gola, a broniących – niedopuszczenie do tego, przejęcie piłki i wyprowadzenie ataku.

Ilu zawodników liczy jedna drużyna?

Każda drużyna składa się z szesnastu zawodników. Podczas meczu na boisku może się jednak znajdować maksymalnie siedmiu graczy: sześciu zawodników oraz jeden bramkarz. W czasie trwania rozgrywki poszczególni członkowie drużyny mogą wymieniać się na parkiecie między sobą. Każdy z zawodników musi nosić jednakowy strój, wyjątek stanowi jedynie bramkarz.

Ogólna charakterystyka gry w piłkę ręczną

Początki piłki ręcznej sięgają aż czasów starożytnej Grecji. To właśnie wtedy, rozgrywając zawody zwane Urania oraz Episkyros, stosowano bardzo podobne zasady gry. W naszym kraju ten sport stał się popularny dopiero w 1976 roku, kiedy wieś Szczypiorno została oficjalnie włączona do Kalisza. To właśnie dlatego wielu miłośników sportu potocznie nazywa piłkę ręczną szczypiorniakiem.

Piłka ręczna zasady gry – w piłce ręcznej chodzi przede wszystkim o zdobywanie bramek przy udziale piłki trzymanej obiema rękoma. Podczas poruszania się po boisku, zawodnik może jedynie grać piłką poprzez kozłowanie, zabronione jest jednak trzymanie jej w rękach. Punkt zdobywa się w momencie trafienia piłki w bramkę. Mecz zwycięża ta drużyna, która w czasie trwania gry zdobyła więcej punktów.

Piłka ręczna – zasady podczas akcji

Poza wspomnianymi wyżej zasadami kar i systemu gry obowiązują również zasady przeprowadzanej akcji. Opiera się to głównie na zasadzie trzech kroków. Wymusza to na zawodnikach poruszanie się i kozłowanie piłki oraz wymianę podań, dzięki czemu gra staje się bardziej dynamiczna. Są również osobne zasady obowiązujące bramkarzy. Bramkarz opuszczający swoje pole karne traktowany jest jak gracz ofensywny, przez co obowiązują go takie same zasady dotyczące poruszania się i posiadania piłki.

Co do postawy bramkarskiej, w piłce ręcznej, z racji na silne rzuty, bramkarze starają się zasłonić bramkę całym ciałem. Najczęściej obrona odbywa się przy pomocy nóg. Jest to jedyna możliwa forma kontaktu piłki z kończyną dolną zawodnika. Każda inna próba takiej akcji traktowana jest jako przewinienie i skutkuje utratą piłki. Rzuty do bramki wykonuje się zza pola karnego. Wejście w nie podczas akcji ofensywnej skutkuje utratą piłki.

Przeczytaj również: Bilard: zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Rzut wolny, karny i z autu

Rzut z autu przyznaje się, gdy piłka przesunie się przez linią boczną boiska. Aut zostaje wykonany przez gracza z rywalizującej drużyny. Po przekroczeniu końcowej linii parkietu następuje rzut bramkarski.

Rzut wolny przyznawany jest przede wszystkim za złamanie reguł gry: grę pasywną, nieprzepisową zmianę graczy, niewłaściwą grę piłką i nieodpowiednie zachowanie. Podczas wykonywania rzutu wolnego, członkowie przeciwnej drużyny muszą się znajdować przynajmniej w odległości trzech metrów od rzucającej osoby.

Sędzia przyznaje natomiast rzut karny wtedy, gdy zawodnik wejdzie z piłką w granice własnego pola bramkowego, nastąpi niepoprawna interwencja któregoś z graczy bądź kiedy zawodnik umyślnie przeszkadza w grze swojemu konkurentowi. Rzut wykonuje się z linii siódmego metra w czasie nieprzekraczającym trzech sekund od sygnału arbitra.

Piłka ręczna to świetny sport dla każdego lubiącego aktywność fizyczną. Nie wymaga ogromnego nakładu środków finansowych i może stać się wspaniałym hobby.

Piłka ręczna – co jest potrzebne do gry?

Aby zacząć grę w piłkę ręczną, nie potrzebujemy specjalistycznego, drogiego sprzętu. Najważniejsze, aby zaopatrzyć się w wygodny strój sportowy, najlepiej koszulkę i spodenki. Obowiązkowo posiadać trzeba buty przeznaczone do poruszania się po hali sportowej, najlepiej stabilizujące kostkę, co wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Doświadczeni gracze, dla lepszego chwytu piłki, stosują specjalny klej, który wsmarowują w dłonie. Ważne, aby przed rozgrywką przeprowadzić dokładną rozgrzewkę całego ciała. Do tego przydać się mogą gumy oporowe czy piłka do gry. Po meczu wielu zawodników rozluźnia mięśnie, masując się specjalnymi rollerami. Występują one w formie wałka lub małych, twardych piłeczek. Każde akcesoria treningowe warto nabywać z czasem. Na początek wystarczą strój sportowi i przede wszystkim chęci do gry. Piłka ręczna, jako sport zespołowy, przynosi wiele korzyści. Poza ogólną sprawnością fizyczną i kondycją poprawia również pewność siebie. Jest to sport bardzo kontaktowy, dlatego elementy walki o pozycje pomogą rozwinąć dodatkowe umiejętności. Jak każda gra zespołowa, uczy również współpracy i dyscypliny. Piłka ręczna jest w Polsce bardzo popularnym sportem, cieszącym się wieloma sukcesami, dlatego zachęcamy do spróbowania swoich sił. Powodzenia!

Jaka piłka jest potrzebna do gry w piłkę ręczną?

Piłka do gry w szczypiorniaka wyprodukowana jest z gumowej dętki, pokrytej syntetycznym materiałem. Jej wielkość uzależniona jest jednak przede wszystkim od grupy wiekowej zawodników i ich płci. Piłki, które wykorzystywane są w trakcie meczu, oznaczone są poszczególnymi numerami – od jednego do trzech. Piłka mająca trzeci numer, przeznaczona jest dla dorosłych mężczyzn.

Boisko i bramka do piłki ręcznej

Mecze piłki ręcznej obywają się tylko w zamkniętych obiektach sportowych, które muszą mieć odpowiednie wymiary boiska. Parkiet musi mieć wymiary 40 x 20 metrów. Sześć metrów od linii końcowej zaczyna się pole bramkowe, jest ono oznaczone za pomocą półokręgu. W tej strefie może przebywać tylko bramkarz zespołu. Bramki, które znajdują się po obu stronach boiska, równolegle mierzą dokładnie dwa metry wysokości oraz trzy metry długości. Pozostała część parkietu, która jest głównym terenem gry, przeznaczona jest dla reszty zespołu. Siedem metrów od bramki zaznaczona jest linia rzutów karnych. Gdzie kupić bramkę do gry w piłkę ręczną? Polecamy Ceneo.pl.

Czas gry w piłkę ręczną

Cały mecz składa się z dwóch połówek trwających trzydzieści minut. Przerwa trwa dziesięć minut. Jeśli mecz nie został rozstrzygnięty, rozgrywana jest pięciominutowa dogrywka.

Podsumowanie – podstawowe zasady gry w piłkę ręczną

Zawodnicy poruszają się po boisku, kozłując piłkę. W momencie, gdy nie kozłują, mogą ją przetrzymać jedynie przez trzy sekundy, jednocześnie wykonując maksymalnie trzy kroki. Może być ona popychana, zatrzymywana, łapana bądź uderzana. Dozwolone jest dotykanie piłki wszystkimi częściami ciała oprócz nóg. Zawodnik zaczyna kozłować, kiedy złapie piłkę. Może zmieniać rękę, którą kozłuje piłkę, wedle tego, jak mu wygodnie. Jeśli mimo wszystko gracz ponownie złapie piłkę w obie ręce, musi podać ją dalej lub wykonać rzut w kierunku bramki. Inaczej każdy następny krok uznawany jest jako błąd. Jakie obuwie do gry w piłkę ręczną wybrać? Znajdziesz je na Ceneo.pl.