Data publikacji:

Padel – ciekawa alternatywa dla tenisa i squasha

Padel to sport, który łączy elementy tenisa oraz squasha. Choć w Polsce nie jest zbyt znany, w Hiszpanii czy Portugalii cieszy się ogromną popularnością. Gdzie można zagrać w padla i jakie akcesoria są do tego potrzebne? Sprawdź, czym jest padel oraz jakie są zasady gry.
padel

Co to jest padel?

Połączenie cech tenisa ziemnego oraz squasha sprawia, że padel jest grą wyjątkowo dynamiczną i rozrywkową. Mamy bowiem do dyspozycji kort przedzielony w połowie siatką, podobnie jak w tenisie, a także otaczające go ściany, niczym w squashu. Sprawia to, że wymiany toczone podczas meczu są bardzo szybkie, widowiskowe i wymagają często nie lada ekwilibrystyki. Nie bez przyczyny sport ten zdobył ogromną popularność na wybrzeżach Hiszpanii czy Portugali, gdzie stał się świetną alternatywą dla siatkówki plażowej czy koszykówki. Dużym plusem padla, zwanego również tenisem łopatkowym, jest niewielka powierzchnia kortów – na jednym korcie tenisowym zmieszczą się trzy korty do padla.

Padel – zasady

Zasady gry w padla są łudząco podobne do tych, które obowiązują w tenisie ziemnym. Punkty naliczane są w ten sam sposób, czyli zawodnicy grają do 2 setów składających się z 6 gemów. Aby wygrać gem, trzeba natomiast zdobyć 4 punkty: 15, 30, 40 i gem.
Serwis w padlu wykonuje się wyłącznie z dołu, po uprzednim odbiciu piłki od podłoża. Oznacza to, że podczas serwu rakieta nie może znaleźć się wyżej niż linia pasa serwującego. Zabroniony jest więc serwis znad głowy, znany z tenisa ziemnego. Po prawidłowym serwisie piłka musi trafić w pole serwisowe znajdujące się po przekątnej, a następnie nie może odbić się od stalowej siatki. Aby zdobyć as serwisowy, piłka musiałaby się odbić drugi raz od powierzchni kortu (również po odbiciu o tylną ścianę).
Zadaniem gracza odbierającego serwis jest przebicie piłki na drugą stronę kortu w taki sposób, aby przeciwnik miał problem z jej odbiciem. Może to zrobić w dowolny sposób, np. dołem, górą lub z woleja. Piłka może również odbić się od ścian kortu, jednakże najpierw musi trafić w podłoże. O powierzchnię kortu piłka może odbić się tylko raz. Podczas gry zawodnicy mogą jednakże odbić piłkę od szklanej ściany tylnej lub narożnej na swoim polu gry (podobnie jak w squashu), w celu przebicia piłki na drugą stronę. Warunkiem poprawnego zagrania jest jednak to, że na połowie przeciwnika piłka musi najpierw odbić się od podłoża. Nie można również odbijać piłki o metalową siatkę.
Punkt przyznawany jest w momencie, gdy:
  • piłka odbije się dwa razy od pola gry przeciwnika,
  • piłka odbije się od pola przeciwnika i wyleci poza kort, uderzając o ziemię,
  • przeciwnik uderzy w niedozwoloną część ściany,
  • przeciwnik nie trafi w kort i wybije piłkę poza pole gry,
  • piłka uderzona przez przeciwnika zatrzyma się na siatce,
  • przeciwnik dotknie ciałem lub rakietą siatki przedzielającej kort.

Kort do padla

Kort do gry w padla to prostokąt o wymiarach 10 × 20 metrów. Najczęściej ma sztuczne podłoże, np. gładkie lub sztuczną trawę. Dokoła kortu rozciąga się ogrodzenie wraz ze ścianami. Za plecami zawodników znajdują się szklane lub betonowe ściany o wysokości 3 metrów. Obejmują one również narożniki kortu, na długości 2 metrów od tylnej ściany. Kolejne 2 metry mają niższe ścianki szklane lub betonowe, o wysokości 2 metrów. Reszta kortu zamknięta jest metalową siatką. Tuż przy siatce, po obu stronach kortu, znajdują się wejścia. Można przez nie przebijać piłki, utrudniając grę przeciwnikowi, a także wybiegać nimi, by odbić piłkę wybitą poza kort.

Jaka rakieta do padla?

W odróżnieniu od rakiet do tenisa ziemnego oraz squasha rakieta do padla nie ma naciągu. Jest wykonana ze sztywnego i lekkiego materiału, np. włókna węglowego, i wypełniona pianką. Maksymalne wymiary rakiety to 45,5 cm wysokości, 26 cm szerokości i 3,8 cm grubości. Rakieta do padla musi być wyposażona w sznurek na nadgarstek, który zabezpiecza rakietę na wypadek wyślizgnięcia się z dłoni. W centralnej części rakiety znajduje się najczęściej 60 otworów o średnicy 13 cm, choć według przepisów obowiązkowy jest tylko jeden otwór. Waga rakiet do padla waha się od około 300 do 400 g. Piłka do padla przypomina natomiast tę do tenisa, jednak ma mniejsze ciśnienie wewnątrz, przez co odbija się znacznie wolniej.
Padel do rozrywka dla każdego, niemal w każdym wieku. W padla gra się parami, deblowo, dlatego do rozgrywki potrzeba czterech osób, ale to jedynie wzbogaca rozgrywkę. Największym ograniczeniem jest niestety dostępność kortów. O ile te do tenisa lub squasha znajdziesz w niemal każdym dużym i średnim mieście, korty do padla dostępne są tylko w kilku największych miastach w Polsce oraz pojedynczych klubach zrzeszających miłośników padla.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik