Data publikacji:

Jaki spinning na szczupaka wybrać?

Udane połowy szczupaków to prawdziwa sztuka. Jednym z jej elementów składowych jest wybór odpowiedniej wędki z oprzyrządowaniem. Jaki spinning na szczupaka do 200 zł spełni takie zadanie? Przy bardzo dużym wyborze różnorodnych akcesoriów wędkarskich na rynku, dla początkującego wędkarza może być to trudna decyzja. Podpowiadamy więc, jaki kij na szczupaka będzie najlepszy i w co jeszcze powinniśmy się zaopatrzyć.
Jaki spinning na szczupaka wybrać?
To, jaki spinning na szczupaka kupimy dziś, zaważy na tym, jakim okazem (o ile w ogóle jakimś) będziemy mogli pochwalić się jutro. Na jaką długość kija najlepiej postawić, jak dobrać ciężar wrzutu, jaka jest różnica pomiędzy wędziskami spin a pike, jaki powinien być parametr szybkości akcji wędki? Wszystko to ma znaczenie. 

Jaki spinning na szczupaka z brzegu wybrać? 

Do łowienia szczupaków z brzegu najlepiej nadają się wędki o długości 2,40 metra i 2,70 metra. Często spotkamy się z opinią, wedle której wędka na szczupaka, gdy zasadzamy się na niego na brzegu, powinna być nawet dłuższa niż 2,70 metra, modele krótsze mają zastosowanie jedynie w czasie łowienie z łódki. Nie jest to prawda – wędka spinningowa o długości 2,40 metra spisuje się bardzo dobrze w obydwu stylach łowienia. Za wyborem długiego łowiska może natomiast przemawiać indywidualny charakter i ukształtowanie naszego ulubionego miejsca połowów. Jeśli wystawiamy wędkę przez bujną roślinność, to rzeczywiście dłuższe modele bardzo ułatwiają dostęp do lustra wody. 
Wędki na szczupaki powinny za to charakteryzować się co najmniej szybką, a najlepiej bardzo szybką akcją, a więc być opisane jako fast i x-fast. Wielu wędkarzy twierdzi, że jest to najważniejsza cecha dobrego kija, gdy łowimy ten właśnie gatunek ryby. 
Szczupaka należy prowokować do wzięcia przynęty, wykonując odpowiednio gwałtowne ruchy wędką i ściągając żyłkę kołowrotkiem. Wędki o wolnej akcji niekoniecznie dobrze nadają się do tego zadania. Gdy ryba chwyci, to jednak i tak dopiero połowa sukcesu. W czasie holowania złapanego szczupaka ku nam ten wojowniczy drapieżnik wykonuje szarpnięcia i zwroty, często również wyskakuje nad powierzchnię wody. Wędki fast i x-fast będą dla nas wielką pomocą w czasie tej ciężkiej walki. Wędki o ugięciu szczytowym – a więc właśnie te szybkie – pozwalają wędkarzowi nie dać rybie zbyt dużego luzu, a dzięki temu doprowadzić holowanie szczupaka do szczęśliwego finału.  
Ciężar wyrzutu wędki powinniśmy dopasować do własnych upodobań, zwłaszcza że na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych przedziałów dla danych modeli: od 7 do 28 gram, od 10 do 35 gram, od 14 do 35 gram, od 20 do 50 gram i nie tylko. Standardowym ciężarem wyrzutu jest od 10 do 30 gram. 

Jaki spinning na szczupaka do 200 zł?

Oferta wędek spiningowych przeznaczonych do połowu szczupaka jest bardzo szeroka. Możemy wybierać z wielu modeli – za wiele z nich zapłacimy dużo mniej niż 200 zł. Jedną z takich wędek jest z pewnością zbudowana z włókna węglowego wędka Power Creek Spin o długości 2,70 metra – przeznaczona do połowów ryb drapieżnych. Wędka wyposażona jest w lekkie przelotki SiC, gryf EV A i funkcjonalny, skręcany uchwyt kołowrotka. Dzięki zastosowaniu technologii kompozytowej oferuje też odpowiednią szybkość, równocześnie będąc atrakcyjna cenowo. 
Wędkarze preferujący dłuższe kije, ale i chcący wydać odpowiednio więcej pieniędzy, mogą zainteresować się wędziskiem Custom Coastal Spin, którego producent kusi autorskimi rozwiązaniami w technologii przelotek pozwalających na bardzo precyzyjne i dalekie rzuty.  

Jaki spinning na szczupaka 2022? Kiedy sezon?

Szczupak jest w Polsce gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego też warunki jego połowu są ściśle określone przez rozporządzenie Ministra Środowiska i regulaminy połowu ryb. 
Na połów szczupaka z rzek i jezior teoretycznie możemy wybrać się przez większą część roku. Jednak najlepsza pora to wiosna i jesień. W tych okresach szczupaki rozpoczynają żerowanie w przybrzeżnym pasie wody, opuszczając swoje zwyczajowe kryjówki. Dlaczego opuszczają bezpieczne schronienie? Drapieżniki ruszają na płycizny, by odbudować siły po tarle poprzez bardzo intensywne polowanie. W okresie letnim szczupaki przebywają raczej na głębokiej wodzie i próby ich złowienia na spinning bardzo rzadko przynoszą jakiekolwiek efekty. 
Na wszystkich łowiskach podlegających Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu obowiązuje absolutny zakaz połowu tego gatunku ryby od 1 stycznia do 30 kwietnia. Jeżeli więc łowimy w takim miejscu, zgodnie z regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, okres zimowy także będziemy musieli sobie odpuścić. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska na wszystkich innych wodach okres ochronny szczupaka rozpoczyna się 1 marca i trwa do 30 kwietnia. Wiąże się to właśnie ze wspomnianym okresem tarła, w czasie trwania którego te drapieżniki powinny pozostać nieniepokojone. 
Wymiar ochronny dla tego gatunku ryby to 45 centymetrów i jest mierzony od początku głowy do najdalszego punktu na płetwie ogonowej. Każdy szczupak poniżej tego wymiaru musi być niezwłocznie wypuszczony do wody po to, by za jakiś czas, dopiero kiedy urośnie, mógł zostać ponownie złapany przez wędkarza. I najlepiej ponownie wypuszczony – ze względu na małą liczebność szczupaków w naszych wodach wędkarze apelują, by każdy odłowiony egzemplarz był przez nas uwalniany z powrotem do naturalnego środowiska życia. 
Zwróćmy jednak uwagę, że od 2020 roku zarówno okres ochronny, jak i wymiar ochronny szczupaka mogą być różne w zależności od uchwały konkretnego Okręgu PZW. Warto więc zawsze sprawdzić te dane przed wyjazdem nad nowe łowisko.


Autor: Redakcja Ceneo