Data publikacji:

Jakie raczki wybrać? Jak wybrać raczki w góry?


Raczki to niezastąpione akcesorium dla każdego góromaniaka. Używa się ich podczas górskiego wędrowania na mniej wymagających szlakach. W wyższe partie gór, do celów wspinaczkowych służą mocniejsze raki. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem pierwszych raczków, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach.
wspinaczka

Raczki – jaki rodzaj wybrać? Które sprawdzą się u ciebie?


Są różne rodzaje raczków, dlatego nie spiesz się z wyborem. Najczęściej można spotkać się z podziałem raczków na dwie podstawowe grupy.

Mini raki paskowe – wyposażone są w 4-6 zębów ulokowanych na metalowej podeszwie. Od tyłu mają formę koszyka zapinanego na pięcie, a z przodu mocnej obręczy założonej na śródstopie.

Elastyczne raczki na buty – to kolejna wersja raczków, która ma formę elastycznej obręczy. Założona na podeszwę buta jest prawie niewidoczna, a gwarantuje bardzo dobre wsparcie na szlaku. Są bardzo lekkie, funkcjonalne i praktyczne, dlatego mają wielu zwolenników wśród turystów amatorów, jak i profesjonalistów.

Jak wyglądają raczki?


Najczęściej spotykane na rynku raczki mają około 1.5-centymetrowe zęby i w wielu modelach najeżona kolcami podeszwa pokrywa całą podeszwę buta. Są jednak minimalne różnice, co można zauważyć, śledząc ofertę kilku producentów. Najpopularniejsze są raczki elastyczne z zębami połączonymi metalowym łańcuszkiem. Gumowa otoczka naciągnięta na stopę i rzep zapewnia stabilność raczków na stopie.

Raczki wyglądają bardzo estetycznie w porównaniu do dużych raków. Możesz zabrać je śmiało na każdą mniej wymagającą górską wycieczkę, bo w górach nigdy nie wiadomo, jaka będzie pogoda. Czasami gorszej jakości buty górskie mają za śliską podeszwę, która nie jest dostatecznie przyczepna do podłoża. Wtedy raczki na pewno się przydadzą. Na pewno sprawdzą się na lekkich oblodzeniach i na stromych podejściach. Możesz też śmiało używać ich w mieście na oblodzonych chodnikach.

Wybierając raczki, spotkasz się z modelami, które mają wiązania gumowe naciągane na stopę. Są też raczki z taśmami i kółkami blokującymi oraz z taśmami i klamerkami. Zastanów się, które rozwiązanie byłoby dla ciebie odpowiednie. Natomiast jeśli chodzi o podeszwę, to na pewno spotkasz się z raczkami, które mają stalowe kolce lub wykonane z twardego aluminium. Są też modele wyposażone w szpikulce, ale nie każdy jest zadowolony z takiej konstrukcji raczków.

Jaki rozmiar raczków wybrać? Jak je dobrze dopasować?


Raczki muszą być idealnie dopasowane do stopy, aby dobrze służyły. Sprawdź więc dokładnie rozmiar raczków, który powinien być taki sam, jak rozmiar buta. Źle dobrane raczki będą spadać lub w ogóle nie dadzą się założyć. Jeśli będą za ciasne, wtedy podczas chodzenia może strzelić mocno napięta guma. Średni jest też komfort chodzenia lub biegania.

Generalnie raczki występują w rozmiarach S, M. L i XL, ale każdy producent może wprowadzać swoje oznaczenia, tzn. literka S może oznaczać rozmiar 35-36, a innym razem 35-38. Koniecznie sprawdzaj takie informacje przed zakupem. Jest też taka zasada, aby na bardziej zabudowanego buta górskiego zakładać raczki o jeden rozmiar większe.

Przy zakupie raczków zwróć również baczną uwagę na ilość zębów rozłożonych na podeszwie. Im więcej zębów, tym lepiej. Powinny być przytwierdzone na całej powierzchni podeszwy, ponieważ tylko wtedy zapewniają doskonałą przyczepność, zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia z góry. Są też modele, na których raczki umieszczone są tylko na pięcie lub w środkowej części buta. Najpowszechniejsze są jednak raczki z kolcami rozłożonymi równomiernie na całej podeszwie.

A może raczki na buty biegowe?


Dla biegaczy produkowane są specjalne, lekkie i kompaktowe raczki, które zapewniają stabilność stopie podczas bieg po śniegu. Świetnie dopasowują się do butów biegowych, jak i lekkich outdoorowych . Jeśli lubisz biegać lub zamierzasz oddać się tej pasji, wybierz takie raczki. Będziesz mieć uniwersalne akcesorium w góry na trudniejsze warunki pogodowe.

Mini ranking raczków – polecane modele w 2021 roku


W tym mini rankingu zostały przedstawione trzy modele raczków. Przedstawione są od najprostszych do bardziej zaawansowanych.

Rockland Mini raczki turystyczne na buty – to bardzo tanie i łatwe do zakładania nakładki antypoślizgowe na podeszwę. Nie mają kolców, a mocne gumowe nakładki. Możesz śmiało ich używać podczas wymagających spacerów po mieście i na lekkich szlakach. Na pewno nie przydadzą się na terenie oblodzonym czy mocno pochylonym.
Kahtoola Nanospikes – to ultralekkie raczki, które poradzą sobie na nieco bardziej wymagającym terenie. Nie poleca się jednak zabierać ich na górskie wyprawy, gdzie będą strome górki i śliskie kamienie. W sam raz natomiast sprawdzą się podczas śnieżnej zimy w mieście i jako forma wsparcia dla biegaczy. Twarde, karbidowe kolce to gwarancja świetnej przyczepności do podłoża. Dobrze się je nakłada i idealnie przylegają do stopy.
Raki raczki turystyczne Orange 8 kolców 12 mm – są to lekkie i wygodne raczki, które mają formę elastycznych silikonowych nakładek na buty. Składają się z 8 zębów z hartowanej stali połączonych łańcuchem ze stali nierdzewnej. Bardzo łatwo się je nakłada, ponieważ elementem stabilizującym jest elastyczny gumowy kołnierz.
Raczki są bardzo często wybierane także z tego względu, że pasują na każde obuwie trekkingowe. Zmieszczą się bez problemu do niedużego plecaka, a ich niewielka waga (około 0.5 kg) sprawia, że to akcesorium nie będzie dużym balastem na plecach. Jeśli jednak nie możesz zdecydować się, które wybrać raczki, kup dwa lub trzy modele. Po serii testów okaże się, który typ raczków będzie dla ciebie najlepszy.
Autor: Anna Nowakowska