Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: toe wrestling

Siłowanie się na rękę jest Ci zapewne bardzo dobrze znane, ale siłowanie się na stopy? Jak powstał toe wrestling i co powinieneś o nim wiedzieć? Przedstawiamy kolejne kuriozum sportu z Wielkiej Brytanii.

toe wrestling

Jednego dnia w pubie...

Oto, co powstaje, gdy w głowie zaszumi alkohol. W latach 70. czworo przyjaciół spędzało czas w jednym z pubów w Wetton w hrabstwie Staffordshire. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, do głosu doszły zawiedzione ambicje i nadzieje. Pete Cheetham, Eddie Stansfield, Pete Dean i Mick Dawson ubolewali niezmiernie nad faktem, że wśród brytyjskich sportowców było w ówczesnym czasie niewielu mistrzów z danej dyscypliny. Receptą na brak znaczących sukcesów sportowych miała być nowa, nieznana dotychczas dyscyplina. Jeżeli twórcami zasad byliby oni - rodowici Brytyjczycy, to wzrosłyby szanse na dawno wyczekiwany triumf. Kenijczycy są mistrzami w bieganiu, Niemcy i Hiszpanie nie mają sobie równych w piłce nożnej, a Anglicy? No cóż.

Tego pamiętnego wieczoru, po wielu próbach i zakrapianej burzy mózgów czwórka podchmielonych mężczyzn w końcu wymyśliła: toe wrestling. Jest to nietypowa wersja arm wrestlingu. Zanim wybrano ten sport, twórcy przetestowali kilka prototypowych dyscyplin, m.in. zapasy na uszy (ear wrestling). Wspólnie z redakcją Yorkshire Evening Post (której redaktorem naczelnym był ojciec dziewczyny Micka) przygotowali pierwsze mistrzostwa. Zwycięzcą został Mick. Rok później tytuł odebrał mu jakiś Kanadyjczyk... i znów Wielka Brytania nie mogła się pochwalić mistrzowską kadrą.

Toe wrestling - zasady

Toe wrestling zapożyczył koncepcję i zasady od swojej starszej siostry z pierwszego małżeństwa - arm wrestlingu. 'Toe' po angielsku oznacza duży palec u stopy. Przeciwnicy siadają naprzeciwko siebie. Zdejmują buty - zgodnie z tradycją zawodnicy okazują sobie szacunek zdejmując sobie nawzajem buta i skarpetkę. Następnie chwytają się dużymi palcami w ten sposób, by podeszwy stykały się płasko. Zwycięstwo rozstrzygane jest podczas dwóch rund: pierwsza runda to zapasy na prawą stopę, druga - na lewą. W przypadku remisu ogłasza się dogrywkę (ponownie na prawą stopę).

Autor: