Data modyfikacji:

Kask bokserski – jaki wybrać? Najlepszy kask bokserski

Każdy, kto ćwiczy sporty walki, w tym boks, po pewnym czasie zauważa potrzebę zakupu kasku bokserskiego. Wynika to głównie z mogących występować problemów z kojarzeniem, bólem głowy czy pogorszonym samopoczuciu po przyjęciu większej ilości ciosów podczas treningu. Kask jest potrzebny nie tylko z uwagi na chwilowy dyskomfort po treningach, ale również ochronę głowy i mózgu. Dzięki niemu ochronimy głowę przed obrażeniami, a mózg przed trwałymi uszkodzeniami. Dowiedz się, jaki kask bokserski wybrać.

Dlaczego dobry kask bokserski jest tak ważny?

Czy kask bokserski zawsze jest potrzebny? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy jeszcze ćwiczy się w parach, czy wchodzi się w czas pierwszych sparingów, posiadanie kasku jest konieczne. Nie bez powodu na większości amatorskich gal i zawodów posiadanie kasków bokserskich wśród zawodników jest wymagane. Wówczas kaski oprócz niezbędnej ochrony ułatwiają wzrokową identyfikację zawodników przez sędziów. Najczęściej są to kaski w dwóch kolorach – niebieskim i czerwonym, jednak zależy to od ustaleń pomiędzy organizatorami a uczestnikami konkretnego turnieju.

Kto oprócz bokserów powinien zaopatrzyć się w kask bokserski?

Kask bokserski jest potrzebny nie tylko do uprawiania boksu. Zaopatrują się w nie również osoby trenujące MMA, czyli mieszane sztuki walki, karate, kickboxing czy muay thai, nazywane również tajskim boksem. Chociaż pierwszym zakupem zazwyczaj są owijki, rękawice oraz ochraniacze na szczękę, a w kask nie trzeba zaopatrywać się jeszcze przed pierwszym treningiem, po kilkunastu tygodniach treningów również kask staje się podstawą.

Rodzaje kasków bokserskich

Kasków bokserskich zasadniczo jest wiele i ciężko jest wyróżnić ich jedną, stałą klasyfikację, ponieważ na rynek wprowadzane są również nowości i połączenia różnych rodzajów ochrony głowy. Wśród tych najpopularniejszych i powszechnie dostępnych można wymienić:
  • kask turniejowy – w pełni odkryty. Obudowana jest jedynie głowa, natomiast nos, policzki czy broda pozostają odsłonięte
  • kask z osłoną nosa – tego rodzaju kaski posiadają miękki pas materiału amortyzującego biegnącego przez okolice nosa. Zapinane są pod brodą,
  • kask z osłoną nosa oraz szczęki – to kaski chroniące praktycznie całą głowę. Wyglądem przypominają nieco kaski motocyklowe, wykonane z pianki,
  • kask sparingowy – z obudową policzków, brody, uszu i głowy, jednak bez osłony nosa. Bardzo dobrze zabezpiecza głowę, ale umożliwia przyjmowanie ciosów w twarz,
  • kask z kratą – najczęściej jest połączeniem kasków sparingowych z metalową kratą, która znajduje się przed twarzą. Doskonale chroni przed uderzeniami, ale ogranicza widoczność. Krata przeważnie jest odpinana,
  • kask z maską – który zamiast kraty, posiada plastikową, przezroczystą maskę z otworami. Nie ogranicza pola widzenia, ale jest rzadko stosowany w boksie.

Dobór odpowiedniego rodzaju kasku bokserskiego

Odpowiedni kask do boksu trzeba dobrać do wymiarów konkretnej głowy. W tym celu należy zmierzyć kask lub przygotować metr krawiecki i sprawdzić swój obwód głowy, a następnie porównać wymiary z tabelą rozmiarów dostępną na stronie producenta lub w opisach konkretnych produktów, podczas zakupów internetowych. Metr zawsze przykłada się w najszerszej części głowy – często jest to 2 cm nad brwiami.
Kaski bokserskie są zapinane najczęściej na jeden lub dwa rzepy i regulowane sprzączką pod brodą, albo w górnej części głowy. Często jednak ich górne elementy są niemożliwe do dopasowania, a rozmiary poszczególnych kasków mogą znacznie się różnić. Przeważnie rozmiary S kasków mają do 49 cm, M – do 56 cm w obwodzie, L – do 59 cm, natomiast XL – do 62 cm. Zdarza się, że wymiary pomiędzy producentami różnią się nawet o 2-4 centymetry, co w praktyce stanowi ogromną rozbieżność.

Parametry, na które warto zwracać uwagę, wybierając kask do boksu

Wybierając kaski bokserskie, przede wszystkim nie należy oszczędzać. Oczywiście, nie znaczy to, że im droższy kask, tym lepszy, ponieważ wysoką jakość prezentują już ochraniacze głowy ze średniej półki cenowej. Prewencja uszkodzeń czaszki i mózgu oraz złamań podczas uprawiania sportów walki powinna być priorytetowa.
Jaki powinien być idealny kask bokserski? Niezbyt twardy, ale jednocześnie nienadmiernie miękki. Zbyt sztywny kask nie będzie wystarczająco dobrze amortyzował ciosów, natomiast zbyt miękka pianka, chociaż zapewni komfort, szybko się wygniecie, pozałamuje i zniszczy, a jak wiadomo, uszkodzony kask nie spełnia należycie swojej funkcji. Kask nie powinien być też zbyt cienki.

Dodatkowe otwory w kasku oraz ochrona uszu

Osoby z długimi włosami powinny zwrócić szczególną uwagę na to, by kask miał w tylnej lub górnej części miejsce, w którym będzie można umieścić kucyka lub koka – włosy muszą znajdować się na zewnątrz kasku. Wybierając kask do boksu, warto też zadbać o dodatkowe membrany chroniące uszy. Zapobiegnie to wbijaniu się kolczyków w głowę podczas uderzeń lub tworzenia się tzw. uszu zapaśnika. Chociaż kaski z ochroną nosa są dla wszystkich wyjątkowo kuszącą opcją, nierzadko okazuje się, że kiedy na co dzień trening odbywa się wraz z takim ochraniaczem, walka kończy się już po pierwszym ciosie w nos.

Materiał, wentylacja i poziom obudowania głowy

Bardzo istotny jest również materiał, z którego wykonany zostaje kask – najlepiej jeśli nie wchłania potu i jest łatwy w przecieraniu oraz czyszczeniu. Panele wentylujące, wolne obszary oraz siateczki dobrze rozmieszczone wewnątrz kasku znacząco podnoszą poziom komfortu podczas korzystania z niego. W przeciwieństwie do kasków do MMA, w przypadku kasków bokserskich ochrona głowy od góry nie jest aż tak istotna, zatem można sobie pozwolić na nieco bardziej odsłonięty kask w tylnej i górnej części głowy.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!