Data publikacji:

Kizomba – taniec. Jak tańczyć kizombę? Podstawowe kroki

Spokojny taniec zmysłów, w którym ogromne znaczenie ma kontakt fizyczny z partnerem i sensualność – to właśnie kizomba. Taniec ten staje się w Polsce coraz popularniejszy i wiele osób chętnie go trenuje. Wy też chcecie spróbować? W takim razie zerknijcie do poniższego poradnika. Opowiadamy w nim o tym, jak tańczyć kizombę, i przedstawiamy podstawowe kroki. Ponadto wspominamy nieco o historii tego tańca. Zapraszamy do lektury!
jak tańczyć kizombę

Kizomba taniec – jak wygląda? Krótka historia tańca

Taniec zmysłów – tak określana jest kizomba. Taniec ten jest sensualny, polega na dużej bliskości z partnerem, a muzyka, do której tańczy się kizombę, jest spokojna i ma przypominać miarowe bicie serca. Kizomba, zarówno jako styl tańca, jak i muzyka, została stworzona w Angoli. Stamtąd kizomba trafiła do Portugalii, a następnie do reszty Europy. Powstała w latach 70. XX wieku. Kizomba to połączenie samby oraz muzyki z Karaibów Francuskich. Inaczej nazywana jest angolskim tangiem.
Jak tańczy się kizombę? To taniec w parach. Oczywiście można trenować go solo, ale to właśnie w parze można oddać całą jego zmysłowość i sensualność. W kizombie to partner ma prowadzić partnerkę. Ciała partnerów mają być z kolei blisko siebie – stykać ze sobą mają się klatki piersiowe, a także uda partnerów. W kizombie najważniejsze jest wyczucie muzyki, a także kontakt z partnerem. Kroki są na drugim miejscu. Liczy się atmosfera, która ma być sensualna i kameralna – patrząc na parę tańczącą kizombę, można odnieść wrażenie, że zachowują się tak, jakby byli tylko we dwoje.

Taniec kizomba – podstawowe kroki. Nauczcie się ich razem z nami!

Chcecie nauczyć się kizomby w domowym zaciszu? Świetnie trafiliście – poniżej podpowiadamy, jakie są najważniejsze kroki w kizombie i jak je wykonać.
  • Ustawienie partnerów
W kizombie partnerzy stoją blisko siebie. Stańcie więc naprzeciw siebie i zwróćcie uwagę na ustawienie stóp. Partner powinien lekko rozstawić stopy, a partnerka, stając naprzeciw niego, musi jedną swoją stopę ustawić tak, aby znajdowała się pomiędzy jego stopami. Nie należy jednak nogi wsuwać pomiędzy stopy. Prawe nogi partnerów jedynie rzutują się na przestrzeń między nogami partnerki/partnera.
Po ustawieniu nóg należy ustawić ramę. Partnerka kładzie swoją lewą rękę na ramieniu partnera, ale wysoko, czyli tak, aby objąć go nawet za szyją. Partner z kolei swoją prawą rękę kładzie na plecach partnerki na wysokości łopatek. Partner podaje swoją lewą rękę partnerce. Ta chwyta go prawą dłonią. W kizombie dłonie powinny być na wysokości ramienia partnerki.
Teraz partnerzy muszą zbliżyć się do siebie klatkami piersiowymi.
  • Kroki podstawowe – odstaw-dostaw
Jednym z podstawowych kroków kizomby jest krok odstaw-dostaw. Po ustawieniu się, jedną nogą robicie krok w bok (partner – lewą, partnerka – prawą), a następnie dostawiacie do niej drugą nogę. Potem powtarzacie krok, zaczynając od drugiej strony, czyli tym razem partner odstawia nogę prawą w bok, a partnerka nogę lewą.
Podczas tego kroku istotne jest to, aby całe stopy dotykały mocno podłoża. Wykonując kroki, wręcz mocno akcentujecie to wbicie stopy w ziemię. Nie tupiecie, ale podkreślacie, że cała stopa wbija się w podłoże.
  • Spacer przód-tył
Stojąc naprzeciw siebie, partnerzy swobodnie spacerują najpierw do przodu, później do tyłu. Najpierw więc partner idzie do przodu, a partnerka do tyłu. Później z kolei to partnerka idzie do przodu, a partner do tyłu. Ciągle pamiętamy o mocnym akcentowaniu stóp, czyli wciskaniu ich w podłoże. Warto też dodać, że w tym ruchu zaczynamy każdy krok od kolana. To ułatwi wam poruszanie się i nie będziecie deptać sobie po stopach.
  • Spacer przód-tył bez odrywania nogi od podłoża
Powyżej opisany krok można też nieco zmodyfikować. Tym razem lewa stopa partnera i prawa stopa partnerki zostają na podłodze i się nie ruszają. Z kolei prawa noga partnera idzie do przodu, a lewa noga partnerki do tyłu. Następnie lewa noga partnerki idzie do przodu, a prawa noga partnera do tyłu. Krok ten powtarzamy tak naprawdę tyle razy, ile mamy ochotę.
  • Krok odstaw-dostaw + obrót
Aby urozmaicić klasyczny krok kizomby, można wykonać w nim obrót. Obroty w kizombie nie są zamaszyste. Są krótkie i odbywają się raczej blisko ciała partnera. Nie należy daleko odsuwać partnerki na wysuniętej ręce. Aby ten obrót sobie ułatwić, po prostu partner podnosi swoją rękę wysoko nad głowę, a następnie obraca partnerkę.

Kizomba – taniec. Co daje trening kizomby?

Taniec ma to do siebie, że dla wielu to nie tylko sekwencja kroków, ale także emocje i uczucia, które tym tańcem można przekazać. Samodzielna nauka tańca może być dla was nie tylko świetną rozrywką. Kizomba sprawia, że nabieramy więcej pewności siebie, jesteśmy bardziej świadomi swojego ciała. Co więcej, jeśli tańczycie ten taniec w parze, to z pewnością umocni wasz on związek, a także wywoła w nim jeszcze więcej namiętności i bliskości.
Warto wspomnieć, że kizomba jest tańcem spokojnym, a więc żeby go trenować, nie trzeba mieć nienagannej kondycji. W kizombie wiele kroków jest tak naprawdę chodzonych, co sprawia, że trenować mogą ją niemal wszyscy. A jak kizomba wpływa na ciało? Wspaniale kształtuje sylwetkę. Dzięki regularnym treningom chodzimy wyprostowani, nasze mięśnie nóg, ud i pośladków są napięte, co docenią szczególnie panie.

Taniec kizomba – czy trzeba mieć jakieś rekwizyty?

Tak naprawdę – nie. Wystarczy odpowiednia muzyka i można zacząć trenować. Co ciekawe, w kizombie panie nie muszą nosić obcasów. To taniec, który mocno akcentuje wbicie stopy w podłoże, a więc można tańczyć go nawet w butach płaskich.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.