Data modyfikacji:

Karnawał w Rio? A może Wenecja lub karnawał w Niemczech?

Jak wygląda karnawał w Brazylii? A jak we Włoszech albo w niemieckiej Kolonii? Sprawdźcie nasz przewodnik po karnawałowych destynacjach.

karnawał w rio

Karnawał w Rio de Janeiro

Jednym z najbardziej popularnych i znanych na świecie jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. Piękne tancerki samby, ich niezwykłe, kolorowe stroje karnawałowe i miliony ludzi (w tym bardzo wielu turystów) tańczących na ulicach.  

Główne karnawałowe obchody w Rio mają miejsce na Sambodromie. Jest to prawie 700-metrowa,  futurystyczna promenada,  zaprojektowana przez brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera, która może pomieścić nawet 70 tys. widzów.

Na niej właśnie prezentują się szkoły samby, walcząc o tytuł najlepszej. Pierwotnie szkoły samby nie odgrywały tak dużej roli w czasie brazylijskiego karnawału. Zaczęło się to zmieniać w latach 50. XX w.

Ważnym elementem prezentacji szkoły jest też carro alegórico, czyli mocno ozdobiony samochód–platforma, na którym tańczą tancerki. Jest on częścią prezentacji motywu przewodniego,  z jakim występuje w danym roku szkoła samby.

Kiedy się wybrać na brazylijski karnawał? W 2020 roku karnawał w Rio rozpoczyna się 21 lutego i trwa 5 dni, do 26 lutego.

Czytaj również: Gdzie na narty w Czechach?

Karnawał w Niemczech    

Nie wszyscy wiedzą, że nasi zachodni sąsiedzi mają również długie i barwne tradycje karnawałowe. Najbardziej znany jest karnawał w Kolonii, a także zabawy w Düsseldorfie, Bonn czy Moguncji. W kulturze niemieckiej okres karnawału określa wiele nazw: Karneval, Fashing, Fastnacht, Fastelovend  czy też Fasteleer.

Najbardziej popularny karnawał w Kolonii oficjalnie rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11 i trwa aż do Środy Popielcowej. Czas ten często potocznie nazywany jest „,piątą porą roku”. Jego rozpoczęcie otwiera szturm kobiet na ratusze miasta  w celu przecięcia krawatów miejskim urzędnikom.  

Ten symboliczny akt sprawia, że otrzymują klucz do bram miasta i tymczasowe sprawowanie władzy przez jeden dzień. Od tego momentu zaczynają się różnego rodzaju parady przebierańców, bale kostiumowe, występy taneczne, wspólne śpiewanie karnawałowych piosenek. Kulminacyjny punkt karnawału to zapustny poniedziałek (Rosenmontag) przed Środą Popielcową. Obecność w przebraniu na paradzie jest niemal obowiązkowa - wielu pracodawców daje podwładnym wolne i w efekcie na ulicach Kolonii czy Düsseldorfu bawi się wtedy nawet milion ludzi.


Karnawał w Wenecji

Innym europejskim miejscem, w którym istnieje długa tradycja obchodów karnawałowych,  jest Wenecja. W tym roku karnawał w Wenecji odbywa się od 8 lutego go 25 lutego. Wenecki karnawał, pełen przebranych ludzi w maskach, to wielobarwne widowisko, które przyciąga do miasta rzesze turystów.

Każdego roku karnawał rozpoczyna tzw. Lot Anioła – jest to zjazd akrobaty po linie z wieży dzwonnicy nad placem św. Marka. Obowiązkową częścią karnawału są też przedstawienia cyrkowców i akrobatów, które odbywają się w teatrach oraz na ulicach miasta.

Koniec karnawału wieńczy konkurs na najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się wielki bal oraz pokaz sztucznych ogni. Oryginalne maski wykonane z porcelany, gipsu i gazy,  ozdobione piórami, koralikami czy koronkami można kupić w specjalnych warsztatach rękodzieła, która zajmują się ich wytwarzaniem. Tańsze wersje masek można dostać na ulicznych straganach.
Autorka: Katarzyna Wachowiak