Data publikacji:

Jakie narty dla zaawansowanych to najlepszy wybór?

jakie narty dla zaawansowanych
Jak dobrać narty dla zaawansowanych i jakie są najlepsze narty dla średnio zaawansowanych? Przestawiamy ranking nart zaawansowanych i odpowiadamy na pytanie, czy używane narty dla średnio zaawansowanych to dobry pomysł na zakup. Z nami dowiesz się, jakie narty dla zaawansowanych to najlepszy wybór i dobrze przygotujesz się do sezonu zimowego, który „puk, puk” niechybnie zapuka do drzwi.

Jakie narty dla średnio zaawansowanych? Na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Narty z grupy Allround to modele najbardziej uniwersalne, nadające się do najróżniejszych zastosowań i z powodzeniem wykorzystywane przez średnio zaawansowanych (a także przez początkujących). Dlaczego warto kupić ten typ nart?
 • Jest to sprzęt o niskiej sztywności.
 • Nie wymagają zbyt dużej sprawności przy manewrowaniu i utrzymywaniu stabilności. 
 • Można z powodzeniem doskonalić na nich swoje umiejętności narciarskie, zarówno jeśli chodzi o technikę, styl, jak i szybkość.

Jakie narty dla zaawansowanych? 

Tu także podsuwamy ci modele z grupy Allround – oczywiście w założeniu, że „wymiatasz na dwóch deskach”, ale nie zamierzasz startować w zawodach. Decydując się na wysokojakościowe modele z tej grupy, masz pewność, że spełnią twoje oczekiwania niezależnie od indywidualnego stylu i miejsca jazdy.
Propozycja na dobre narty dla zaawansowanych to także egzemplarze sportowe oraz Allmountain. Wszechstronność obu tych rodzajów sprawia, że wśród nich znajdziesz narty do dowolnego zastosowania, które spełniają wymagania ciebie jako zaawansowanego użytkownika.

Jaki promień skrętu narty dla średnio zaawansowanych?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki promień skrętu narty dla średnio zaawansowanych, opowiemy, czym jest promień skrętu i jakie może mieć znaczenie przy doborze wysokości nart.
A więc – promień skrętu to minimalny promień trajektorii ruchu, w obrębie którego przemieszcza się narta. Wskaźnik ten świadczy o zdolności nart do ostrego zawracania oraz zmieniania kierunków i w dużym stopniu określa ich zwrotność. Więc – im mniejszy promień skrętu (mniejsza wartość tego parametru), tym agresywniejszą jazdę możesz uprawiać, bo „ciaśniej” będziesz wchodzić w zakręty.

Jaki promień skrętu narty dla średnio zaawansowanych? Zależy od twojego stylu jazdy

A raczej – od stylu jazdy, jaki preferujesz. Jak to wydedukować?
 • Modele nart o małym promieniu skrętu najlepiej spisują się przy niewielkich prędkościach tam, gdzie wymagana jest duża precyzja jazdy.
 • Narty z dużym promieniem skrętu jest łatwiej kontrolować, gdy jest się rozpędzonym. W tym układzie te deski sprawdza się do poruszania po przygotowanych trasach i to ze znaczną prędkością. 
Co więcej? Pamiętaj, że istnieje korelacja pomiędzy wartością promienia skrętu a wielkością. Zazwyczaj jest tak, że wraz ze wzrostem długości zmniejsza się także zwrotność. Obie te właściwości są ze sobą powiązane i zmiana wartości jednej z nich automatycznie przekłada się na drugą.

Jakie narty dla zaawansowanych to najlepszy wybór? Ranking nart zaawansowanych

Przedstawiamy ranking nart zaawansowanych, byś mógł podjąć najlepszy dla siebie wybór sprzętowy na początek nadchodzącego sezonu:
 1. Narty dla zaawansowanych Fischer Narty RC One 73 Allride + wiązania RS 11 GW PR 2020 P09419 – narty są lekkie, a jednocześnie stabilne i bezpieczne. Ich cechą jest szybka reakcja na inicjację skrętu. Odbiorcy to narciarze zaawansowani, jeżdżący głównie po trasach przygotowanych. Ze względu na ich niewielką wagę (narty o długości 167 cm ważą 2050 g) jest to model bardzo popularny wśród osób, które preferują sprzęt lekki, niezawodny i szybki.
 1. Narty zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy Head Supershape E-Original + PRD 12 GW 20/21 – firma Head od lat jest często wybieraną marką w zakresie sprzętu zimowego. Narty są prezeznaczone do zjazdów profesjonalnych, gdzie szusowanie jest proste i płynne. Deski mają stabilną konstrukcję, a specjalne systemy wygłuszają ogromną część wibracji. 
 1. Unisexowe narty dla zaawansowanych Volkl Deacon 74 2022 + Marker rMotion 12.0 GW – produkt dedykowany narciarzom o wysokich umiejętnościach, a także osobom uprawiającym zawodowo narciarstwo. Jest tu tłumik drgań, poruszający się niezależnie. Minimalizuje on drgania dziobów, a co za tym idzie, tłumi wibracje pionowe oraz poziome i wzdłużne.
 1. Narty dla wyprawionych narciarzy Völkl Volkl Deacon 79 + Ipt Wr Xl 12 Tcx Gw 19/20 – jest to sprzęt o średniej dynamice, przeznaczony dla osób preferujących bezpieczny, spokojniejszy i bardziej kontrolowany styl jazdy. Dobra stabilizacja i odpowiednia sztywność. Model ten powstał w sezonie 2019–2020 i od razu zyskał uznanie narciarzy ze względu na dobre przenoszenie mocy.
 1. Narty unisexowe Rossignol React 6 Compact+Xp11 21/22 – konstrukcja z mocnym taliowaniem sprawdzi się przy jeździe carvingowej. Z tych nart zadowolone będą osoby o umiejętnościach średnio zaawansowanych i zaawansowanych (to świetne narty damskie dla zaawansowanych).

Jakie narty damskie dla średnio zaawansowanych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupujesz narty damskie dla średnio zaawansowanych narciarek? Musisz wiedzieć, że narty dla średnio zaawansowanych różnią się od siebie charakterystyką i niezwykle ważne jest, żeby dobrze dopasować je do poziomu narciarza!
 • Najlepsze dla średnio zaawansowanych mężczyzn i kobiet będą narty z grupy Allround.
 • Narty dla średnio zaawansowanych kobiet powinny być o około 10–20 cm niższe od wzrostu pań.
 • Sprawdź, czy model, którym jesteś zainteresowana, posiada rocker (specjalne podgięcie dziobów i piętek, które sprawia, że deski są bardziej skrętne i lżejsze w obsłudze – kompromis między stabilnością a skrętnością). Jeśli tak, to uwzględnij fakt, że narty wyposażone w tę technologię powinny być dłuższe o około 5–10 cm.
 • W przypadku nart dla średnio zaawansowanych znajdź kompromis między sztywnością a dynamiką.
 • Idealnie, gdy wartość promienia skrętu wynosi między 12 a 16 m.

Czy używane narty dla średnio zaawansowanych to dobry pomysł na zakup? Tak, ale…

Jeśli dobrze się przyłożysz do poszukiwania desek, to możesz kupić używane narty w bardzo dobrym stanie w cenie dużo niższej niż ta, którą ma na metce sprzęt nowy. Jeśli chcesz kupić używane narty, a nie wiesz „z czym to się je”, poproś o pomoc doświadczonego znajomego narciarza, by ocenił defekty ślizgów, krawędzi oraz zauważył różnego rodzaju zniekształcenia. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.