Data publikacji:

Kurtka narciarska - jak wybrać odpowiednią?

Od jej jakości zależy komfort jazdy na nartach oraz utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Dodatkowo ma chronić przed śniegiem i zimnym wiatrem. Radzimy, czym powinna odznaczać się dobra kurtka narciarska.

Najważniejszym elementem kurtki narciarskiej jest materiał, z którego została wyprodukowana. Powinien być wodo- i wiatroszczelny, a zarazem zapewniać pełną wentylację, czyli dobrze odprowadzać pot, a jednocześnie nie przepuszczać wilgoci. Twoją uwagę powinny zwrócić dwa parametry – oddychalność (zdolność m kw. materiału do przepuszczania pary wodnej w ciągu doby, podaje się ją w g, m2 lub 24 h) oraz wodoszczelność (wysokość słupa wody w mm, której tkanina nie przepuści do wewnątrz).

Zależność jest prosta – im większą wartość mają te parametry, tym kurtka lepiej będzie Cię chronić. Pod tym względem najlepiej postawić na kurtkę narciarską, w której zastosowano najpopularniejszą membranę do produkcji najlepszej odzieży outdoorowej, czyli Gore-Tex.

Dobrym wyborem będzie model z rozpinanymi wywietrznikami pod pachami, odpinanym pasem śnieżnym (materiał wewnątrz kurtki na wysokości pasa, który ma zapobiegać dostawaniu się pod nią śniegu) oraz z zapięciami lub ściągaczami na nadgarstkach. Kurtka narciarska powinna też mieć patki osłaniające zamki.

Postaw na model z odpinanym lub chowanym kapturem, najlepiej ocieplanym od środka polarem, który bez problemu nałożysz na czapkę. Pomocna może okazać się też kieszonka na karnet oraz miejsce do przechowywania odtwarzacza MP3, telefonu czy innego gadżetu.

Po założeniu kurtki narciarskiej, zwróć uwagę, czy kołnierz nie jest za luźny i zbyt wysoki, a po podniesieniu rąk do góry – czy rękawy nie są zbyt krótkie.

Jeśli zależy Ci na dużej swobodzie ruchów, możesz postawić na kurtkę narciarską wykonaną w technologii softshell, która zwykle składa się ze śliskiej warstwy na zewnątrz i podszewki z polaru.

Autor: Sylwia Stwora