Data publikacji:

Jak grać w mafię bez kart? Jak grać w mafię? Zasady

Gra w mafię to zabawa grupowa, która jest chyba jedną z najbardziej znanych i wciągających gier detektywistycznych. Gra rozpoczyna się od czterech osób, choć nieco większa grupa zapewni większe emocje podczas gry (np. 6–10 uczestników). Jest to zabawa, która uczy obserwacji mowy ciała. Bardzo przydatną umiejętnością podczas tej gry jest dar przekonywania. Jak grać w mafię bez kart? Poznaj zasady zabawy!
jak grać w mafię bez kart

Jak grać w mafię? Role w mafii

Głównymi postaciami w zabawie w mafię są:

Jak grać w mafię bez kart? Zasady zabawy

Cała grupa siada w kręgu. Mistrz gry wstaje i zaczyna opowieść słowami: „Wszyscy jesteście członkami wielkiego miasta. Zbliża się noc i miasto zasypia. Zamknijcie oczy. Teraz delikatnie dotknę ramienia kogoś z was. Ta osoba należy do mafii. Wybieram łącznie czterech członków mafii. Nie możecie zdradzić, kim naprawdę jesteście”.
Podczas rozpoczęcia gry kluczową kwestią jest wyjaśnienie uczestnikom, że podczas wyznaczania ról nie mogą oni zdradzić, że to właśnie oni zostali wybrani. Gdy osoba zostanie mianowana członkiem mafii bądź policjantem, powinna zachowywać się jak reszta członków miasta.
Następnie mistrz gry mówi: „Mafia została wybrana. Teraz czas na wybranie policjantów, którzy będą chronić mieszkańców tego miasta…”. Mistrz gry zaczyna krążyć wokół pozostałych uczestników zabawy i wybiera dwie osoby, które będą policjantami.
W przypadku większej grupy liczba członków mafii oraz policjantów może być inna. W mniejszej grupie może być wybranych dwóch członków mafii i jeden policjant.
Narrator kontynuuje: „Miasto nadal śpi… Wszyscy macie zamknięte oczy. Teraz budzi się jedynie mafia. Osoby, które są członkami mafii otwierają oczy i poznają się ze sobą”. W tym momencie zabawy członkowie mafii wymieniają się spojrzeniami i upewniają się, że wiedzą, kto jest mafią.
Mistrz gry następnie przywołuje policjantów: „Mafia zasypia. Miasto nadal śpi… Jednak budzi się policja. To oni będą nas chronić. Policja otwiera oczy i poznaje się”. Po jasnej wskazówce od mistrza gry osoby wybrane na policjantów powinny otworzyć oczy i zapoznać się (np. delikatnym skinieniem głowy).
Po wybraniu głównych ról czas na najciekawszą część zabawy. Mistrz gry wprowadza kolejny element: podejmowanie grupowych decyzji. Narrator kontynuuje swoją opowieść: „Teraz przyszedł moment, że mafia znów budzi się i wskazuje, którą osobę chce zabić. Zabita osoba odpadnie z gry. Pokażcie mi, kogo chcecie zabić w bardzo dyskretny sposób, inaczej miasto szybko zorientuje się, kim jesteście”. W tej części gry członkowie mafii bezgłośnie naradzają się, kogo wskazać. Następnie znów zamykają oczy.
Rolą narratora będzie wprowadzenie działania członków policji: „Teraz czas na policję. Kogo policja obroni? Pomyślcie, kogo mafia chciałaby dorwać? Kto wymaga waszej obrony? Osoba, którą wskażecie, przeżyje i będzie kontynuować grę”.
Następnie czas na zaktywizowanie członków miasta: „Miasto budzi się. Wszyscy otwieracie oczy. Mafia zabiła… [tu mistrz gry podaje imię osoby, którą wskazała mafia]. Policja natomiast obroniła… [mistrz gry wskazuje, kogo wybrała policja]”. Jeśli mafia i policja wskazała tę samą osobę, została ona obroniona i pozostaje w dalszej grze. Jeśli natomiast policja nie obroniła tej osoby, odpada ona z gry.
Kolejnym etapem zabawy jest dochodzenie. Mistrz gry stara się zachęcić uczestników, by jak najdokładniej wytropili członków mafii: „Teraz miasto może zdecydować, która osoba należy do mafii! Możecie zabić członka mafii. Odpadnie on z gry i nie będzie mógł wam zagrozić!”. To ten moment zabawy, gdy zaczynają się intrygi.
Członkowie mafii na pewno nie wskażą na samych siebie, więc zaczynają wskazywać inne osoby. Inni natomiast bronią się bądź mają swoje własne typy. Problem jest w tym, że miasto może się pomylić i wskazać niewłaściwą osobę jako członka mafii. Wówczas „niewinna” osoba odpada z gry. Może zdarzyć się również, że w wyniku wspólnego głosowania wskazany zostanie członek policji. Wówczas miasto traci jednego obrońcę, gdyż ta osoba odpada z gry.
W tej części zabawy mistrz gry pilnuje czasu przeznaczonego na dyskusję i wspólne ustalenia. Jeśli miasto nie może jednoznacznie zdecydować, która osoba w ich mniemaniu jest mafią, mistrz gry zarządza głosowanie przez podniesienie ręki.
Mistrz gry oświadcza werdykt grupy: „Zdecydowaliście, że członkiem mafii jest…. [tu wypowiada imię wybranej osoby]”. Następnie mistrz gry komunikuje, czy grupa słusznie zgadła, że był to członek mafii, czy może pomyliła się i skazała członka miasta bądź policjanta.
Po ogłoszeniu osoby, która odpada z gry, i wyjawieniu jej roli, miasto znów zasypia i mafia wskazuje kolejną osobę, którą chce wyeliminować. Następnie mafia zasypia i policja wskazuje członka miasta, którego pragnie obronić. Znów wszyscy się budzą, ogłaszane jest, kto odpada, a następnie mistrz gry ogłasza, kogo obroniła policja. Kolejny raz zaczyna się dochodzenie i próba rozwikłania zagadki, kto należy do grupy mafii.
Gra toczy się w takich cyklach aż do momentu usunięcia z gry całej mafii bądź do wyeliminowania wszystkich członków miasta przez mafię.

Jak jeszcze można grać w mafię? Modyfikacje zasad

Istnieją inne wariacje tej zabawy. Mogą występować inne postaci, np. zamiast policjanta występuje lekarz, który leczy rannych. Wybieranie ról może odbywać się również w inny sposób – popularna jest wersja gry, w której używa się kart do wyboru ról w mieście. Można również dodać nowe role, które będą miały określone funkcje, by dodać zabawie rozmachu.
Gra w mafię jest świetną rozrywką zarówno dla starszych dzieci, jak i dla dorosłych. Wprowadza ona tajemniczy klimat, bowiem każdy może być podejrzanym. Podczas dyskusji zaczynają się wzajemne oskarżenia, przekonywanie i tropienie kłamstw. Gra w mafię to świetna gra psychologiczna, która wciąga całą grupę w zupełnie inny świat, pełen konszachtów i miejskich porachunków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz