Data publikacji:

Jak się ubrać na biegówki?

Podczas uprawiania biegów narciarskich angażujemy w wysiłek cały organizm. Na trasie, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych oraz w niskiej temperaturze, łatwo jednak wyziębić lub przegrzać ciało. Zapobiegnie temu właściwie dobrana odzież zimowo-sportowa. Dowiedz się zatem, jak się ubrać na narty biegówki.

ubranie

Zaczynając przygodę z nartami biegowymi, z pewnością w pierwszej kolejności będziesz zastanawiał się na doborem odpowiedniego sprzętu, takiego jak narty, kijki i buty. Równie ważne jest znalezienia instruktora lub doświadczonego znajomego, który wprowadzi cię w tajniki sportu. Następnie trzeba zaplanować wyjazd oraz wybrać trasy, jakie chcesz pokonać. Przed wyruszeniem w drogę musisz jednak dobrać także odpowiedni strój. Początkujący fani sportu mogą zastanawiać się, czy nie wystarczy w tym przypadku standardowy ubiór narciarski. Odpowiedź brzmi w tym przypadku – nie. Narciarstwo biegowe i zjazdowe różnią się bowiem od siebie na tyle mocno, że przekłada się to bezpośrednio na dobór podstawowych elementów garderoby. W sklepach znajdziemy bardzo bogatą ofertę specjalistycznej odzieży dla narciarzy, ale nie zawsze łatwo powiedzieć, która z nich przyda się bardziej uprawiającym jedną lub drugą dyscyplinę. Radzimy zatem, jak się ubrać na biegówki.

Jak ubrać się na narty biegowe? Podstawy

W pierwszej kolejności podsumujmy najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać dobra odzież na biegówki. Narciarstwo biegowe angażuje do wysiłku całe nasze ciało i to przez znacznie dłuższe okresy czasu niż ma to miejsce w przypadku narciarstwa zjazdowego. Wzmożona aktywność fizyczna bardzo szybko sprawia, że rośnie nam tętno oraz zaczynamy się pocić. Dlatego też osoby uprawiające biegi nie korzystają z grubych i ciężkich kurtek oraz spodni narciarskich, których celem jest zapewnienie jak najlepsze termicznej izolacji. Wszystkie elementy stroju powinny być natomiast lekkie oraz elastyczne i nie utrudniać w żaden sposób ruchów. Powinny one jednak chronić użytkownika przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem.

Ubieramy się na narty biegowe – metoda na cebulkę

Podobnie jak w przypadku standardowego ubioru narciarskiego, zaleca się, by osoby na biegówkach ubierały się warstwowo, korzystając ze sprawdzonej metody na tzw. cebulkę. Zapewnia ona optymalną ochronę przed przegrzaniem oraz wyziębieniem organizmu. Rozróżniamy trzy warstwy ubioru narciarskiego – bazową, pośrednią oraz zewnętrzną.

Warstwa bazowa

Na pierwszą warstwę ubioru narciarskiego składa się bielizna. Mowa to o specjalnych koszulkach, kalesonach, getrach oraz biustonoszach do sportów zimowych. Przylega ona bezpośrednio do ciała, dlatego też powinna zostać wykonana z oddychających materiałów przepuszczających pot. Ze względu na duży wysiłek podczas biegów unikajmy jednak najcieńszych modeli, które bardzo szybko mogą zwilgotnieć, wychładzając ciało. Oczywiście wiele zależy tu od długości i trudności trasy, jaką pokonujemy. W przypadku bielizny zazwyczaj kupimy produkty wykonane z materiałów syntetycznych, ale dobrze w tym wypadku sprawdzą się również produkty wykonane z wełny.

Warstwa pośrednia

Druga warstwa ubrania zapewnia utrzymanie ciepła oraz wentylację ciała biegacza. Składa się na nią bluza lub cienki polar, które zakładamy bezpośrednio na bieliźnianą koszulkę termiczną. W sklepach znajdziemy modele dedykowane wprost narciarzom biegowym. Są one bardzo lekkie i elastyczne, a producenci wyposażają je dodatkowo w specjalne perforacje lub panele wentylacyjne, które ułatwiają odprowadzanie pary wodnej. Równie dobrze możemy jednak zdecydować się na zbliżone w konstrukcji bluzy do biegania zimowego oraz kolarstwa.

Warstwa zewnętrzna

Ostania warstwa odzieży na biegówki składa się z kurtki oraz spodni. Ich celem jest skutecznie uchronienie użytkownika przed warunkami atmosferycznymi. Tu także zaleca się stosowanie elementów ubioru skierowanych bezpośrednio do użytkowników nart biegowych. Dedykowana kurtka biegowa jest lekka i elastyczna. Jest ona też zazwyczaj grubsza z przodu i posiada specjalną membranę przeciwwiatrową. Tył jest natomiast cieńszy i może zawierać otwory wentylacyjne, co pozwala wychłodzić nagrzewający się zanadto organizm oraz odprowadzić parę wodną. Równie dobrze na nartach biegowych sprawdzą się też kurtki do biegania zimowego, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze.

Spodnie mają podobna budowę, co kurtka. Są one elastyczne i lekkie. Ich przód jest grubszy i cieplejszy, a tył nogawek wykonany jest z bardziej przepuszczalnej tkaniny. Alternatywą są tutaj legginsy narciarskie, które w połączeniu z bielizną termiczną zapewnią należytą ochronę.

Niezbędne dodatki do ubioru na narty biegowe

Na dodatki ubioru do biegówek składa się kilka elementów. Pierwszym z nich jest lekka czapka, która dobrze opina głowę i zabezpiecza ją przed wiatrem i zimnem. Jeżeli chodzi o rękawiczki, zamiast grubych modeli jadowych wybieramy dedykowane modele, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się dłoni i zapewniają mocny chwyt. W przypadku skarpetek dedykowane produkty dla biegaczy mają specjalne wzmocnienia na piętach i palcach, które amortyzują wstrząsy stopy oraz ułatwiają jej wkładanie do buta.

Niezbędne dodatki do biegówek

Nie możemy również zapomnieć o niezbędnych dodatkach, które uzupełniają każdy strój narciarski. Po pierwsze, mowa tu o dobrze dobranych i ciepłych skarpetach. Chociaż buty i spodnie zapewniają zazwyczaj dobrą ochronę, warto zadbać o to, by skarpetki również odznaczały się wysokim stopniem wodoodporności. Przy okazji, podobnie jak bielizna, powinny zapewniać stopom odpowiedni poziom ciepła. Przydatny okazać się może tzw. komin narciarski, który zastępuje klasyczne szaliki. Chroni on przed wiatrem oraz mrozem. W razie potrzeby możemy naciągnąć go na twarz, by chronić nos i usta. Równie istotne są też rękawice narciarskie. Ich grubość oraz rodzaj zależy jednak wprost od naszych preferencji oraz używanych kijków i nart.

Autor: Michał Kułakowski