Data publikacji:

Jak ogrzać wodę w basenie?

Posiadanie własnego basenu ogrodowego pozwala w pełni cieszyć się pięknem słonecznych, upalnych dni na swojej posesji. Niestety, przyjemność z kąpieli często odbiera nam zimna woda. Jej naturalne ogrzanie jest bowiem czasochłonne, zwłaszcza w przypadku kapryśnej pogody w naszym kraju. Na szczęście, nie musi to być problemem. W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z wielu wygodnych i skutecznych rozwiązań. Sprawdźmy więc, jak ogrzać wodę w basenie.
Woda w basenie
Niezależnie od tego, czy posiadamy przydomowy basen rozporowy, czy też zdecydowaliśmy się na budowę basenu otwartego, musimy mieć świadomość, że najprawdopodobniej woda w nim będzie wymagała podgrzewania. Wynika to z faktu, że słonecznych dni w naszym kraju jest naprawdę niewiele, co więcej, nocą temperatura znacząco się obniża, co powoduje też schładzanie wody. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na ogrzewanie wody w basenie ogrodowym. Wśród nich wymienić możemy kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze wody, wymienniki oraz pompy ciepła. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i nieco słabsze strony. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kolektory słoneczne

Kiedy myślimy o tym, jak nagrzać wodę w basenie, kolektory słoneczne są jednym z rozwiązań, które przychodzi nam na myśl jako pierwsze. Nie ma w tym nic dziwnego. Panele solarne mają wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi fakt, że są ekologiczne, łatwe w montażu i stosunkowo tanie. Jak jednak wygląda ogrzewanie nimi wody w praktyce?

Mówiąc najprościej, panele absorbują energię słoneczną, której ciepło oddają przepływającej przez nie wodzie. Aby było to możliwe, muszą być podłączone do pompy filtrującej wodę w basenie. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku rozporowych basenów ogrodowych, gdzie kolektor słoneczny możemy po prostu umieścić na trawie lub na podeście basenu.

Kolektory są również dość efektywne. Jeśli odpowiednio dobierzemy rodzaj i wielkość urządzenia, możemy podnieść temperaturę wody od 5 do 7 stopni. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że kolektory możemy ze sobą łączyć, podpinając je szeregowo.

Podgrzewacze elektryczne

To propozycja dla osób, które zastanawiają się, jak szybko nagrzać wodę w basenie. Wykorzystując energię elektryczną, możemy bowiem podnieść jej temperaturę znacznie szybciej niż w przypadku kolektorów słonecznych.
Czym są podgrzewacze elektryczne do basenu? Mówiąc najprościej, są to urządzenia, które kojarzyć możemy z grzałką do wody, którą stosujemy np. w akwariach. Urządzenie montuje się szybko i łatwo, nie należy również do bardzo drogich rozwiązań. Zaletami podgrzewaczy elektrycznych jest też bez wątpienia możliwość kontroli temperatury wody w basenie oraz termostat, który zapewnia nam bezpieczeństwo.

Niestety, ten sposób ogrzewania wody w basenie nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim zwiększa zużycie prądu w gospodarstwie domowym, co oznaczać może, że w sezonie wakacyjnym nasze rachunki za energię zaskoczą nas niezbyt miło. Aby tego uniknąć, warto dokładnie sprawdzać klasę energetyczną poszczególnych podgrzewaczy, podobnie jak pobór prądu przez urządzenie. Informacje te podaje każdy producent - nie powinniśmy więc mieć problemów z ich znalezieniem.

Wymienniki ciepła

To dość skomplikowane rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w przydomowych, murowanych basenach. Wymaga bowiem podłączenia basenu do centralnego ogrzewania zamontowanego w domu. Ogrzewanie polega na tym, że ciepła woda krążąca w rurach C.O. przekazuje ciepło wodzie, która znajduje się w basenie. Co ważne, woda z wnętrza ogrzewania nie miesza się z basenową. Zaletami tego rozwiązania są z całą pewnością przystępna cena czy brak dodatkowych kosztów. Wymienniki mają też szeroką skalę działania oraz są efektywne i proste w obsłudze. Niestety, mają również wady. Wśród nich znajdują się skomplikowany i czasochłonny montaż oraz konieczność zakupu dość drogiego osprzętu. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że w przypadku niektórych domów oraz rodzajów basenów zewnętrznych nie da się zastosować wymienników ciepła lub jest to bardzo kosztowna inwestycja.

Pompy ciepła

To zdecydowanie najmniej popularne rozwiązanie, które jednocześnie charakteryzuje się doskonałą skutecznością działania. Wszystko wskazuje więc na to, że wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem pomp ciepła do ogrzewania domów, będziemy za ich pomocą ogrzewać również baseny.

Rozwiązanie to ma bowiem wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy możliwość ogrzewania wody nawet przy bardzo niskich temperaturach, co pozwala wydłużyć okres korzystania z basenu. Jest to również metoda ekologiczna, łatwa w zastosowaniu, wyróżniająca się cichą pracą oraz niskim poziomem poboru prądu.

Największym minusem tego rozwiązania pozostaje dość wysoki koszt. Zakup odpowiedniej pompy ciepła to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, co dla wielu rodzin jest wciąż zbyt dużym obciążeniem domowego budżetu.

Co jeszcze możemy zrobić?

Poza ogrzewaniem wody w basenie warto zadbać o to, by jej temperatura nie uległa obniżeniu, co pozwoli nam zmniejszyć koszty. W tym celu możemy zastosować folię solarną, która nie tylko skutecznie zatrzyma ciepło, ale nawet pozwoli na dodatkowe ogrzanie wody promieniami słonecznymi. Pamiętajmy też o tym, żeby nie odkrywać basenu w czasie zimnych dni oraz starać się dbać o czystość wody, ponieważ najtrudniejsze jest ogrzanie nowo napełnionego zbiornika.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym, masz do wyboru kilka różnych rozwiązań, co pozwala na dopasowanie tego odpowiedniego do rodzaju basenu, jego wielkości oraz twojego budżetu. Warto to wykorzystać, by posiadanie własnego basenu było prawdziwą przyjemnością.
Autor: Kamila Łońska-Kępa
Autor: Kamila Łońska-Kępa