Data publikacji:

Opole na weekend. Co zwiedzać?

Spędzacie weekend w Opolu? Jesteśmy pewni, że będziecie zachwyceni tym miastem – Opole na weekend oferuje mnóstwo atrakcji dla głodnych wrażeń turystów. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Gdzie się udać, aby wypad można było uznać za udany? Zapraszamy do krótkiego poradnika.

A jeśli nie Opole, to sprawdź, gdzie jeszcze warto pojechać na weekend w Polsce.
opole na weekend

Opole na weekend – wybierz się na Wieżę Piastowską

Wieża wzniesiona została w 1300 roku za czasów panowania Bolesława I Opolskiego. W 2011 roku odbył się jej generalny remont, którego efektem są znajdujące się wewnątrz ciekawe wizualizacje i prezentacje multimedialne – to właśnie one sprawiają, że czujemy sie tak, jakby ktoś uruchomił wehikuł czasu i przeniósł nas w przeszłość.

Dzięki nim słyszymy jęki i rozmowy więźniów czy odgłosy kapiącej wody – to robi cały efekt. Oczywiście po wieży oprowadza grupy przewodnik ubrany w stare szaty. Na szczycie na turystów czeka coś jeszcze – zapierający dech w piersiach widok panoramy Opola.

Co warto zobaczyć w Opolu? Muzeum Polskiej Piosenki i Muzeum Wsi Opolskiej

Opole słynie z najpopularniejszego w Polsce festiwalu muzycznego, a więc na naszej liście nie mogło zabraknąć Muzeum Polskiej Piosenki. Muzeum jest w pełni multimedialne, a już na wejściu dostajemy słuchawki, dzięki którym możemy przesłuchać najlepsze archiwalne materiały z odbywającego się w mieście festiwalu.

Jedną z najbardziej lubianych atrakcji jest możliwość... zaśpiewania wybranej piosenki w profesjonalnym pokoju nagrań. Zwieńczeniem wycieczki jest amfiteatr – to właśnie na jego scenie występują artyści występujący w Opolu.

Kolejnym punktem obowiązkowym jest Muzeum Wsi Opolskiej

Właściwie to pewnego rodzaju skansen z oryginalnie zachowanymi budynkami z czasów dawnej, opolskiej wsi. Na miejscu zobaczycie stare chaty, karczmę, kościół, wiatraki, kuźnię czy szkołę. Dzięki wizycie w skansenie możecie przenieść się w czasie.

Weekend w Opolu? Idź na rynek

Urocze kamieniczki, które pamiętają jeszcze średniowieczne czasy, restauracje, kawiarnie i puby tętniące życiem to kwintesencja rynku w Opolu. Z pewnością spodoba wam się spacer jego alejkami. Będąc na Rynku, nie zapomnijcie zobaczyć pomnika Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola – został on wzniesiony z okazji 800 urodzin miasta.

Co zwiedzić w Opolu? Wyspa Bolko i Wyspa Pasieka

Jeśli podczas wyjazdów szukacie miejsc spokojnych, gdzie możecie odetchnąć świeżym powietrzem na łonie natury i w uroczych, parkowych zagajnikach, to koniecznie odwiedźcie przynajmniej jedną z wysp.

Wyspa Bolko znajduje się na Odrze. Zachwyca swoim urzekającym stawem, spokojnymi alejkami przygotowanymi do rowerowych wycieczek oraz 400-letni dębem zwanym Piastowskim. Na wyspie możecie wypożyczyć także rower miejski i eksplorować wyspę właśnie w ten sposób. Przy wyspie mieści się również ogród zoologiczny. To miłe urozmaicenie wycieczki, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Co zobaczyć w Opolu? Opolska Wenecja

To jedno z najbardziej malowniczych i romantycznych miejsc w całym mieście. Opolska Wenecja mieści się nad starym korytem Odry. Dookoła znajduje się przepiękna, opolska architektura, a w oddali widać Wieżę Piastowską. Opolska Wenecja ciągnie się aż po Most Groszowy – dzisiaj to most dla zakochanych, którzy wieszają na nim swoje kłódki z wyznaniami miłości. Opolską Wenecję polecamy także oglądać z gondoli – przy Moście Groszowym mieści się jej przystań. Cały rejs to koszt kilkunastu złotych.

Jeśli spędzacie weekend w Opolu to koniecznie skorzystajcie z naszego poradnika i odwiedźcie wskazane w nim atrakcje – jesteśmy pewni, że dzięki nim poczujecie prawdziwy klimat miasta. A wy byliście już w Opolu? Co podobało wam się w mieście najbardziej?

Autor: Klaudia Borycka