Data publikacji:

Jaki łuk bloczkowy myśliwski wybrać?

Dla niektórych osób parających się myślistwem znacznie bardziej atrakcyjną metodą polowania na zwierzynę jest użycie łuku zamiast klasycznej strzelby. Broń ta jest bowiem niezwykle cicha, ale jej skuteczne użycie wymaga często większych umiejętności łowieckich, refleksu oraz cierpliwości. Dobór odpowiedniego modelu łuku ma również niemałe znaczenie w osiągnięciu jak największej skuteczności. Podpowiadamy zatem, jaki łuk bloczkowy myśliwski wybrać, a także czym się charakteryzuje.
jaki łuk bloczkowy myśliwski

Co to jest łuk bloczkowy myśliwski?

Łuki towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i od samych początków pomagały przetrwać w starciu z naturą, umożliwiając polowanie na największą i najgroźniejszą zwierzynę. Ogólna budowa i zasada działania tej broni na przestrzeni wieków nie uległa znaczącej ewolucji. Poważne innowacje zaszły jednak w przypadku materiałów używanych w ich konstrukcji oraz stabilności strzałów. Najbardziej zaawansowanymi modelami tej broni są dziś bez wątpienia łuki bloczkowe.
Łuki bloczkowe używane są przede wszystkim przez profesjonalistów, którzy na serio parają się łucznictwem, np. biorąc udział w zawodach sportowych. Broń ta jest też jest wybierana przez większość myśliwych, którym zależy na nieco innych wrażeniach z polowania. W sklepach bez trudu dostaniemy niezwykle szeroki wybór modeli stworzonych z myślą o tych odbiorcach.
Wszystkie elementy łuków bloczkowych produkuje się z wysokiej klasy materiałów, takich jak tworzywa kompozytowe oraz stopy stali i aluminium lub innych metali. Pozwalają one broni zachować niezwykle wysoką wytrzymałość, lekkość oraz moc strzału.

Łuk bloczkowy myśliwski – na co zwracamy uwagę?

Zanim przejdziemy do tematu wyboru odpowiedniego łuku bloczkowego dla myśliwego, w pierwszej kolejności powinniśmy poznać specyfikę jego najważniejszych komponentów.

Majdan łuku bloczkowego myśliwskiego

Majdan to termin określający uchwyt łuku, który trzymamy jedna ręką podczas strzelania. W zależności od modelu, jest on zbudowany z różnych stopów metali albo bardzo mocnego tworzywa sztucznego. Ponieważ broń myśliwska ma duży zasięg, co wiąże się z większą maksymalną siłą naciągu, majdany w jej przypadku odznaczają się sporą sztywnością i masą. W modelach sportowych i rekreacyjnych są one zauważalnie bardziej elastyczne i lekkie.

Ramiona łuku bloczkowego myśliwskiego

W przypadku ramion łuku bloczkowego są one najczęściej krótsze od porównywalnych modeli refleksyjnych lub klasycznych. Oczywiście wiele zależy tutaj od preferencji użytkownika. Myśliwi stawiają jednak na model o krótkich i bardziej wygiętych ramionach, dzięki którym broń jest bardziej kompaktowa i łatwiejsza w przenoszeniu i przechowywaniu. Ramiona wykonane są z metalu lub tworzyw kompozytowych i przykręca się je do majdanu. Siłę łączenia możemy regulować za pomocą śrub, zwiększając lub zmniejszając sztywność konstrukcji.

Bloczki (camy)

Bloczki, albo inaczej camy, są najważniejszym charakterystycznym elementem łuku bloczkowego. Są to metalowe talerze/kołowrotki zainstalowane na obu końcach ramion. Nawija się na nie cięciwę i specjalne kable łączące cały mechanizm.
System bloczków zmniejsza ilość siły, jaką musimy włożyć w maksymalne naciągnięcie cięciwy, co jest istotne zwłaszcza dla początkujących lub mniej sprawnych myśliwych. Co więcej, pozwalają też bez problemu utrzymać przez dłuższy czas napięty łuk, umożliwiając dokładniejsze wycelowanie w zwierzynę. Przy wypuszczeniu strzały zwiększają też jej szybkość, uwalniając nagromadzoną przez nie energię kinetyczną.

Cięciwa i kable łuku bloczkowego myśliwskiego

Cięciwę w łuku bloczkowym wykonuje się z mocnych włókien z tworzyw sztucznych. Myśliwy musi jednak pamiętać o jej regularnej konserwacji specjalnymi woskami, zwłaszcza jeżeli poluje w trudnych warunkach pogodowych i terenowych (mróz, deszcz, błoto itd.). W miejscach narażonych na uszkodzenia i przetarcia nakłada się specjalne owijki. Te same zasady dotyczą też w dużej mierze kabli mechanizmu bloczkowego.

Siła naciągu łuku bloczkowego myśliwskiego

Siłę naciągu łuku bloczkowego znajdziemy w jego specyfikacji technicznej przedstawionej przez producenta. Parametr ten określa to, ile siły musimy włożyć, aby maksymalnie naciągnąć cięciwę. Wartość ta jest podawana w kilogramach lub funtach (lbs). Z modeli z wysoką siłą naciągu korzysta się trudniej mniej doświadczonym osobom, ale w zamian za to wystrzeliwują one strzały na większe odległości, które znacznie łatwiej penetrują też ciało zwierzyny. Skuteczne łuki myśliwskie, według specjalistów, powinny mieć siłę naciągu co najmniej w granicach od 11 do 13 kilogramów (25–30 funtów). Dla bardziej doświadczonych łowców polecane są jeszcze mocniejsze egzemplarze.

Długość łuku bloczkowego myśliwskiego

Długość łuku bloczkowego, mierzoną od krańców ramion, tradycyjnie podaje się zazwyczaj w calach. Właściwie dobrana wielkość broni pozwala korzystać z niej w optymalny sposób. Zbyt duże egzemplarze utrudnią celowanie i poprawne napięcie cięciwy. Samodzielne obliczenie najlepszych wymiarów nie jest na szczęście specjalnie skomplikowane. Wystarczy bowiem podzielić nasz wzrost przez 2,5. Wybieramy wówczas łuk o rozmiarze odpowiadającym otrzymanej sumie. Dla przykładu, przy wzroście 180 centymetrów szukamy egzemplarzy o długości około 70 centymetrów, co odpowiada około 28 calom.
Zdjęcie: cavanimages/Envato Elements