Data publikacji:

Jaki palnik gazowy na kartusze wybrać?

Palnik gazowy na kartusze kojarzy się nieodłącznie z jednym – z rozpalaniem grilla. To niedrogie i pożyteczne urządzenie, które ratuje każdego roku niejedną imprezę plenerową, nadaje się także do wielu innych czynności. Jaki palnik gazowy na kartusze wybrać? Podpowiadamy, jakie cechy mają znaczenie oraz który system kartuszów sprawdzi się lepiej.
jaki palnik gazowy na kartusze

Do czego przyda się palnik gazowy na kartusze?

Palniki na kartusze gazowe używane są najczęściej do rozpalania grilla i to dzięki temu zdobyły ogromną popularność. Wystarczy nakręcić je na wymienny kartusz wypełniony butanem, by w kilkanaście sekund rozgrzać do czerwoności kawałki węgla. Tego rodzaje palniki na kartusze nazywane są również lutlampami. Korzystają z popularnych kartuszy do kuchenek turystycznych, które dostaniesz w sklepie z akcesoriami sportowymi, marketach budowlanych czy sklepach z narzędziami.
Do czego jeszcze przyda się palnik gazowy oprócz rozpalania grilla? To nieocenione urządzenie podczas rozpalania w kominku, piecu kaflowym lub kotle centralnego ogrzewania, dlatego jeśli ogrzewasz dom węglem lub drewnem, warto mieć palnik pod ręką. Jeden nabój gazowy wystarczy nawet na cały sezon grzewczy. Z tego samego powodu palnik gazowy na kartusz przyda się podczas wakacyjnego wypadu turystycznego – do rozpalenia ogniska.
Możliwości palnika są oczywiście większe. Można nim lutować metale czy opalać lakier, drewno, a nawet cebulę na rosół. Za jego pomocą możesz również rozgrzać i poluzować zapieczone nakrętki czy nawet ugotować awaryjnie wodę. Biorąc pod uwagę niską cenę, bezpieczeństwo użytkowania oraz prostotę obsługi, można śmiało stwierdzić, że palnik na kartusze przyda się w każdym domu.

Rodzaje kartuszy gazowych – różnice

Niewielkie palniki na kartusze dostosowane są do różnych typów naboi. Najczęściej stosowane są kartusze o pojemności 400 ml, które rozpoznasz po podłużnym, cylindrycznym kształcie. Palniki nakręca się na szeroki kołnierz kartusza, dzięki czemu wymiana zbiorników jest bardzo prosta, a dodatkowo wyciek gazu jest minimalny. Dostępne są jednak również palniki na kartusze przebijane, stosowane często w kuchenkach turystycznych. Takie rozwiązanie ma jednak wady, bowiem raz przebitego kartusza nie można wymontować z palnika zanim gaz nie zostanie całkowicie zużyty.

Rodzaje palników na kartusze gazowe

Budowa palnika na jednorazowe kartusze gazowe jest niezwykle prosta. To niewielka nasadka z pokrętłem regulacji wielkości płomienia, zapalnikiem oraz dyszą wylotową. Niektóre modele palników dostępne są już za około 20 zł. Unikaj jednak tych najtańszych, które nierzadko rozpadają się już podczas pierwszego użytkowania. Tani palnik może nie podołać wysokiej temperaturze, która osiąga kilkaset stopni Celsjusza. Najczęściej psuje się dysza wylotowa oraz zapalnik, ale może dojść również do rozszczelnienia zaworu.
Innym typem palnika gazowego jest ten z systemem wstępnego podgrzewania gazu. Wyróżnia się tym, że posiada dodatkową osłonę, wewnątrz której kryje się spiralna rurka z gazem. Dzięki temu, że gaz jest na bieżąco podgrzewany przed wyrzutem z dyszy, osiąga wyższe ciśnienie, a zatem i wysoką temperaturę. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że palnik jest mniej narażony na wylewanie się gazu. Budżetowe modele działają bowiem prawidłowo tylko w momencie, gdy płomień kierowany jest poziomo. Po przechyleniu palnika pionowo w dół, np. podczas rozpalania węgla, z dyszy wydobywają się duże płomienie.
Wybierając palnik na kartusze gazowe, warto sprawdzić także, jaka jest średnica płomienia. Niektóre z nich oferują bardzo skoncentrowany, wąski płomień, który idealnie sprawdzi się do precyzyjnych prac. Jeśli jednak zależy ci na równomiernym opaleniu dużej powierzchni, wybierz palnik z szeroką dyszą wylotową.

Uruchomienie palnika na kartusze

Większość palników wyposażona jest w piezoelektryczny zapalnik, znany chociażby z zapalarek kuchennych lub zapalniczek. Po odkręceniu zaworu i naciśnięciu spustu gaz jest zapalany, więc nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów. Płomień wydobywa się równomiernie i nie wymaga przytrzymywania spustu i gasi się go zakręceniem zaworu do oporu. Zazwyczaj moment ten zaznaczony jest delikatnym kliknięciem.
Dostępne są również palniki gazowe na kartusz, które nie mają zapalnika piezoelektrycznego. Wymagają więc użycia zapalniczki lub zapałki, podobnie jak niektóre duże palniki na butle gazowe. Ten system spotykany jest najczęściej w palnikach ze wstępnym podgrzewaniem gazu. Jeśli zależy ci na prostocie użytkowania i nie wymagasz dużej mocy, zwróć uwagę na obecność zapalnika.

Ergonomia palnika na kartusze gazowe

Najchętniej kupowane palniki na kartusze gazowe to te, które wystarczy nakręcić na kołnierz pojemnika z gazem. Rękojeścią jest tutaj sam metalowy kartusz. Zaletą tego rodzaju palników jest niska cena oraz możliwość łatwego schowania, np. w plecaku. Te modele zdecydowanie dominują wśród miłośników grilla. Warto jednak wiedzieć, że jest bardziej ergonomiczna alternatywa. W internecie znajdziesz również palniki z ergonomiczną rączką, które zapewnią większy komfort. O ile podczas kilkudziesięciosekundowego rozpalania grilla ma to niewielkie znaczenie, to przy monotonnym opalaniu elementów zrobi sporą różnice. Zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z kartuszy o większej pojemności, np. 600 ml.
Zdjęcie: duryaginanatalia/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik