Data publikacji:

Jakie są najlepsze jerki na szczupaka?

Jerki na szczupaka są jedną z najskuteczniejszych przynęt na tę popularną w Polsce rybę drapieżną. Wielu wędkarzy nie wyobraża sobie wyprawy na szczupaki bez co najmniej kilku sprawdzonych egzemplarzy. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na ich temat.
jerki na szczupaka
Szczupaki to ryby drapieżne, które powszechnie spotykane są w polskich rzekach i jeziorach. Cieszą się one niemałą popularnością wśród amatorów wędkarstwa. Złapanie dorodnego lub rekordowego osobnika jest marzeniem większości z nich, ponieważ sprawia nie tylko wiele satysfakcji, ale również jest powodem do zazdrości w oczach znajomych od wędki.
Szczupaki łowimy przede wszystkim korzystając z metody spinningowej, która wymaga od wędkarza nieustannego zarzucania oraz ściągania przynęty, dzięki któremu przyciąga ona ciekawość polującego na zdobycz drapieżnika. O sukcesie połowu decyduje w podobnym stopniu nasze doświadczenie i wiedza, a także wybrany sprzęt, w tym przede wszystkim odpowiedniej przynęty. Jerki na szczupaka to bardzo często wybierane produkty, które zapewniają udany wypad na tę rybę.

Jerki na szczupaka – najważniejsze informacje

Jerki na szczupaka są sztucznymi przynętami typu wobler, zrobionymi najczęściej z drewna pokrytego żywicą lub różnego typu tworzyw sztucznych. W odróżnieniu np. od popularnych błystek (blach), które składają się z kolorowych i błyszczących płytek i koralików, jerki w dość realistyczny sposób przypominają pokarm drapieżnych ryb. Swoim kształtem, detalami i kolorami naśladują zazwyczaj wygląd zwykłych ryb. Do jerków przyczepione są też dwa haczyki minimalizujące ryzyko wyrwania się ryby, która złapała przynętę. Czasami spotkamy się też z jerkami wzbogaconymi o drobne piórka przyczepione do ogona przynęty symulujące poruszające się płetwy.
Wysokiej jakości jerki można określić mianem niewielkich dzieł sztuki. Przynęty są wzbogacone o drobne detale, takie jak odblaskowe oczy, wielu producentów stosuje też metaliczne farby nadające przynęcie jeszcze więcej życia. Co ciekawe, niektórzy doświadczeni wędkarze bardzo często decydują się na własnoręczne zrobienie jerków. Korzystają przy tym ze zdobytej wiedzy na temat zachowania szczupaków oraz diety w odwiedzanych przez siebie łowiskach. Jerki rzeźbią powoli z grubej deski, nadając im z góry ustalony kształt, który następnie ozdabiają odpowiednią farbą.
W sklepach wędkarskich znajdziemy całkiem szeroki wybór jerków, które zaprojektowane zostały z myślą o szczupakach. Jerki należą do woblerów o największych rozmiarach i ciężarze, mierzą one od około 7 do ponad 20 centymetrów i ważą kilkadziesiąt gramów. Najbardziej „dorodne” egzemplarze przykują uwagę nawet największych osobników. Ze względu na ciężar i wielkość, jerki na szczupaka stosuje się najczęściej na dość płytkich zbiornikach wodnych.
Należy pamiętać, że jerki na szczupaka różnią się nie tylko kształtami i rozmiarami, ale również sposobem zachowania się w wodzie oraz głębokością, na jakiej utrzymują się po zarzuceniu. Rozróżniamy jerki neutralne, pływające i tonące. Pływające egzemplarze prowadzimy po powierzchni lustra wody, co jest skuteczne zwłaszcza w mocno zarośniętych akwenach, tonące natomiast trafiają na dno zbiornika wodnego, przy którym często spotkamy czekającego na ofiarę szczupaka. Neutralne modele utrzymują się z kolei na stałej głębokości, która jest zazwyczaj podana przez producenta.

Szczupak – podstawowe fakty

Gdzie znajdziemy szczupaka? Szczupaki zamieszkują wody słodkie lub lekko słone. Szczupaki łowimy w niemal całej Europie, z wyjątkiem Hiszpanii, Portugalii Włoch oraz krajów na południu Bałkanów. Szczupaki są również pospolitymi rybami w środkowej Azji oraz Ameryce Północnej. W naszym kraju ryba żyje w największych jeziorach oraz rzekach, poza tym żeruje też na wybrzeżach Morza Bałtyckiego.
Cechy charakterystyczne szczupaka – kształt ciała szczupaka jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny będzie już na pierwszy rzut oka. Ryba jest smukła i dość długa, a jej płetwa grzbietowa jest bardzo mocno cofnięta i znajduje się blisko ogona. Przedstawiciele gatunku przyjmują zazwyczaj zielonkawy lub oliwkowy kolor, jego intensywność zależy od diety oraz środowiska. Ciało szczupaka pokrywają plamy, jego brzuch jest zazwyczaj bardzo jasny. Ryby maksymalnie osiągają około 1,5 metra długości, przy wadze od około 10 do 20 kilogramów. Przeciętnie łowione osobniki będą jednak mierzyły od 50 centymetrów do 1 metra i ważyły około 5 kilogramów.
Tryb życia i dieta szczupaka – szczupaki są drapieżnikami, w polowaniu na swoje ofiary pomagają im szczęki wyposażone w ostre kły. Nie są jednak dobrymi łowcami, a ich strategia sprowadza się do cierpliwego oczekiwania na przepływający w pobliżu potencjalny cel, najczęściej ukrywają się wysokiej roślinności lub tuż przy dnie zbiornika wodnego. Ich pożywieniem są przede wszystkim ryby, a także płazy, takie jak żaby. Szczupaki są samotnikami, zmienia się to tylko podczas tarła przypadającego zazwyczaj na okres od marca do kwietnia.