Data publikacji:

Długość skorupy buta narciarskiego a rozmiar - jak zmierzyć but narciarski?

Narciarstwo jest sportem, który wymaga zakupienia, bądź wypożyczenia odpowiedniego sprzętu. Do bezpiecznej jazdy na stoku potrzebne są oczywiście narty, buty narciarskie, kask i kijki. Zwłaszcza buty narciarskie mają kluczowe znaczenie, gdyż to właśnie one zapewniają komfort stóp podczas całodziennych zjazdów na stoku. Jednak odpowiednie dobranie rozmiaru i innych parametrów nie jest takie proste. Jak zatem zmierzyć but narciarski? Jak odpowiednio dobrać go do potrzeb użytkownika? Oto nasze rady.
długość buta narciarskiego a długość skorupy

Skorupa buta narciarskiego- czym się charakteryzuje?

Skorupa buta narciarskiego to cała zewnętrzna część, czyli tak zwany odlew buta, usztywniający nogę podczas jazdy oraz utrzymujący ciepło. Rozmiar skorupy buta narciarskiego jest wymagany do regulacji wiązań narciarskich. Długość skorupy uzyskuje się poprzez zmierzenie podeszwy buta narciarskiego, jednak aby uniknąć błędów i pomóc użytkownikowi w znalezieniu danej długości, producenci zazwyczaj umieszczają ją przy pięcie. Sama skorupa nachylona jest pod lekkim kątem, co umożliwia swobodne pochylanie się na nartach i poruszanie. Wykonana jest zazwyczaj z solidnej warstwy tworzyw sztucznych, dlatego jej długość jest znacznie większa niż sama wkładka. Grubość skorupy wpływa także na bezpieczeństwo podczas jazdy, gdyż usztywnia stopę i staw skokowy przed niechcianymi kontuzjami takimi jak skręcenia kostki, zwichnięcia itd.
Reasumując skorupa buta narciarskiego jest znacznie dłuższa niż rozmiar jaki posiada w nim wkładka, dlatego do dobrania odpowiedniego rozmiaru butów, wystarczy skupić się na długości i szerokości wkładki. 

Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

Pierwszym krokiem przy wyborze butów narciarskich jest poprawne zmierzenie własnej stopy. Ma to znaczenie przy wyborze rozmiaru buta narciarskiego, więc ważne aby pomiar był precyzyjny. Jeżeli but będzie za ciasny, bądź zbyt luźny, przełoży się to na późniejszą jazdę na stoku. Dlatego, aby prawidłowo zmierzyć warto udać się do sklepu stacjonarnego ze sprzętem narciarskim, gdzie specjalista profesjonalnie zmierzy stopę (za pomocą miarki do pomiaru długości stóp) i wybierze odpowiedni rozmiar buta.
Można oczywiście wykonać pomiar samemu. Do tego przyda się kartka papieru, ołówek i wyciągnięta wkładka z naszego buta, bądź po prostu stopa. Wtedy wystarczy odrysować wkładkę lub przyciśniętą stopę na kartce i zmierzyć odległość między czubkiem palca, a piętą. Stopa podczas mierzenia musi być styczna z podłożem, ponieważ wtedy zmieni nieco swój kształt i docisk.  Dlatego, nie zaleca się bezpośredniego mierzenia stopy, bądź buta, gdyż uzyskany wynik będzie niedokładny. Do uzyskanej długości wskazane jest dodanie około 0,5-1 cm, aby mieć większy luz w bucie narciarskim, co przekłada się na jego wygodę.

Jak zmierzyć but narciarski na szerokość?

Nie tylko długość stopy ma znaczenie przy wyborze butów, gdyż na komfort jazdy wpływa także szerokość. Stopa musi mieć nieco luzu, aby nie była zbyt skrępowana w bucie narciarskim, dlatego wymagane jest ponowne zmierzenie swoich stóp, tylko tym razem skupienie się na ich szerokości.
Porównując szerokość własnej stopy do szerokości skorupy, należy także zwrócić uwagę na parametry buta podane przez producenta. Zmierzona szerokość stopy nie może być większa niż skorupa danego buta, ale też nie węższa niż około 5-7% szerokości skorupy.
Dlatego jest na to wszystko rada. Dobierając buty narciarskie należy je w pierwszej kolejności  przymierzyć, ponieważ np. rozmiar wkładki może być odpowiedni, ale szerokość skorupy na poziomie łydki może być zbyt wąska i ją uciskać. Każdy producent tworzy nieco inne buty narciarskie, dlatego trzeba mierzyć parę rodzajów butów, aż trafi się na te idealne, które będą pasowały przyszłemu użytkownikowi pod każdym względem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze butów narciarskich?

Oprócz wymienionych powyżej parametrów, warto też skupić swoją uwagę na sztywności buta. Flex, bo tak nazywana jest właśnie sztywność/twardość buta, jest zależna od wagi, wieku oraz umiejętności danej osoby. Danym parametrem określany jest opór, który stawia narciarzowi cholewka buta podczas poruszania się w nich. Im wyższy flex, czyli sztywniejszy but, tym but będzie bardziej precyzyjny, jednak ciężej będzie się w nim poruszać, a także możliwy jest większy dyskomfort. Byty o niższym flexie będą zatem odpowiednie dla amatorów, osób początkujących, jeżdżących rekreacyjnie, ze względu na większą wygodę i mniejszy wysiłek potrzebny do wykonywania skrętów.
Twardość skorupy buta dla kobiet mieści się w przedziale 50-110, z czego dla początkujących narciarek przeznaczony jest flex index 50-60. Adekwatnie do zaawansowania i umiejętności flex index zwiększa się. Z kolei dla mężczyzn, sztywność skorupy buta mieści się w przedziale 70-120. Dla początkujących narciarzy, dla których najważniejszym czynnikiem jest komfort, proponuje się flex index 70-80 i tak samo jak w przypadku kobiet, może on wzrastać względem umiejętności, aż dojdzie się do eksperckiego poziomu i sztywność buta wyniesie 120 i więcej.

Długość skorupy buta narciarskiego- tabela

W zależności od jakiego producenta kupuje się buty narciarskie, mogą mieć one inne oznaczenia. Niektóre podawane są w centymetrach, inne w rozmiarówce angielskiej, amerykańskiej, bądź europejskiej. Skąd zatem wiedzieć co oznaczają numerki napisane na bucie? Do odczytywania wartości przyda się tabela rozmiarów butów narciarskich. Są w niej zebrane wszystkie dostępne rozmiarówki i w łatwy sposób można sprawdzić jaki ma się rozmiar w innej rozmiarówce, niż ta którą znamy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka