Data publikacji:

Jaki haczyk na leszcza wybrać?

Leszcz to jedna z ryb, której złowienie daje sporo satysfakcji. Nie ma w tym nic dziwnego – doceniana za swój doskonały smak w wielu domach jest prawdziwą królową stołu rodzinnego. Aby jednak mogło tak być, trzeba niejednokrotnie bardzo się natrudzić. Łowienie leszczy nie jest bowiem łatwe oraz wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Dlatego też dziś pochylimy się nad tym, jaki haczyk na leszcza będzie najlepszym wyborem.
jaki haczyk na leszcza
Leszcz to jedna z najpopularniejszych ryb słodkowodnych, która występuje przede wszystkim w wodach wolnostojących oraz wolno płynących o dnie mulistym. To ryba, której waga w dorosłości osiąga najczęściej 5-6 kg, mają one wówczas około 70 cm długości. Choć jest to ryba pospolita, nie da się ukryć, że jest wielką gratką dla wędkarzy. Jest doceniana również za swoje walory smakowe i często gości na polskich stołach pod postacią różnych dań. Co ciekawe, leszcz jest jedną z niewielu ryb, którą nie obejmuje okres ochronny. Na połów możemy więc udawać się przez cały rok. 

Przynęty i zanęty na leszcza

Leszcz to pospolita ryba, której złowienie nie powinno sprawić nam trudności, tym bardziej, że istnieje szereg przynęt oraz zanęt, które skutecznie przyciągają przedstawicieli tego gatunku. Przed rozpoczęciem połowu warto skorzystać z zanęty, którą mogą stanowić:
  • zanęty sypkie, 
  • ziarna, 
  • kukurydza, 
  • groch, 
  • kasza pęczak.
Gdy ryby pojawią się w pobliżu łowiska, warto zastosować zanęty na leszcza, które są w przypadku tej ryby jak najbardziej skuteczne. Mowa tu przede wszystkim o:
  • białych i czerwonych robakach, 
  • innych przynętach zwierzęcych, 
  • kaszy pęczak, 
  • kulkach proteinowych o mięsnym smaku, 
  • kukurydzy, 
  • rosówkach.
Zastosowanie tych produktów znacząco zwiększa nasze szanse na sukces w czasie połowu. 

Sposoby połowu leszcza

Warto wspomnieć o tym, że powszechność występowania leszczy w różnych zbiornikach wodnych sprawia, że są one łowione na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest metoda na spławik, która pozwala nam zaobserwować branie widoczne jako podniesienie przynęty. Drugą metodą, którą wykorzystuje się często, jest metoda gruntowa. Część rybaków łowi leszcze na spinning, nie jest to jednak najczęściej wykorzystywany sposób. 

Haczyk na leszcza – ostrość haka

O powodzeniu podczas łowienia leszczy decyduje jednak przede wszystkim odpowiednio dobrany haczyk, ponieważ to od niego zależy, czy ryba nie zerwie się w trakcie jej wyciągania. Kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest ostrość haka. Jaki haczyk na leszcza sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź jest prosta – ostry. Leszcze to ryby silne, które nie zostaną złapane, jeśli haczyk będzie zbyt tępy. Dlatego też należy odpowiednio często ostrzyć już posiadane haczyki lub też wyposażyć się w nowe. Jeśli zależy nam na tym, by maksymalnie wykorzystać posiadane haczyki, warto wyposażyć się w specjalną ostrzałkę, taką jak Smith’S Ostrzałka diamentowa do noży i haczyków.

Rozmiar – jaki haczyk na leszcza wybrać?

Niezwykle ważnym parametrem, który bywa też przedmiotem zaciętych kłótni pomiędzy rybakami, jest rozmiar haczyka na leszcza. Część z nich uważa, że najlepsze są małe haczyki, które skutecznie można zamaskować przynętą. Inni, słusznie zresztą, zauważają, że mały haczyk nie jest w stanie wbić się na tyle głęboko, by poradzić sobie z silnym, walczącym, dorosłym osobnikiem. Jak więc znaleźć złoty środek? Jednym ze sposobów jest dopasowanie rozmiaru haczyka do rodzaju zakładanej na niego przynęty. I tak:
  • w przypadku łowienia ryb na robaki warto wybrać mniejszy haczyk o numerze 10-12, 
  • w przypadku kukurydzy, ziarna, kulek proteinowych haczyk powinien być nieco większy, wybieramy haczyki o numerach 12-14. 
Nie poleca się raczej wykorzystywania haczyków o mniejszych rozmiarach, chyba że decydujemy się łowić mniejsze osobniki w sezonie wiosennym. 

Grubość haczyka na leszcza

Podobnie jak rozmiar, również grubość haczyka jest częstym przedmiotem sporów miłośników wędkarstwa. W tym przypadku jedna grupa osób uważa, że najlepiej sprawdzają się haczyki cienkie, które są wygodne i mniej ranią przynętę. Inni zaś uważają, że cienki haczyk rozcina wargę ryby i nie ma szans na jej wyłowienie. Gdzie więc leży prawda? Jak zwykle pośrodku. Doświadczeni wędkarze przekonują, by dopasować haczyk do czasu, w którym przeprowadzamy połów. Zimą ryby są mniej energiczne i gryzą słabiej – wówczas lepiej sprawdzi się haczyk o mniejszej średnicy. Latem zaś, kiedy mamy do czynienia z pełnymi energii, dorosłymi osobnikami, lepiej stawiać na haczyki o średniej i dużej średnicy, które są w stanie wytrzymać opór ryby. 
Warto również stawiać na sprawdzonych producentów, którzy wykonują haczyki z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Wśród takich marek wymienić możemy między innymi:
  • Ovner, 
  • Gamakatsu,
  • Kamasan, 
  • Katana.
Zwróćmy uwagę również na kształt haczyka. W przypadku połowu leszcza sprawdzają się przede wszystkim te o kształcie standardowym oraz klasycznym, pozwalając na różne sposoby zginania żądła. Szeroki wybór takich haczyków znajdziesz na stronie Ceneo.pl.
Podsumowując, kwestia wyboru idealnego haczyka na leszcza jest skomplikowana i poszukując takich akcesoriów wędkarskich, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które wpływają na to, jak haczyk sprawdzi się w przypadku tego gatunku ryby. Warto jednocześnie mieć świadomość, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ze sztywnymi wytycznymi. Każdy wędkarz powinien więc spróbować kilka rodzajów haczyków o różnej wielkości, grubości oraz kształcie, by dowiedzieć się, które z rozwiązań jest w jego przypadku najbardziej optymalne.
Autor: Redakcja Ceneo