Data publikacji:

Jakie buty narciarskie wybrać?

jakiebuty narciarskie

Jakie buty narciarskie wybrać?

Czy to pytanie krąży ci po głowie, bo czujesz, że początek sezonu narciarskiego już tuż, tuż? Jeśli tak, to spieszymy ze wskazówkami, poradami i inspiracjami. Bądź przygotowany na białe szaleństwa nadchodzącej zimy! Być może zaskoczy ona w tym roku nie tylko drogowców! :) 

Jakie buty narciarskie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie butów narciarskich? Rozmiar, sztywność (flex), kształt skorupy i cholewki oraz inne przydatne cechy, jak np. to, czy buty mają tryb chodzenia (walk).
  1. Czy buty będzie nosiła kobieta, czy szusować w nich będzie mężczyzna? Buty narciarskie dla kobiet i dla mężczyzn są ergonomicznie dopasowane do różnic w budowie ciała, zwłaszcza w części łydek. Kobiece łydki są położone niżej niż męskie i ten aspekt producenci biorą pod uwagę przy konstruowaniu sprzętu. Tak więc – cholewka w damskich butach narciarskich jest niższa niż w męskich oraz rozszerza się ku górze, z określonym kształtem w tylnej części dopasowanym do kształtu łydki pań kochających zimowe sporty. Na ogół też buty narciarskie dla kobiet są cieplejsze, bo panie są zazwyczaj bardziej wrażliwe na zimno i podatne na problemy z krążeniem krwi.
  2. Twardość (flex) buta narciarskiego – jaki flex w butach narciarskich? Wskaźnik mierzony jest w skali od 60 do 150, a wybór flexu jest powiązany z możliwościami i budową ciała narciarza po to, by umożliwić bardziej wydajne przenoszenie mocy z nóg na narty zjazdowe.
  • Flex dla początkujących mężczyzn to wartość między 60 a 90, a dla początkujących pań to 60–70.
  • Jakie buty narciarskie dla średnio zaawansowanych? Średnio zaawansowani mężczyźni wybierają flex 90–110, a panie na tym poziomie: 70–90.
  • Zaawansowani narciarze płci męskiej: powyżej 110, a zaawansowana płeć piękna: powyżej 90.
  • Poziom ekspert u mężczyzn i kobiet to 140–150.
  1. Rozmiar – to długość i szerokość buta narciarskiego. To ważne, bo w przeciwieństwie do zwykłych butów, buty narciarskie muszą precyzyjnie pasować do stopy narciarza! Buty narciarskie są przeważnie dostępne w rozmiarówce „co pół rozmiaru”. Jaki rozmiar butów narciarskich, jeśli „wpadasz” pomiędzy dwa rozmiary? Weź rozmiar mniejszy, gdyż możesz spodziewać się kompresji wkładki w trakcie użytkowania. Jeśli chodzi o szerokość, to wybierz buty o odpowiedniej szerokości dla ciebie. Takie, które będą komfortowe, a jednocześnie dadzą odpowiedni poziom kontroli nad nartami. Zbyt szerokie buty nie wesprą odpowiednio Twoich stóp i kontrola nart będzie trudniejsza.

Buty narciarskie – jakie wybrać?

Jeśli już wiesz, jakie buty narciarskie wybrać i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to teraz czas na kolejny punkt, ważny przy zakupie butów do narciarstwa zjazdowego.
Zdefiniuj swój styl narciarstwa – narciarstwo rekreacyjne na przygotowanych trasach to buty elastyczne (flex poniżej 90), komfortowe oraz łatwe w użyciu (łatwość we wkładaniu buta, lekkość, niekiedy także z trybem chodzenia). Jakie buty narciarskie kupić, gdy uwielbiasz narciarstwo wyczynowe na przygotowanych trasach? Ten typ jazdy związany jest z wyborem bardziej sztywnych butów. W tym przypadku flex pomiędzy 90 a 130 dla mężczyzn i między 70 a 110 dla kobiet. Ciasne dopasowanie i wysoka cholewka to kolejne cechy charakterystyczne tego typu butów. Freeride oraz freetouring to buty freerideowe z większym flexem (100–120), prostą cholewką oraz średnią szerokością buta, około 100 mm. Istnieją specjalne funkcje w butach freeridowych ułatwiające chodzenie, takie jak gumowe podeszwy czy tryb „walk”, który uwalnia cholewkę i ułatwia chodzenie.

Sprawdź również, jakie są najlepsze buty narcarskie.

Jakie buty do nart biegowych?

W narciarstwie biegowym szczególnie istotne są odpowiednie buty, gdyż to właśnie one przekładają się na komfort podczas biegu. Jak dobrać buty do nart biegowych? W zależności od kryteriów:
  1. Styl jazdy i rodzaj podłoża. Tu sprawdzają się buty do tzw. backcountry, które sprawdzają się, gdy planujesz biegać po bezdrożach i nieprzygotowanym terenie. Zapewniają znakomitą stabilność i chronią przed wypięciem się nart podczas jazdy.
  2. Obuwie touringowe – projektowane z myślą o biegaczach korzystających z tras narciarskich. To dobry kompromis pomiędzy obuwiem backcountry i profesjonalnym sprzętem do narciarstwa biegowego. 
  3. Specjalistyczne buty do narciarstwa biegowego – przeznaczone dla osób doświadczonych i zawodowych biegaczy. Z takiego obuwia powinno się korzystać wyłącznie na trasach narciarskich, które zostały przygotowane przy użyciu ratraków. Profesjonalne buty do narciarstwa biegowego są nieraz przystosowane do określonego stylu jazdy (klasyczny, łyżwa). Ich ogromne zalety to membrany zapewniające świetną wentylację, wyprofilowana budowa butów, ocieplacze, dodatkowe osłony i zaczepy. „Mucha nie siada” :) 

Jak wybrać buty do narciarstwa biegowego? Zasady wyboru butów

Te, podane przez nas poniżej, zasady wyboru butów do narciarstwa biegowego uwzględnij przy zakupie:
  • Kupując buty do narciarstwa biegowego, wybierz większy rozmiar niż w przypadku tradycyjnego obuwia. Jak to zrobić w praktyce? Wkładka obuwia narciarskiego powinna być o około 0,5 centymetra dłuższa od stopy narciarza.
  • Płyta NIS – wybierz tę opcję, jeśli używasz butów z systemem wiązań NNN (nie pasuje do SNS). Płyta ta odpowiada za możliwość dostosowania butów do wiązań narciarskich bez potrzeby wiercenia dodatkowych dziur w deskach.
  • Dobre buty do narciarstwa biegowego powinny służyć przez co najmniej kilka sezonów. Przy wyborze uwzględnij solidne modele o wyższej cenie. Taka inwestycja z pewnością zwróci ci się podczas licznych biegów na nartach biegowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.