Data publikacji:

Karate – co to jest? Jak się przygotować na trening karate?

Sztuki walki i sporty walki są niezwykle popularne. Trenują je osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Treningi wzmacniają ciało, poprawiając sprawność fizyczną, ale i ducha, ucząc cierpliwości, opanowania i determinacji. Jedną z takich sztuk walki jest karate. Poza wzmocnieniem organizmu daje jeszcze jedną ważną umiejętność – samoobronę. Trenując z zaangażowaniem, można szybko przyswoić podstawowe ruchy, zwłaszcza system bloków chroniących całe ciało. Ale zacznijmy od początku. Co to właściwie jest karate i jak się przygotować na trening? Odpowiadamy!
Karate – co to jest? Jak się przygotować na trening karate?

Karate – co to za sport?

Słowo karate w wolnym tłumaczeniu oznacza „pusta ręka”. Pusta, bo nie umieszcza się w niej żadnej broni. Ta sztuka walki polega na unieszkodliwianiu przeciwnika, niezależnie od jego wzrostu i masy, za pomocą wyćwiczonych chwytów, bloków i ciosów. Karate tradycyjne wymaga perfekcyjnej techniki i odpowiedniej strategii, z kolei w karate nowoczesnym bardziej liczy się szybkość i precyzja. Filozofia karate mówi, że trening powinien trwać do momentu osiągnięcia pełnej doskonałości ciała i duszy – a więc do końca życia.
Karate nie można nauczyć się samodzielnie w domu. Dodatkowa aktywność fizyczna z pewnością nie zaszkodzi, nie należy jednak próbować uczyć się bloków, ciosów i chwytów na własną rękę. Może to doprowadzić do wykształcenia i utrwalenia się złych nawyków, które będzie bardzo trudno później wykorzenić. Niezwykle istotna jest tutaj rola sensei, czyli trenera i mentora, który prowadzi przez trening, ucząc prawidłowej techniki, pomagając zdobyć doświadczenie oraz wykształcić siłę, opanowanie i determinację.

Dlaczego warto trenować karate?

Przede wszystkim dla zdrowia. Regularne treningi pomagają poprawić kondycję fizyczną, stopień rozciągnięcia i elastyczności ciała, zwiększają wydolność układu sercowo-naczyniowego i pozytywnie wpływają na krążenie wieńcowe. Jak każda aktywność karate znacząco poprawia stan całego organizmu, a także stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
Karate jako sztuka walki daje także umiejętność samoobrony, która może okazać się przydatna w kryzysowej, groźnej sytuacji. Dzięki zastosowaniu wyćwiczonych bloków, ciosów i chwytów można skutecznie obronić się lub nawet unieszkodliwić przeciwnika w sytuacji, kiedy ucieczka nie jest możliwa. Sama świadomość tego nierzadko znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa i psychiczny komfort.

Jak i kiedy najlepiej zacząć swoją przygodę z karate?

Treningi zapewniają nie tylko naukę sztuki walki, ale i wychowanie. Zdarza się, że mogą je rozpocząć już nawet cztero- czy pięcioletnie dzieci, choć najpowszechniejsze jest tworzenie zajęć dla grup wiekowych w przedziale od 6 do 8 lat.
Do rozpoczęcia trenowania karate nie ma żadnej górnej granicy wiekowej. To sport dla wszystkich i na treningach można zobaczyć osoby dorosłe, jak i nastolatków czy dzieci. To, co się liczy, to determinacja i chęć rozwoju. Część klubów prowadzi osobne grupy dla młodszych i starszych osób, część z kolei mieszane i zależne od poziomu doświadczenia. Sensei prowadzi trening tak, aby każdy dawał sobie radę, a jednocześnie się rozwijał.
Warto mieć świadomość, że początkowe ćwiczenia mogą okazać się trudne i wymagające. Nie będą jednak niebezpieczne. Każda aktywność jest dostosowana do umiejętności, doświadczenia i kondycji danej osoby, tak by nie zrobiła sobie w żaden sposób krzywdy.

Jak się przygotować na trening karate?

Podstawą jest strój. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie krępował i nie ograniczał ruchów. Z tego względu na początku nie ma konieczności kupowania specjalnego odzienia. Na kilka pierwszych treningów w zupełności wystarczy zwyczajny dres. Kimono – czy raczej karategę, bo tak brzmi poprawna nazwa tego stroju, stosowana wśród profesjonalistów – warto zakupić, kiedy już podejmie się decyzję o kontynuowaniu treningów. Nie ma także potrzeby zakupu ochraniaczy. Na początku większość zajęć będzie bezkontaktowa i będzie opierać się na ćwiczeniu podstaw technicznych. Buty również nie będą potrzebne – karate trenuje się boso.
Nierzadko przed zapisaniem się pojawia się obawa o niedostateczne przygotowanie fizyczne. Niepotrzebnie. Brak kondycji czy słabe rozciągnięcie w niczym nie przeszkadzają. Właśnie po to rozpoczyna się treningi, aby ten stan poprawić.

Jak wygląda trening karate?

Niezależnie od poziomu zaawansowania każdy trening otwiera tradycyjna ceremonia. Trwa kilka minut i pozwala wyciszyć się i odpowiednio nastawić psychicznie do treningu. Następnie, jak przed każdą aktywnością fizyczną, ma miejsce rozgrzewka przygotowująca mięśnie na nadchodzący wysiłek i minimalizująca ryzyko kontuzji.
Po rozgrzewce przychodzi czas na właściwy trening i naukę technik karate. Na początku zazwyczaj uczestnicy grupy zapoznają się także z panującymi na sali zasadami oraz prawidłowym słownictwem. W grupach dziecięcych nierzadko nauka przeplatana jest elementami zabawy.
Na koniec często odbywają się ćwiczenia relaksacyjne. Mają one szczególne znaczenie po dużym wysiłku fizycznym. Pomagają wyciszyć organizm, rozluźnić napięte mięśnie i unormować tętno. Ten element treningu nie jest konieczny, jednak naprawdę wartościowy. Konieczna z kolei jest ceremonia zakończenia, która odbywa się zawsze i przebiega tak samo jak ceremonia otwarcia. Daje możliwość zamknięcia w głowie „trybu treningowego” i wyciszenia.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!