Data publikacji:

Kurorty narciarskie w Polsce - przegląd

Polskie ośrodki narciarskie już szykują się na przyjazd miłośników białego szaleństwa. Sprawdzamy, gdzie warto się wybrać, by do woli cieszyć się zimowymi sportami.

Ładne stoki, ilość wyciągów, rozwinięta baza noclegowa i atrakcyjność samego miejsca - oto najważniejsze czynniki, które decydują o tym, czy zimowy wypoczynek zaliczy się do udanych. Przygotowaliśmy więc kilka zacnych propozycji ośrodków narciarskich w Polsce. Oto one - kolejność przypadkowa. ;-)

1. Kasprowy Wierch

Jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów. Tutaj narciarzy kuszą dwie, piękne trasy - w kotle Gąsienicowym (z przykładnym wyciągiem krzesełkowym) i Goryczkowym. W chwilach wolnych od nart lub deski snowboardowej można cieszyć się malowniczymi widokami tatrzańskimi. Plus temu ośrodkowi należy się też za rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Wyprawy na Kasprowy Wierch polecamy bardziej doświadczonym narciarzom.

Kasprowy Wierch; Źródło: skiinfo.pl

2. Szczyrk

A może nadszedł czas na Beskid Śląski? Właśnie tam znajduje się coraz bardziej modny ośrodek narciarsko-wypoczynkowy. To tutaj funkcjonuje Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Do dyspozycji turystów pozostają m.in.: 4- i 2-osobowa kolej, wyciągi orczykowe, 30 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, trasy narciarskie o łącznej długości 40 km, a nawet kompleks trzech skoczni narciarskich.

3. Białka Tatrzańska-Kotelnica

Prężnie rozwijający się ośrodek rokrocznie w sezonie przyciąga zarówno amatorów górskich widoków, jak i zapalonych narciarzy. Dwie stacje narciarskie tworzą jeden z największych w Polsce kurortów o łącznej przepustowości 18.720 osób na godzinę. Ich długość to 14 km. Zaletą tamtego rejonu także jest bogata oferta pensjonatów i hoteli (w tym słynne termy). W stacji obowiązuje tzw. karnet Tatry Ski.

4. Zieleniec

Największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej posiada 24 wyciągi na zboczach Gór Orlickich. Klimat jest zbliżony do alpejskiego i określony mianem unikatowego w Polsce. Sezon narciarski w Zieleńcu trwa nawet 150 dni (mniej więcej od grudnia do połowy kwietnia). Na narciarzy czeka 22 km dobrze przygotowanych tras, w tym większość oświetlonych. Snowboardziści docenią snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Z kolei dzieci mają możliwość skorzystania z know-how szkółek narciarskich.

Stacja narciarska w Zieleńcu; Źródło: zieleniec.pl

5. Czarna Góra

Czyli nowoczesny kurort zlokalizowany w miejscowości Sienna w województwie dolnośląskim. Nowoczesne wyciągi i trasy zjazdowe dorównują alpejskim standardom. W większości funkcjonuje tutaj profesjonalny system sztucznego naśnieżania. W snow parku poszaleć mogą entuzjaści freestylu. Warto przypomnieć, że ten ośrodek zdobył nagrodę „Dolnośląski Klucz Sukcesu” w kategorii „najlepszy ośrodek sportu”. W sezonie natkniemy się na liczne imprezy rekreacyjne i zawody sportowe. W Czarnej Górze do dyspozycji są bezpłatne parkingi na 1500 samochodów.

Po buty narciarskie zajrzyjcie TUTAJ.

Autor: Bogumiła Kurzeja