Data publikacji:

Jak ubrać się do jazdy konnej?

Wygodny, nie krępujący ruchów strój to podstawa komfortu i przyjemności płynącej z jazdy na koniu. Wprawdzie nie musimy od razu inwestować w profesjonalny kostium jeździecki, ale istnieje kilka reguł odnoszących się do tego, jak ubrać się do jazdy konnej.

Przede wszystkim należy ubrać długie do kostek, elastyczne spodnie bez grubych szwów od wewnętrznej nogawki, np. getry, legginsy lub spodnie dresowe o nie za szerokich nogawkach. Zrezygnujmy z dżinsów oraz spodni ortalionowych. Ze względu na możliwość wystąpienia bolesnych otarć złym pomysłem są również krótkie spodenki oraz spódniczki. W kwestii góry najlepiej postawić na bawełniane T-shirty z krótkim rękawem. W chłodniejsze dni warto zabrać ze sobą rozpinaną bluzę, sweter lub kurtkę. Sprawdzi się również bezrękawnik. Ubierając się na jazdę na koniu, warto kierować się zasadą zakładania rzeczy na tzw. cebulkę. Unikajmy ubrań szeleszczących, gdyż mogą spłoszyć konia oraz z dużą ilością dodatków typu sznurki, itp.

Kolejnym ważnym elementem stroju do jazdy konnej są buty. Powinny mieć płaską i twardą powierzchnię, sięgać ponad kostkę, ale poniżej kolana i usztywniać pietę. Najlepiej, jeśli będą pełne, ewentualnie na rzepy i wykonane ze skóry lub gumy. Nie radzimy zakładać butów sportowych z miękką podeszwą oraz modeli sznurowanych. Koniecznie załóż wysokie skarpety lub podkolanówki.Kask jeździecki, rękawiczki, ochraniacze na łydki oraz kamizelkę najczęściej można wypożyczyć na miejscu, w stadninie. Panie o długich włosach powinny pamiętać o tym, aby je spiąć, tak aby móc założyć toczek lub kask. Przed wejściem na konia należy pozbyć się również dużej biżuterii, np. długich kolczyków.

Jeśli odkryjemy w sobie nową pasję, niezbędna będzie wizyta w sklepie, gdzie będziemy mogli skompletować pełny strój dla prawdziwego jeźdźca. Wówczas w zestawie znajdą się bryczesy, toczek lub kask jeździecki, sztylpy i czapsy (ochraniacze na łydki), obuwie typu oficerki lub sztyblety (buty z krótką cholewą, zakrywającą kostki), rękawiczki oraz palcat (bat).

Autor: Sylwia Stwora