Data modyfikacji:

Jaką wybrać czołówkę do biegania?

Polacy pokochali bieganie. Poranny lub wieczorny jogging to idealny sposób na rozruszanie ciała i zapomnienie o trudach dnia. Podstawą każdej aktywności fizycznej jest bezpieczeństwo, dlatego wyjaśniamy, jak zapewnić sobie widoczność w trakcie treningu po zmroku. Jaką czołówkę do biegania kupić, by biegać komfortowo?

jaką czołówkę wybrać

Czołówka do biegania – czy faktycznie jest potrzebna?

Jesień i zima to nie najlepszy czas dla miłośników treningów na świeżym powietrzu. Krótkie dni nie sprzyjają biegaczom i niejednokrotnie zdarzy ci się biegać po zmroku. Choć parki, chodniki i uliczki miast są dobrze oświetlone, miejskie latarnie nie dają wystarczającej ilości światła. Trudno wyobrazić sobie jednak bieganie z latarką w ręku, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup latarki czołowej.

Wygodna latarka czołowa do biegania doświetli ścieżki i chodniki, dzięki czemu unikniesz skręcenia kostki na nierównym bruku lub poślizgnięcia się na błocie. Jeszcze bardziej docenisz mocną czołówkę na odludnych terenach, np. w lasach, dzikich parkach czy polnych drogach. W takich warunkach bieganie bez dodatkowego oświetlenia wręcz nie jest możliwe. W zacienionych miejscach lub w złych warunkach atmosferycznych czołówka przyda się również za dnia.
Warto przypomnieć, że już najprostsza czołówka znacznie podnosi bezpieczeństwo biegacza. Mimo że ubrania do biegania są wyposażone w odblaski, dodatkowe źródło światłą jest nieocenionym znakiem ostrzegawczym dla kierowców, rowerzystów lub osób na hulajnogach elektrycznych.

Jaki rodzaj latarki czołowej do biegania wybrać?

Nie ma nic bardziej denerwującego, niż ciągłe poprawianie latarki zsuwającej się na oczy. Nie będzie więc zaskoczeniem, że priorytetem jest system nośny czołówki. Jej pasek powinien być elastyczny i stosunkowo szeroki, by radzić sobie ze wstrząsami. Pamiętaj też, że jeśli nie możesz się przyzwyczaić do pasa na głowie, spróbuj założyć pod niego chustę lub czapkę. W niektórych modelach można zamienić go na pas montowany np. do klatki piersiowej.

Co do samej latarki, najlepiej jeśli będzie mała, lekka i przylegająca do czoła. Na rynku znajdziesz wiele modeli o płaskiej i minimalistycznej konstrukcji, w tym malutkie czołówki na elastycznych linkach. Choć nie imponują mocą ani funkcjami, są na tyle lekkie i niewielkie, że zawsze możesz je nosić przy sobie, nie tylko w czasie biegania.

Te latarki czołowe się nie sprawdzą

Duża moc, szeroka regulacja, pojemne baterie – jak mogłoby się wydawać, są to same zalety. Niestety, nie zawsze sprawdzi się to w przypadku latarek czołowych do biegania. Mocno rozbudowane czołówki z ciężkimi akumulatorami doskonale sprawdzą się w trekkingu lub speleologii, ale podczas joggingu będą ci doskwierać. Nie dość, że są ciężkie, to podczas biegu będą obijać ci czoło i wrzynać się w głowę. Czasem lepiej wybrać latarkę o mniejszej liczbie lumenów (np. ok. 100), ale postawić na wygodę.

Latarka do biegania – na baterie czy z akumulatorem?

Czołówki do biegania mogą być zasilane za pomocą baterii AAA lub akumulatorów. Tutaj warto zastanowić się, gdzie i jak długo urządzenie będzie używane. Do krótkich biegów po zmroku źródło zasilania nie ma większego znaczenia, jednak np. w trakcie kilku lub kilkunastogodzinnych biegów ultra będzie ono kluczowe. Może się bowiem okazać, że latarka czołowa ładowana przez kabel USB może i jest wygodna, ale w razie wyczerpania go na trasie trudniej ją będzie szybko naładować. Baterie AAA można za to szybko wymienić.

Rodzaj zasilania latarki do biegania uzależniony jest od sposobu, w jaki zamierzasz z niej korzystać. Jeśli biegasz rekreacyjnie na krótkich dystansach, najlepszym rozwiązaniem jest zakup ładowarki z niedużym akumulatorem, który wystarczy na ok. 1-2 godziny świecenia. Po powrocie do domu od razu podłączysz latarkę do USB i będzie gotowa na następny dzień. Dzięki temu zaoszczędzisz na bateriach.

Nieco inaczej jest w przypadku biegów długodystansowych lub pobytu w miejscu, gdzie nie ma łatwego dostępu do źródła prądu. Wówczas możliwość szybkiej wymiany baterii jest nieoceniona i nie zmusi cię do podładowywania akumulatorka. Alternatywą jest pojemny akumulator dostarczający energię przez kilkadziesiąt godzin ciągłego użytkowania. W większości latarek czołowych montowany jest on na pasku, z tyłu głowy, ale dla biegaczy lepszym rozwiązaniem może okazać się akumulator na kablu, chowany w kieszeni.

Moc czołówki do biegania

Mocna latarka czołowa – czyli jaka? Co to właściwie oznacza? Moc czołówek do biegania podaje się w lumenach (lm), czyli jednostce służącej do mierzenia strumienia świetlnego. Im więcej lumenów, tym większa moc latarki czołowej, a co za tym idzie, również wyższa cena. Do biegania po oświetlonym mieście wystarczy wartość od 100 lumenów w górę.

Warto podkreślić, że duża moc nie oznacza równie dużego zasięgu światła, ponieważ zależy ono od wielkości reflektora (im większy, tym większy zasięg) i wielkości diody (im mniejsza, tym większy zasięg).

Czy zawsze mocna latarka czołowa to dobry wybór? Niekoniecznie. Bardzo mocne czołówki do biegania nie sprawdzą się np. podczas panującej mgły. Niewyregulowane mogą też oślepiać innych.

Nie zawsze też pełna moc jest potrzebna, a nie ma sensu rozładowywać baterii zbyt szybko. Przed zakupem latarki upewnij się więc, jak długo może ona pracować z pełną mocą deklarowaną przez producenta. Niektóre modele święcą z maksymalną liczbą lumenów jedynie przez kilka minut, po czym przełączają się w słabszy tryb.

Rodzaj światła

W czołówkach do biegania możemy spotkać się przede wszystkim ze światłem skupionym, mieszanym (z jaśniejszym światłem po środku) lub rozproszonym. Najlepiej sprawdzi się to ze światłem rozproszonym, ponieważ pozwoli na oświetlenie większego obszaru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować też inny rodzaj światła i dostosować go do indywidualnych preferencji.

Wodoszczelność

Wodoodporność to parametr, który będzie szczególnie istotny podczas długich biegów w terenie ze zmienną pogodą, np. w górach. IPX to parametr, który powie nam, czy latarka do biegania jest wodoodporna. Ma ona osiem stopni i im jest ich więcej, tym urządzenie jest bardziej odporne na wodę. Czołówka z IPX4 wytrzyma deszcz o średnim natężeniu i wszelkie mżawki, więc jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. IPX8 jest w stanie wytrzymać intensywną ulewę nawet przez pół godziny.

Waga

Waga czołówek może wynosić już kilkadziesiąt gramów. Warto jednak pamiętać, że im wyższa moc, tym waga będzie wzrastać.
Autor: Redakcja Ceneo