Data publikacji:

Jaki łuk bloczkowy dla początkujących wybrać?

Łucznictwo to niezwykle atrakcyjny i satysfakcjonujący sposób na spędzenia wolnego czasu i aktywną rekreację. Dużym wyzwaniem dla zaczynających przygodę z tym sportem jest wybór pierwszego łuku. Największe problemy sprawi zazwyczaj zakup dobrego łuku sportowego z konstrukcją opartą o specjalne bloczki, mamy tutaj bowiem do czynienia z najbardziej skomplikowanym i najdroższym sprzętem. W artykule radzimy, jaki łuk bloczkowy dla początkujących będzie najlepszy.
łuk bloczkowy dla początkujących
Łuki bloczkowe to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane łuki dostępne w sprzedaży. Są one produkowane przede wszystkim z myślą o łucznictwie sportowym i rekreacyjnym. Ze względu na ciche działanie są również popularne wśród myśliwych. Modele tego typu wykonuje się z karbonu, stali, aluminium oraz różnego typu tworzyw sztucznych. Materiały te gwarantują niezwykłą wytrzymałość łuku i jego lekkość, a także pozytywnie wpływają na precyzję oddawanych strzałów.
Najważniejszą cechą łuku bloczkowego jest oczywiście jego skomplikowany mechanizm, który oparty jest o bardzo wydajny system kabli i bloczków (camów), zwiększających moc wystrzału oraz zmniejszających siłę, jaką trzeba włożyć, by całkowicie napiąć cięciwę, a także utrzymać ją w pełnej gotowości podczas celowania. Dobre łuki bloczkowe nie należą do tanich i wymagają regularnej konserwacji, a także dodatkowego osprzętu.

Budowa łuku bloczkowego

Decydując się na łuk bloczkowy dla początkującego, w pierwszej kolejności należy poznać wszystkie najważniejsze elementy tej broni. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska.

Majdan łuku bloczkowego

Majdan to nic innego jak uchwyt łuku, który łapiemy podczas oddawania strzału. Może być on zbudowany z lekkich stopów metali lub sztucznych tworzyw kompozytowych. Łuki bloczkowe o dużej sile wystrzału, używane np. w myślistwie, mają bardzo sztywne majdany. W modelach dla początkujących spotkamy się jednak z bardziej elastycznymi i lekkimi uchwytami.

Ramiona łuku bloczkowego

Ramiona łuku bloczkowego są najczęściej znacznie krótsze od tych w łukach klasycznych i refleksyjnych, choć oddają strzały o porównywalnej lub większej sile. Ich stopień wygięcia może być też znacznie większy, w dużej mierze zależy to jednak od konkretnego modelu sprzętu i jego przeznaczenia. Ramiona wykonuje się z metalu lub tworzyw kompozytowych. Łuki bloczkowe pozwalają przy pomocy specjalnych śrub na regulację siły, z jaką ramiona naciągają cięciwę.

Bloczki (camy)

Tak zwane camy to najważniejszy element łuku bloczkowego. Są to metalowe dyski umieszczona na obu końcach ramion, na która nawinięta jest cięciwa z kablami. Podczas przygotowania łuku do strzału bloczki ułatwiają utrzymanie napiętego łuku, zmniejszają ilość siły, jaką musimy w to włożyć, równocześnie wzmacniając moc wypuszczonego pocisku poprzez uwolnienie nagromadzonej w nich energii kinetycznej.

Cięciwa i kable

Cięciwa w łuku bloczkowym wykonana jest z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Aby zapewnić jej optymalne działanie, trzeba ją regularnie konserwować, korzystając ze specjalnych wosków, a w miejscach narażonych na największe przeciążenia stosować owijki. Dotyczy to również kabli łączących układ camów.

Jaki łuk bloczkowy dla początkującego łucznika?

Wybór optymalnego łuku bloczkowego dla początkującego będzie zależał od trzech podstawowych czynników.
Pierwszym z nich jest siła naciągu łuku, która kryje się też pod czasami używanym pojęciem „szczytowej siły naciąg”. Określa ona to, ile siły musimy włożyć, by maksymalnie naciągnąć cięciwę. Przez producentów wartość ta jest podawana w kilogramach lub funtach (lbs). Im wyższy jest ten wskaźnik, tym trudniej korzysta się z broni, ale strzały wypuszczane są z niej z zauważalnie większą mocą, która przekłada się na pokonywany przez nie dystans, a także, co ważne w myślistwie, zdolność penetrowania celu.
W ofercie sklepów znajdziemy modele z bardzo różnorodnym zakresem siły naciągu, od zaledwie kilku po 28 kilogramów (60 funtów), które są maksymalną dozwoloną wartością, jaką może osiągać sprzęt na większości profesjonalnych zawodów sportowych. Łuk bloczkowy dla początkującego powinien być łatwy w obsłudze, dlatego też zaleca się, by siła jego naciągu oscylowała w granicach od 4,5 do 13,5 kilograma (10–30 funtów). Pozwala to oswoić się z łucznictwem i popracować nad właściwą techniką oddawania strzałów.
Dla niedoświadczonych łuczników ważna jest też długość łuku bloczkowego. Jeżeli jest ona poprawnie dobrana do wzrostu właściciela, poprawi komfort oddawania strzału i ich skuteczność. Długość łuku jest tradycyjnie podawana w calach i mierzona od dwóch krańców ramion. W wyborze rozmiaru pomoże nam prosty wzór, specjaliści zalecają po prostu podzielić nasz wzrost przez 2,5 – uzyskana w ten sposób liczba wskazuje na optymalną dla nas wysokość broni. Przy 180 centymetrach wzrostu poszukujemy więc około 70-centymetrowego modelu (około 28 cali).
Na koniec warto wspomnieć też o cenie. Zaczynając przygodę z łucznictwem, zazwyczaj nie planujemy wydania dużych kwot na sprzęt, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy pewni, czy hobby to spełni nasze oczekiwania. Podstawowe modele kupimy już za nieco ponad 200 złotych. Początkującym zaleca się poszukiwanie egzemplarzy w cenie do około 500 złotych.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements