Data modyfikacji:

Jak napompować rower? Jak zrobić to prawidłowo?

Koła w rowerze składają się z metalowej ramy, przechowującej powietrze sprężystej dętki oraz chroniącej jej gumowej opony. Przypadkowe uszkodzenia tych elementów, a więc przedziurawienie lub ucieczka powietrza z koła, to najczęściej występujące problemy z rowerem, na jakie powinien być przygotowany każdy jego właściciel. Jak dbać o rower? Podstawową czynnością konserwacyjną jest w tym wypadku oczywiście napompowanie dętki. Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych wskazówek dotyczących tej kwestii, warto przyjrzeć się bliżej wentylom i pompkom.
Wentyle w kołach – co należy wiedzieć?
Wentyle to niewielkie zawory, które pozwalają na spuszczenie lub wprowadzenie powietrza do dętki. W większości rowerów spotkamy się z trzema podstawowymi typami wentyli. Każdy z nich odznacza się nieco inną średnicą oraz konstrukcją. Większość pompek na rynku to jednak urządzenia uniwersalne, posiadające przejściówki pozwalające obsłużyć wszystkie rodzaje kół.
Rodzaje wentyli:
  • Shrader – wentyl zwany jest też samochodowym, ponieważ identyczne zawory montuje się również powszechnie w kołach aut. Wyposażone w nie rowery możemy napompować na stacji benzynowej, przy pomocy standardowych kompresorów motoryzacyjnych lub pompek samochodowych. Popularny w większości typów rowerów, ze względu na łatwość obsługi.
  • Dunlop – wyposażone w nie rowery posiadają koła z cienkim wentylem. Przy pompowaniu trzeba zachować uwagę, bowiem odkręcając nakrętkę zaworu, z koła zaczyna od razu uciekać powietrze. Aby nie przysporzyć sobie więcej pracy, musimy jak najszybciej przyłożyć do niego pompkę. Po zakończeniu zadania prędko należy zakręcić wentyl.
  • Presta – zawór, który również jest węższy od wentyla samochodowego. Po odkręceniu zakrętki z rowerowego koła nie ucieka jednak powietrze. Spotykany w rowerach szosowych i fitnessowych.
Rodzaje pompek rowerowych
Radząc, jak napompować koło w rowerze, nie możemy zapomnieć wpierw o omówieniu najważniejszych modeli pompek. Niektóre z nich zmieszczą się w naszej kieszeni, z innych skorzystamy tylko w garażu lub warsztacie.
Pompka ręczna
Najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj pompki do roweru. Są to zazwyczaj kilkudziesięciocentymetrowe narzędzia, które łato przyczepić do ramy roweru. Podczas pompowania koła ręcznie wtłaczamy do niego powietrze za pomocą zamontowanego w sprzęcie tłoka.
Pompki na nabój
Zmyślne, lekkie i kompaktowe urządzenia, które błyskawicznie napompują koło rowerowe. Gadżety te korzystają z wymiennych nabojów na sprężony dwutlenek węgla, który pod ciśnieniem wprowadzają do dętki. Nabój wystarcza na pojedyncze koło, po jego zużyciu musimy zamontować nowy.
Pompka podłogowa
Pompki spotykane w garażach i warsztatach. Są to narzędzia stacjonarne ustawiane na podłodze. Do wentyla podłączamy je z pomocą rurki z wymienną końcówką-przejściówką. Wygodniejsze i szybsze w użyciu niż pompka ręczna, bardzo przydatne w domowym użytku i w regularnej konserwacji roweru. Powietrze tłoczymy do koła, rytmicznie naciskając ustawiony pionowo tłok.
Kompresory
To szeroka rodzina urządzeń, które wykorzystując elektryczny silnik,  kompresują powietrze do wybranego przez nas ciśnienia i wydmuchują je do dętki. W sprzedaży znajdziemy zarówno poręczne kompresory na bateria, jak również duże modele samochodowe.
Jak napompować rower? Najważniejsze wskazówki
Pompowanie koła w rowerze nie należy do specjalnie trudnych czynności. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy posiadasz pompkę kompatybilną z twoim rowerem. Jeżeli narzędzie nie pasuje do koła, powinieneś sprawdzić, czy nie posiadasz odpowiedniej przejściówki. Jak już wspomnieliśmy, większość modeli pompek jest uniwersalna i powinna posiadać niezbędne wymienne końcówki.
Aby ułatwić sobie pracę, rowerowe koło ustawiamy w taki sposób, by wentyl znajdował się w najbardziej dogodnej dla nas pozycji. Podczas pompowania nie ma potrzeby podnoszenia roweru, ale warto ustawić go w stabilnej pozycji, zapobiegając przypadkowemu przewróceniu się na bok.
Kolejnym krokiem powinno być odkręcenie wentyla, jeżeli mamy do czynienia z modelem typu Dunlop działamy szybko, by zapobiec ucieczce powietrza. Pompkę zakładamy na wentyl z należytą ostrożnością, maksymalnie ją dociskając i blokując w miejscu końcówkę. W podobny sposób postępujemy z wężykiem.
Podczas ręcznego pompowania znacznie skuteczniejsze jest wykorzystanie pełnego zakresu pompki, niż wykonywanie drobnych i bardzo szybkich ruchów. Po wypełnieniu powietrza do optymalnej wartości, odblokowujemy końcówkę, wyciągamy pompkę i zakręcamy wentyl.
Jak napompować rower z cienkim wentylem?
Jeżeli pompujesz koło z cienkim wentylem, zwróć uwagę, by przypadkiem go nie uszkodzić, przechylając pompkę na boki podczas pracy. Końcówka pompki powinna być ustawiona zawsze prostopadle do wentyla i ostrożnie wykręcana po zakończeniu pracy.
Jak napompować rower na stacji benzynowej?
Na wielu stacjach benzynowych można skorzystać bezpłatnie z kompresora. Bez potrzeby instalacji jakiejkolwiek przejściówki napełnimy w ten sposób rowery z wentylami Shradera, do pozostałych modeli niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie końcówki. Zanim podłączysz wężyk z klipsem, należy poczekać, aż kompresor wskaże odpowiedni poziom ciśnienia. Dla opon w przeciętnym rowerze wystarczą w tym wypadku 2-3 bary, w rowerach szosowych wartość rośnie do nawet 6-7 barów.