Data modyfikacji:

Jak myć rower? Sposoby na mycie roweru

Rower powinien być zadbany nie tylko dlatego, że lepiej wtedy wygląda, ale czysty rower dobrze działa, nie psuje się i dłużej posłuży. Dlatego warto dbać o dwa koła. Jak myć rower? Podpowiadamy.
jak myć rower

Jak dbać o rower?

Po zimie spędzonej w garażu, komórce lub na patio twój rower wymaga odświeżenia – to pewne. Zanim jednak przystąpisz do zabiegów myjących, sprawdź, jakiego typu zabrudzenia ma twój rower – jest zakurzony czy ubłocony, a może łańcuch wymaga nasmarowania?
Jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności wielu osób, dlatego gdy tylko stopnieje śnieg, ścieżki i trasy rowerowe zapełniają się rowerzystami w różnym wieku. Jazda na rowerze to świetny sposób nie tylko na aktywne spędzanie czasu samemu, z rodziną lub z przyjaciółmi, ale także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o formę i zgubić zbędne kilogramy.  
Rower to jednoślad, który ma niezliczoną liczbę fanów, jednak nie każdy z nich wie, że o taki sprzęt trzeba odpowiednio dbać. Zadbany rower może sprawnie służyć przez wiele lat, dlatego warto poświęcić czas na jego prawidłową pielęgnację. Jak dbać o rower? Nie jest tajemnicą, że jednym z pierwszych podstawowych kroków w rowerowej pielęgnacji jest mycie całego jednośladu oraz poszczególnych jego części.  
Do czyszczenia roweru należy wykorzystać bezpieczne środki i preparaty, które nie wpłyną negatywnie na stan techniczny roweru. Źle dobrane kosmetyki lub nieumiejętne mycie roweru może być przyczyną uszkodzenia sprzętu, a to z kolei zmniejsza komfort i bezpieczeństwo jazdy. Osoby, które chcą w odpowiedni sposób zadbać o swój rower, często zadają pytanie: jak i czym czyścić rower? Odpowiedzi warto poszukać w niżej podanych radach i zaleceniach.  

Dlaczego warto myć rower? 

Rower, tak jak każdy inny sprzęt tego typu, może brudzić się podczas użytkowania, szczególnie jeśli trasa rowerowa nie w każdym miejscu jest utwardzona. Prawidłowa pielęgnacja roweru zakłada jego regularne mycie oraz czyszczenie wszystkich kluczowych elementów. Prawidłowo przeprowadzana konserwacja roweru pozwoli jego użytkownikowi cieszyć się nim przez wiele lat bez obaw o powstałe zniszczenia.  
Czyszczenie roweru to ważna praktyka, która z oczywistych powodów wpływa także na wygląd jednośladu. Osoby, które traktują swój rower jako wizytówkę, przykładają sporo uwagi do tego, jak i czym czyszczą swoją maszynę. Czyszczenie roweru minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń wynikających z brudu, który dostał się do osprzętu. Regularne mycie roweru ma także inną ważną zaletę — daje możliwość zauważenia i naprawienia powstałej szkody lub awarii.  
Czysty i w pełni sprawny rower znacznie poprawia komfort jazdy oraz korzystnie się prezentuje. Mycie roweru często okazuje się trudniejsze, niż początkowo może się wydawać, dlatego, aby dobrze zadbać o swój ulubiony środek lokomocji, warto wiedzieć, jak i czym go wyczyścić.  

Jak myć zakurzony rower? Tradycyjnie, szmatką, szczotką z piór

Stojący w garażu rower zapewne nie jest zabłocony – choć może jakieś pozostałości brudu na nim są – ale po prostu zakurzony. Dlatego najpierw usuń delikatnie kurz – możesz to zrobić szmatką lub szczoteczką z piór, którą odkurza się książki i delikatną ceramikę. Przecierając rower suchą szmatką – metalowe części, takie jak rama, kierownica, osłona łańcucha czy szprychy w kołach zebrały na pewno grubą warstwę kurzu – uważaj na wrażliwe części. Na fragmentach ramy, które są pokryte tłustym smarem zabezpieczającym, osiadający kurz trzyma się mocniej, dlatego tych miejsc nie warto wycierać suchą ścierką – konieczne będzie użycie gąbki nasączonej detergentem myjącym. Dobrze sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń. Gdy już wytrzesz kurz na sucho, przetrzyj rower mokrą szmatką z płynem myjącym. Na koniec spłucz cały rower dokładnie wodą pod lekkim ciśnieniem, np. z węża ogrodowego. Sprawdź, czy mycie nie uszkodziło mechanizmu łańcuchowego – od czasu do czasu łańcuch trzeba natłuścić specjalnym smarem, by właściwie działał.

Jak czyścić rower? 

Istnieje kilka szkół czyszczenia roweru. Jedna, podstawowa i znana niemal wszystkim, zakłada mycie z użyciem wody oraz tradycyjnej gąbki. Z pewnością na taką praktykę zdecyduje się znaczna liczba rowerowych maniaków, jednak warto zapoznać się także z innymi opcjami.  
Nie jest tajemnicą, że konstrukcja roweru nie ułatwia, a wręcz utrudnia czyszczenie, ponieważ taki sprzęt składa się z wielu elementów oraz posiada liczne zakamarki i otwarte mechanizmy. Ze względu na to, że główne mechanizmy roweru w większości przypadków nie są osłonione, podczas mycia należy zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia.  
Aby dobrze wyczyścić rower, należy skorzystać z wody oraz odpowiedniego detergentu. Rowery w większości są odporne na wodę, przynajmniej na taką jej ilość, którą można zużyć podczas mycia, dlatego można korzystać z niej podczas czyszczenia swojego jednośladu.  
Wiele osób, które chcą po raz pierwszy umyć swój rower, zastanawia się, jaki detergent wybrać. Do mycia zewnętrznych części roweru, takich jak ramy czy kierownica, nie trzeba stosować specjalistycznych preparatów. Większość miłośników rowerów czyści swoje jednoślady, dodając do wody płyn do naczyń. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza, dlatego warto z niego skorzystać.  

Jak myć rower ubrudzony błotem? Płynem do mycia naczyń

Z rowerem ubrudzonym błotem może być nieco trudniej niż z tym tylko zakurzonym. Najlepiej byłoby oczywiście umyć rower zaraz po zakończeniu jazdy po kałużach i błocie. Często jednak nie jest to możliwe. Dlatego błoto zasycha. Można też zaczekać, aż suche błoto będzie na tyle suche, że łatwo odejdzie od ram roweru samoistnie. Ale nie zawsze tak jest – czasem grudy ziemi są tak mocno zbite i przytwierdzone do roweru, że próba pozbycia się ich może skończyć się zadrapaniem lakieru. Dlatego tu warto najpierw zmoczyć błoto, polewając rower wodą pod ciśnieniem, kierując strumień na miejsca najbardziej zabrudzone. Jeśli nie dysponujesz akurat wodą pod ciśnieniem, możesz po prostu wycisnąć wodę z gąbki na miejsca, gdzie jest najwięcej błota. A jeśli takie zmoczenie nie da rezultatu, możesz mocno zabrudzone miejsca owinąć mokrą szmatką i zostawić na pewien czas, a następnie zetrzeć i spłukać.

Czyszczenie roweru myjką ciśnieniową – czy warto? 

Drugą szkołą w kwestii czyszczenia roweru jest wykorzystanie w tym celu myjki ciśnieniowej. Takie rozwiązanie ma duże grono zwolenników, ale także są osoby, które podają w wątpliwość ten sposób. Mycie roweru myjką ciśnieniową jest bardzo szybkie i stosunkowo proste. Zwolennicy tego sposobu wskazują na skuteczność i szybkość w usuwaniu wszystkich, nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.  
Z kolei przeciwnicy mycia roweru taką myjką uważają, że czyszczenie jednośladu z tak dużym ciśnieniem wody może źle wpływać na cały sprzęt. Woda z myjki ciśnieniowej może uszkodzić ramę roweru oraz poszczególne elementy osprzętu. Znacznie bezpieczniejszy sposób mycia roweru zakłada wykorzystanie miski z wodą i detergentem oraz gąbkę.   

Jak myć rower na myjni? Delikatnie!

Mycie roweru na myjni samochodowej jest tyleż kontrowersyjne, co praktyczne. Woda pod ciśnieniem dotrze wszędzie tam, gdzie trudno wyczyścić brud szmatką lub gąbką. Jednak myjąc rower myjką ciśnieniową, trzeba uważać. Ostrzeżenie o zachowaniu odpowiedniej odległości zazwyczaj znajdziesz na automatach, do których wrzuca się pieniądze za usługę mycia. Jest ono tym bardziej istotne w przypadku roweru, którego części są delikatniejsze niż w autach, a lakier mniej trwały. Dlatego zwiększ jeszcze bardziej zalecaną odległość myjki od powierzchni, którą myjesz. Wybieraj tylko czystą wodę! Jakikolwiek proszek czy detergent stosowany do mycia samochodów mógłby uszkodzić rower, dlatego, zanim zaczniesz używać programu z czystą wodą, skieruj najpierw strumień myjki w dół i pozwól, by płyn leciał przez kilka sekund – w ten sposób pozbędziesz się z myjki pozostałości po poprzednim programie, np. mycia suchym proszkiem czy nabłyszczania.

Czym myć rower?

Do mycia metalowej ramy roweru wybierz miękką ściereczkę lub gąbkę – może być to zwykła gąbka do mycia naczyń kuchennych, ale bez szorstkiej warstwy do ścierania, która mogłaby uszkodzić lakier. Możesz też wykorzystać specjalnie przygotowane zestawy myjące, w skład których wchodzi płyn do czyszczenia, nawilżane ściereczki oraz wosk, którym zakonserwujesz wyczyszczony rower. Płynem należy spryskać rower, odczekać chwilę, a następnie spłukać. Płyn wytworzy aktywną pianę, która zacznie działać i dokładnie usunie nawet trwały brud, tłuszcze, błoto, piasek, a także resztki owadów. Płyn ten jest bezpieczny dla części rowerowych. Zostawi idealnie czystą i błyszczącą powierzchnię, a dodatkowo ma przyjemny, owocowy zapach. Zanim zastosujesz detergent, pamiętaj, by najpierw opłukać rower wodą. Następnie spryskaj preparatem zabrudzoną powierzchnię lub nałóż płyn za pomocą ścierki z mikrofibry. Zostaw na kilka minut, aby piana zakończyła działanie – zmiękczyła lub wchłonęła brud. Na koniec przetrzyj szmatką, a następnie spłucz rower dokładnie wodą i wytrzyj do sucha.

Jak i czym myć rower? Polecane preparaty do części rowerowych 

Pierwszym krokiem podczas mycia roweru powinno być jego ustawienie w odpowiedniej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie jednośladu w pozycji pionowej, ale na tyle stabilnej, by rower nie przewracał się podczas mycia.  
Części roweru, takie jak rama, siodełko czy kierownica, można umyć, wykorzystując wodę z płynem do naczyń lub innym detergentem tego typu. Do czyszczenia bardziej wrażliwych elementów, takich jak łańcuch, kaseta, przerzutki czy hamulce, warto wykorzystać specjalistyczne środki bezpieczne dla rowerowego osprzętu.  
  • Łańcuch – rowerowy łańcuch warto potraktować odtłuszczaczem oraz pianką do czyszczenia łańcucha, co pozwoli dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń oraz resztek smaru. Po zakończonym myciu należy zaaplikować nową warstwę smaru. 
  • Kaseta – do wyczyszczenia tego elementu świetnie się sprawdzi specjalna szczotka do kaset, która umożliwia pozbycie się zalegających zanieczyszczeń. 
  • Przerzutki – wyczyszczenie przerzutek dobrze wpływa na działanie całego roweru. Aby wyczyścić ten element, można wykorzystać wspomnianą szczotkę do kaset, jednak samo czyszczenie powinno być bardzo delikatne. 

Zestawy narzędzi myjących do rowerów

Pomocne mogą być specjalne zestawy do mycia rowerów, w skład których wchodzą szczotki dedykowane różnym częściom roweru, np. przeznaczone do mycia napędu. Szczotki te są precyzyjnie wyprofilowane, dzięki czemu doczyszczą nawet najmniejsze zakamarki. W zestawach znajdziesz też specjalną szczotkę z zębami do czyszczenia kasety rowerowej, szczotki do czyszczenia łańcucha, szczotkę umożliwiającą dokładne czyszczenie szprych rowerowych i tarcz hamulcowych oraz zestaw miękkich i chłonnych ściereczek. Zestawy pasują do każdego standardowego napędu rowerowego i są bardzo łatwe w obsłudze.
Autor: Redakcja Ceneo