Data publikacji:

Jak wybrać miecz do szermierki?

Szermierka to niezwykle popularny sport zaliczany do sportów walki. Szermierka jest dyscypliną olimpijską, w której od 1896 roku rywalizować mogą mężczyźni, a w 1924 roku powstała także dyscyplina kobieca. Trenujący szermierkę muszą być wyposażeni w niezbędny sprzęt.
jaki miecz do szermierki
Do podstawowego wyposażenia każdego szermierza zaliczyć można odpowiedni strój, ochraniacze oraz maskę, a także miecz. Wybór miecza do szermierki jest zależny do wybranej konkurencji, ponieważ nie da się określić jedynej najlepszej broni do uprawiania tego sportu.
Każdy, kto planuje rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniem szermierki, powinien poświecić sporo uwagi na wybór odpowiedniego sprzętu, ubrania oraz innych niezbędnych elementów wyposażenia szermierza. Nie jest tajemnicą, że najważniejszym elementem szermierskiego ekwipunku jest broń odpowiednia dla trenowanego rodzaju szermierki. Szermierka, w najprostszym tłumaczeniu, polega na trafieniu przeciwnika posiadaną bronią, dlatego to właśnie na broń należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak nazywa się miecz do szermierki?

Zależnie od konkurencji, w jakiej uprawiana jest szermierka, można wyróżnić trzy rodzaje broni: szablę, floret oraz szpadę. Każda z broni różni się wieloma czynnikami, takimi jak masa, maksymalna długość, rodzaj rękojeści, kształt i średnica kosza, rodzaj uchwytu oraz kształt i zakrzywienie ostrza.
Konkurencje w szermierce, do których wykorzystywane są wspomniane rodzaje broni, mają zbliżone do siebie zasady, jednak punktacja oraz pole trafień są inne w każdej z nich. Aby lepiej poznać charakterystykę mieczy do szermierki oraz rodzaje konkurencji, warto skorzystać z przewodnika poniżej.

Szabla – cechy charakterystyczne

Szabla to nie tylko określenie rodzaju mieczu do szermierki, ale także nazwa jednej z trzech konkurencji w szermierce. Szabla to broń sieczno-kolna, którą zadaje się trafienie polegające głównie na cięciach, a nieco rzadziej na pchnięciach W szabli trafienia liczą się od pasa w górę, czyli bez nóg i podbrzusza.
W szabli obowiązuje zasada, która pozwala na określenie pierwszeństwa niektórych akcji nad innymi, czyli tzw. konwencja pierwszeństwa. W przypadku, gdy obaj szermierze trafią jednocześnie, punkty zdobywa ten z nich, który wykonał akcję uprzywilejowaną. Konwencja pierwszeństwa zakłada, że linia ma zawsze pierwszeństwo przed natarciem, a natarcie ma pierwszeństwo przez przeciwnatarciem.
Broń używana w tej konkurencji to szabla, która może osiągać maksymalną długość do 105 cm, a najdłuższa rękojeść, liczona z koszem, może dochodzić do 17 cm. Kosz w szabli ma kształt owalny, połączony z gardą, którego średnica powinna być nie większa niż 25 x 14 cm. Rękojeść w szabli jest prosta, a klinga w przekroju przypomina płaski prostokąt układający się na kształt litery Y.
Ostrze w szabli jest płaskie lub lekko zakrzywione, jednak jego krzywizna nie może wynosić więcej niż 4 cm. Szabla służy do trafiania w określone pole przeciwnika, czyli cały tułów od pasa w górę oraz głowa i ramiona. Co ważne, maksymalna masa szabli nie powinna przekraczać 500 g.

Czym wyróżnia się floret?

Floret to miecz do szermierki zaliczany do broni kolnej, z której korzysta się podczas konkurencji o tej samej nazwie. Trafienia taką bronią zadaje się poprzez pchnięcia, umieszczając tzw. puntę, czyli końcówkę broni, na polu trafienia. Pole, w jakie można trafiać, obejmuje cały tułów razem z podbrzuszem. We florecie nie liczą się trafienia w głowę, nogi oraz ręce.
Tak, jak w przypadku szabli, tak i we florecie obowiązuje konwencja pierwszeństwa ustalająca pierwszeństwo akcji. Podczas jednoczesnego trafienia punktacja nalicza się zawodnikowi, który wykonał uprzywilejowaną akcję. Konwencja określa, że linia ma pierwszeństwo przed natarciem, natarcie ma pierwszeństwo przed przeciwnatarciem, a pierwszeństwo natarcia jest zniesione przez obronę zasłoną i odpowiedź.
Floret to miecz do szermierki, której maksymalna długość wynosi 110 cm, a maksymalna waga 500 g. Rękojeść takiej broni powinna mieć długość nie większą niż 18 cm, a maksymalna średnia kosza to 12 cm. Kosz floretu ma kształt okrągły, przypominający spodek. Rękojeść w takiej broni może mieć autonomiczny kształt, określany mianem „belgijskiego”, kształt prosty tzw. francuski lub autonomiczny włoski.
Klinga w przekroju układa się na kształt kwadratu, a ostrze we florecie może być proste lub delikatnie zakrzywione. Taka broń służy do trafień w formie pchnięć, w których nacisk na puntę jest równy masie broni lub większy. Floretem można trafiać w cały tułów, włączając podbrzusze, jednak trafienia w ręce, nogi oraz głowę nie są punktowane.

Szpada – charakterystyka broni

Szpada to broń kolna, którą zadaje się trafienia w formie pchnięć. Podczas takich trafień końcówka miecza do szermierki musi znaleźć się na polu trafienia. W konkurencji, jaką jest szpada, punktowane są trafienia w całe ciało przeciwnika.
W odróżnieniu od dwóch pozostałych konkurencji, czyli szabli i floretu, w szpadzie nie ma konwencji, co oznacza, że wszystkie akcje są równe sobie. W przypadku gdy przeciwstawni zawodnicy wykonają trafienia jednocześnie, punkty naliczane są każdemu z nich.
Szpada, czyli miecz do szermierki używany w konkurencji o tej samej nazwie, może osiągać maksymalną długość 110 cm, a jej największa masa wynosi aż 770 g, czyli więcej od dwóch pozostałych broni. Najdłuższa rękojeść może wynosić 18 cm, licząc jej długość razem z długością kosza. Największa dopuszczalna średnica kosza wynosi 13,5 cm, a kształt tego elementu jest okrągły, przypominający ułożoną pod kątem miseczkę.
Rękojeść w szpadzie ma anatomiczny uchwyt belgijski lub prosty francuski. Klinga takiego miecza do szermierki w przekroju przypomina trójkąt układający się na kształt litery V. Ostrze w szpadzie może być całkowicie proste lub lekko zakrzywione, jednak krzywizna może wynosić maksymalnie 1,5 cm. Szpadą zadaje się trafienia w formie pchnięć, których nacisk na puntę jest większy lub równy masie broni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo