Data publikacji:

Jakie narty do wzrostu 180 cm wybrać?

Odpowiednio dobrane narty są kluczem do bezpiecznej i komfortowej jazdy na stoku, bez względu na stopień doświadczenia oraz umiejętności. Wielu narciarzy, zwłaszcza początkującym, którzy wybierają w sklepie pierwsze deski, nie potrafi dopasować nart, które byłyby dla nich najbardziej optymalne. Stąd też w sieci i w sklepach spotkamy się z wieloma pytaniami na temat tej kwestii. Wbrew pozorom nie jest ona oczywista i nie zawsze należy sugerować się wskazówkami pojawiającymi się w tabelach i kalkulatorach długości nart. W artykule podpowiadamy więc, jakie narty do wzrostu 180 cm wybrać.
jakie narty do wzrostu 180 cm
Jazda na nartach pozostaje najpopularniejszym sportem zimowym w naszym kraju. Do jego uprawiania możemy zabrać się w każdym wieku o poza pewnymi wyjątkami natury zdrowotnej, także o różnym stopniu sprawności. Narciarstwa nie trzeba bowiem uprawiać wyczynowo – równie dużo przyjemności sprawia zwykła jazda rekreacyjna. Z tych powodów zjazdy na stoku wybiera także wielu dorosłych nie mających wcześniej kontaktu z tą dyscypliną.
Bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu jazda może zakończyć się poważnym wypadkiem albo kompletnym zniechęcenia do sportu osób stawiających dopiero pierwsze kroki na stoku. Podstawą jest więc tutaj wygodny strój (kurtka, buty, spodnie itd.), a także ekwipunek, taki jak kijki, gogle, dobrze dopasowane buty wraz z wiązaniami, no i oczywiście same narty. Uchronią one przed skutkami różnego typu bolesnych zdarzeń losowych, a także pozwolą na podniesienie umiejętności narciarskich w komforcie i spokoju. Niezwykle ważnym elementem przygotowań jest dobranie długości nart do wzrostu ich użytkownika.

Znaczenie długości nart na stoku

Wielu niedoświadczonym narciarzom wydaje się, że długość nart nie ma aż tak wielkiego znaczenia i „kilka centymetrów w tą lub drugą stronę nie zrobi różnicy”, poza dodatkowym problem jaki będzie sprawiać transport lub przechowywanie dłuższych egzemplarzy.
Jest to oczywiście błędny pogląd. Nawet drobne różnice w długości mogą być odczuwalne na stoku, zwłaszcza dla osób nie mających odpowiednich umiejętności. Im narty są dłuższe, tym większą prędkość osiągają na stoku. Wynika to wprost z ich większej powierzchni, która styka się ze śniegiem lub lodem. Deskami tego typu znacznie trudniej też manewrować bez odpowiedniej siły. Dlatego też nawet starsze dzieci nie powinny jeździć na nartach dla dorosłych. Krótkie narty są z kolei znacznie wolniejsze, ale manewrowaniem na nich wymaga użycia mniejszej siły, co sprawia, że będą bardziej zwrotne. Cechy te przydają się zwłaszcza początkującym narciarzom.

Jakie narty do wzrostu 180 cm?

Osoby mierzące około 180 cm z pewnością nie będą narzekały na liczbę dostępnych w sklepach modeli nart, które będą pasowały do ich wzrostu. Narciarze ci znajdą bez problemu deski każdego typu i rodzaju. Na jaką długość powinni się oni więc zdecydować?
Dobierając narty dla narciarza mierzącego 180 cm, najprościej jest skorzystać z udostępnianych przez producentów tabelek i kalkulatorów długości, pozwalających dopasować model odpowiadający wzrostowi. Pomocna może okazać się także konsultacja ze specjalistą w wypożyczalni lub w sklepie. Korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek, idealne narty wybierzemy także samodzielnie, bez potrzeby korzystania z innych źródeł informacji.
Narty możemy łatwo sprawdzić, ustawiając je pionowo przy potencjalnym użytkowniku. Jeżeli będą one sięgać do jego czubka nosa (panowie) lub do brody (panie), oznacza to, że są odpowiednie zarówno dla początkującego, jak i średnio zaawansowanego narciarza. Przeciętnie różnica pomiędzy długością nart a wzrostem ich użytkownika wynosi od 15 do 20 cm. Mając 180 cm, teoretycznie możemy swobodnie wybierać dowolne deski w przedziale 165–170 cm.
Nie zapominajmy jednak, że poza wysokością istotna jest też waga użytkownika. Jeżeli jest ona wyższa od przeciętnej, warto postawić na deski dłuższe o kilka centymetrów, które pozwolą mu na szybszą i wygodniejszą jazdę. Analogicznie postępujemy, kiedy narciarz waży mniej niż wskazywałaby na to średnia BMI. W tym przypadku wybieramy narty nieco krótsze od zalecanych.
Podkreślmy, że zalecenia te dotyczą przede wszystkim najpopularniejszych uniwersalnych modeli nart typu allround i allmountain. Nawet w przypadku nich są one tylko sugestiami i nie trzeba się ich kurczowo trzymać, bowiem wiele zależy też od indywidualnych potrzeb narciarza ze wzrostem 180 cm. Jeżeli lubi on bardzo szybką jazdę, z pewnością będzie wolał dłuższe modele. Na krótsze i bardziej zwrotne deski decydują się z kolei osoby preferujące jazdę trikową i wyczynową, a także początkujący nieczujący się zbyt pewnie nawet na prostych trasach.
Zupełnie inne reguły obowiązują też w przypadku nart sportowych zaprojektowanych z myślą o weteranach zjazdów po stokach, wymagających jeszcze bardziej indywidualnego podejścia podczas określania długości desek.
Zdjęcie: Envato Elements