Data publikacji:

Jakie kołowrotki z wolnym biegiem to najlepszy wybór?

Rozglądając się za dobrym sprzętem do wędkowania, dobieramy nie tylko odpowiedni kij oraz zestaw przynęt, ale także kołowrotek z żyłką, który nie raz pomoże nam w złapaniu dorodnego okazu karpia, szczupaka lub innej ryby. W artykule omawiamy konstrukcję oraz przeznaczenie wędkarskich kołowrotków z wolnym biegiem.
kolowrotki z wolnym biegiem
Wędkowanie to hobby, któremu swój wolny czas poświęca duża rzesza Polaków, są to zarówno typowo niedzielni wędkarze, jak i weterani biorący udział w turniejach i zawodach. Wielu miłośników wędki traktuje to zajęcie jako życiową pasję, a doświadczenie zdobyte podczas „wędkarskiej kariery” z radością przekazuje innym. W naszym kraju zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim połowy na jeziorach, stawach, kanałach oraz w rzekach, choć istnieje też spora społeczność miłośników samodzielnego łowienia ryb morskich, czy to z brzegu, czy też z łodzi. Bez względu na staż oraz cel wyprawy wędkarskiej, odniesienie sukcesu wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, w tym wędki wraz z wysokiej jakości akcesoriami, wśród których z pewnością wyróżniają się kołowrotki z wolnym biegiem.

Jak działa kołowrotek z wolnym biegiem?

Kołowrotek to nieodłączna część składowa większości zestawów wędkarskich. Jest on solidnie przymocowywany do wędki, a jego podstawowym przeznaczeniem jest magazynowanie żyłki nawijanej na szpulę, którą podczas połowu możemy zwijać przy pomocy specjalnej korbki. Pojemność kołowrotka wpływa bezpośrednio na długość linki, a tym samym jej zasięg, który jest istotny zwłaszcza podczas połowów na morzu.
Kołowrotki pozwalają również wędkarzowi napinać żyłkę, a także kompletnie zahamować jej rozwijanie, gdy ryba złapała przynętę. Najprostsze kołowrotki to modele muchowe, a najbardziej skomplikowane to tzw. multiplikatory oraz omawiane kołowrotki z wolnym biegiem.
Kołowrotki z wolnym biegiem łączą w sobie cechy klasycznych kołowrotków z hamulcem umieszczonym z przodu lub tyłu szpuli. Jest to zaawansowana konstrukcja, której właściwości doceniają zarówno początkujący, jak i zaawansowani wędkarze. Przyjrzyjmy się zatem temu, w jaki sposób działają oraz jak są zbudowane.
Najważniejszą cechą kołowrotków z wolnym biegiem jest to, że są one wyposażone przez producentów w dwa tryby działania. Pierwszy pozwala rybie na swobodne wyciągnie żyłki. Osłabia to jej czujność i sprawia, że chętniej połknie przynętę. Drugi tryb natychmiast hamuje szpulę, tym samym zapobiega ucieczce naszej zdobyczy, w sposób nie pozwalający na przypadkowe zerwanie rozpędzonej żyłki lub porwanie wędki. Pomiędzy oboma trybami pracy przełączamy się palcem, korzystając z wygodnej metalowej dźwigienki. Hamowanie uruchamiamy też automatycznie, wykonując szybki obrót korbką.

Zalety kołowrotka z wolnym biegiem

Kołowrotki z wolnym biegiem to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w wielu różnych metodach połowu. Wykorzystuje się zarówno w spinningu, połowach gruntowych, feederowych i spławikowych, a także podczas łowienia na żywca. Sprawdzają się świetnie na morzu, zarówno podczas zarzucania przynęty z łodzi, jak i z brzegu, gdy znajdujemy się dziesiątki metrów od haczyka. Ich zalety docenią też wędkarze polujący na duże okazy ryb.
Trzeba wspomnieć, o tym, że na kołowrotki z wolnym biegiem decyduje się bardzo wielu amatorów wędkarstwa karpiowego. Mechanizm kołowrotka jest wręcz idealnie stworzony do tego celu, ponieważ przedstawiciele tego słodkowodnego gatunku dorastają do naprawdę sporych rozmiarów. Karpie są przy tym dość silne i nie raz podczas holowania wyrywają wędki lub zrywają żyłki nawet doświadczonym wędkarzom. Z tego też powodu w sklepach znajdziemy modele zaprojektowane specjalnie z myślą o tym gatunku.

Wybór kołowrotka z wolnym biegiem

Generalnie kołowrotki z wolnym biegiem są większe od modeli z pojedynczym hamulcem, a ich ceny zaczynają się od około 100 złotych. Polecane przez specjalistów solidne egzemplarze renomowanych marek, takich jak Mistral czy Mikado, to jednak wydatek kilkuset złotych. W przypadku topowego sprzętu, opatrzonego np. logo Shimano, będzie trzeba poświęcić na zakup nawet ponad tysiąc złotych. Kołowrotek dobieramy przede wszystkim do rozmiaru wędki, biorąc pod uwagę jego maksymalną pojemność, liczbę łożysk, a także materiały, z jakich został wykonany.

Polecane modele kołowrotków z wolnym biegiem

Mikado Keino Method Feeder 3006 Fd
Jaxon Top Carp FRXL 400 KJTCA400
Fox EOS 5000
Konger Albion Crown Carp 5.2:1
Okuma Ceymar Baitfeeder
Cormoran Kołowrotek Pro Carp Slo 5Pif 5500
Mistrall Carp X4 Power 6000
Shimano Big Baitrunner XT-B LC