Data modyfikacji:

Kubek termiczny na kawę – ranking. Wybierz najlepszy kubek termiczny na kawę

Ciepła kawa bez względu na okoliczności, miejsce i czas? To możliwe dzięki kubkom termicznym. Te niepozorne naczynia wkradły się do domów i serc wielu kawoszy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez łyka swojego ulubionego napoju. Jeśli ty do nich należysz, koniecznie przeczytaj, czym powinien charakteryzować się dobry kubek termiczny na kawę. Nasz ranking podpowie ci, na jakie modele szczególnie zwrócić uwagę.
Kubek termiczny na kawę

Dobry kubek termiczny do kawy – czyli jaki?

Jakie cechy powinien posiadać dobry kubek termiczny na kawę? Na co zwracać uwagę przy tworzeniu osobistego rankingu najlepszych tego typu naczyń?

Jak długo napój może być ciepły w kubku termicznym?

Jedną z najistotniejszych właściwości kubka termicznego na kawę jest to, jak długo jest on w stanie utrzymać ciepło. Przeciętne kubki tego typu są w stanie utrzymać ciepło napoju przez co najmniej 2–3 godziny, również zimą. Co lepsze modele są w stanie utrzymać ciepłą kawę do ośmiu, a nawet dwunastu godzin, czasami też dłużej. Wiele zależy nie tylko od jakości wykonania naczynia, ale również warunków, w których on się znajduje. Na zewnątrz zimą będzie on znacznie krócej utrzymywać ciepło napoju niż postawiony latem na biurku.
Jak poprawić czas utrzymywania temperatury napoju w takim kubku termicznym? Jeśli zależy ci na jak najdłuższym utrzymaniu wysokiej temperatury kawy, wystarczy, że przed jej nalaniem do kubka, wlejesz do niego wrzącą lub bardzo gorącą wodę i zostawisz na co około 30 sekund. Po tym czasie wylej wodę i wlej do naczynia kawę. W przypadku kiedy chcesz zabrać ze sobą np. mrożoną kawę, najpierw przepłucz kubek zimną wodą.
  • Szczelność
Szczelność to kolejna ważna cecha, jaką powinien posiadać kubek termiczny na kawę, który chce być wysoko notowany w rankingach. Pamiętaj, że odpowiednia szczelność kubków termicznych na kawę to nie tylko bezpieczeństwo przy jego transportowaniu w rzeczach osobistych, ale również dłuższy czas ciepłego napoju. Wbrew pozorom szczelność takiego kubka nie jest taka oczywista! Niestety, szczególnie tańsze modele, często nie gwarantują nieprzeciekania, dlatego takie zdecydowanie odradzamy wrzucać do torby. Bardzo dobrze w testach ze szczelnością radzą sobie kubki firmy Kambukka, które – jeśli tylko będą odpowiednio zabezpieczone – spokojnie można wrzucić do torby lub plecaka.
Ryzyko przeciekania kubka zmniejszają gumowe uszczelki oraz blokada ustnika przed przypadkowym otwarciem. Uważaj na plastikowe zasuwki, które – chociaż zabezpieczają przed wylaniem się napoju – nie gwarantują szczelności po wrzuceniu kubka np. do torby.
  • Nagrzewanie się ścianek
W miarę możliwości, przed zakupem kubka termicznego na kawę, zweryfikuj, czy po wlaniu gorącego napoju nie nagrzewają się jego ścianki i nie robi się gorący. Jeśli tak – zrezygnuj z niego. Z takim naczyniem bardzo łatwo o poparzenie.
  • Materiał wykonania
Z jakiego materiału powinien być wykonany kubek na kawę termiczny, aby jak najdłużej ci służył i aby jak najdłużej zapewniał ciepło napoju? Zdecydowanie najlepszym wyborem są kubki wykonane ze stali nierdzewnej. Nie tylko są w stanie długo utrzymywać odpowiednią temperaturę, ale również nie pochłaniają zapachów i często jest je łatwiej utrzymać w czystości. Niestety są nieco droższe od plastikowych, jednak też wolniej będą się zużywać.
Jeśli już kupisz plastikowy kubek, upewnij się, że nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków BPA.
  • Łatwość utrzymania w czystości
Nawet najdroższy i najpiękniejszy kubek termiczny na kawę nie będzie długo ci służył, jeśli jego utrzymanie w czystości będzie zajmować dużo czasu lub wręcz będzie niemożliwe. Szybko zrezygnujesz z takiego naczynia i odstawisz je w kąt. Upewnij się więc, czy można taki kubek i jego nakrętkę w razie potrzeby myć w zmywarce. Jeśli jakiś element nie nadaje się do takiego mycia, to upewni się, że ręcznie można go bez problemu doczyścić. Dotyczy to przede wszystkim nakrętki, w której lubią gromadzić się resztki kawy.
  • Pojemność kubka
Kubki termiczne do kawy różnią się między sobą pojemnością. Te mniejsze z pewnością będą bardziej podręczne niż większe. Wybór pojemności jest jednak indywidualną kwestią. Niektórym wystarczy kubek o pojemności około 320 ml, jeszcze inni potrzebują wypić około pół litra kawy. Niezależnie od wyboru, każdy z nich poradzi sobie z trzymaniem ciepła.
  • Wygląd
Nie oszukujmy się – wygląd to równie ważna kwestia przy wyborze termicznego kubka, szczególnie jeśli ma być używany często. Obecnie na półkach sklepowych jest ogromny wybór wzorów i kolorów tego typu naczyń, więc wystarczy, że dobrze się rozejrzysz, by wybrać motyw, który najbardziej ci się spodoba.

Jaki kubek termiczny na kawę do samochodu?

Jeśli kubka termicznego zamierzasz używać w aucie, pamiętaj, że nie każdy model sprawdzi się w tym celu. Kluczowa jest średnica takiego naczynia, może się bowiem okazać, że jest ona zbyt duża i nie mieści się ono w dedykowanym stojaku. Równie istotna jest wysokość kubka – jeśli będzie on za wysoki, może np. przeszkadzać przy zmianie biegów. Przy wyborze kubka termicznego do kawy sprawdź również, czy jesteś w stanie otworzyć go jedną ręką.

Czym się różni kubek termiczny od termosu lub butelki termicznej?

Wybierając swój kubek do kawy, który ma termiczne właściwości, zapewne spotkasz się również z butelkami termicznymi. Czym różnią się od siebie te dwa naczynia? W bardzo dużym uproszczeniu: kubek jest kubkiem, czyli wygląda jak on i podobnie się z niego korzysta, a butelka… jest butelką – ma nakrętkę i opływowy kształt. Butelki uchodzą też za bardziej szczelne w porównaniu z kubkami termicznymi. Czas trzymania ciepła jest jednak podobny i dla modeli z średniej półki cenowej będzie wynosił około 6–8 godzin.

Jaki kubek termiczny na kawę jest najlepszy? Ranking kubków termicznych na kawę

Zdjęcie: Envato/ StiahailoAnastasiia
Autor: Agnieszka Ragus