Data modyfikacji:

Jaki kojec dla psa kupić?

Must have dla każdego posiadacza psa czy fanaberia? Kojce dla psów mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ograniczanie swobody ruchu ciekawskich świata szczeniakom, wydaje się nie być dobrym rozwiązaniem, ale czasem jest konieczne. Sprawdź, jakie są rodzaje kojców dla psów i ich ceny.

Kojec dla psa

Spis treści:

  1. Rodzaje kojców dla psów trzymanych w domu
  2. Kojec dla psa – czy jest w ogóle potrzebny?
  3. Kojec dla psów trzymanych na zewnątrz

Sprawdź również, co warto wiedzieć o budzie dla psa.

Rodzaje kojców dla psów trzymanych w domu

Zagrody, czyli przesuwalne kojce dla psów

Można je z łatwością złożyć i schować w szafie, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca, jeśli nie są potrzebne. To prosta konstrukcja, która składa się jedynie ze ścianek. Nie są zabudowane od dołu, nie posiadają też zadaszenia. Zagrody są zbudowane z elementów metalowych lub tekstylnych.

Można je rozłożyć w dowolnym miejscu. Są lekkie, co jest ich dużą zaletą. Minusem zaś jest na pewno to, że pies lub psy w zagrodzie mogą nauczyć się ją przesuwać. Może to być katastrofalne w skutkach dla niskich mebli.

  • Zagrody metalowe dla psów - są cięższe od tych wykonanych z siatki, dlatego ich przesunięcie przez psa może być trudniejsze, co jest plusem. Czyszczenie metalowych kratek jest proste, można dbać o ich czystość za pomocą zwykłej ścierki. Cena metalowej zagrody dla psa to około 230-300 zł.
  • Zagrody z siatki dla psów - są lekkie, dlatego sprawdzają się w przypadku szczeniąt, które nie są jeszcze na tyle silne, by ją przesunąć. Ścianki są przedłużone, posiadają zadaszenie. Nie chroni ono jednak przed słońcem czy deszczem, a przed wyskakiwaniem z kojca. Cena zagrody tekstylnej dla psa to około 100-200 zł.

Klatki, czyli zagrody z dachem i podłożem

Zabudowane z każdej strony klatki, mogą służyć jako kojce w domu, ale także jako transportery podczas podróży. Powinny być dostatecznie duże, by zmieściła się w nich miska z wodą oraz, by pies mógł się w nich swobodnie położyć. Jeśli klatka pełni funkcję kojca, powinno się tam także znaleźć legowisko. Cena klatki dla psa wynosi około 180-400 zł.

Kojec dla psa – czy jest w ogóle potrzebny?

Tak i nie. Kojec nie powinien być karą, a jedynie tymczasowym rozwiązaniem na kilkadziesiąt minut, do kilku godzin w ciągu dnia. Sprawdzi się, kiedy np. masz gości i nie chcesz, by niezaszczepione jeszcze szczenięta miały kontakt z innymi osobami lub zwierzętami.

Powinien zapewniać szczeniętom poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto je przyzwyczajać już od samego początku życia. W zagrodzie lub klatce powinny znajdować się miski z wodą oraz zabawki.

Ograniczona przestrzeń nie dostarcza wystarczającej ilości bodźców psom, dlatego obecność zabawek jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju szczeniąt. W kojcach można także zamykać dorosłe psy, ale ich ściany powinny być wystarczająco wysokie, by nie mogły ich przeskoczyć.

Kojec dla psów trzymanych na zewnątrz

Pies może przebywać na łańcuchu nawet połowę swojego życia. Według przepisów prawnych w Polsce, pies nie powinien być trzymany na łańcuchu dłużej niż 12 godzin.

Z tego powodu alternatywą dla psów trzymanych na zewnątrz może być kojec. Powinien on jednak spełniać kilka ważnych funkcji: być bezpieczny dla czworonoga, chronić przed opadami, wiatrem i słońcem, chronić psa przed ucieczką oraz zapewniać pełną swobodę ruchów.

Wewnątrz powinny znaleźć się także zabawki, które dostarczą psu dodatkowych bodźców. Koszt kojca zewnętrznego, który znajdowałby się w ogrodzie lub na podwórzu wynosi około 3000-8000 zł, i zależy od jakości oraz ilości użytych materiałów.