Data publikacji:

Jak grać w domino?

Domino to popularna gra, w którą można bawić się na wiele sposobów. I to jest właśnie najlepsze w rozgrywce w domino! Jest to rozrywka dla całej rodziny – od najstarszych do najmłodszych. Zazwyczaj kojarzymy wygląd domino – przedzielone na pół klocki, na których narysowane są oczka od 1 do 6. Czasem pojawiają się jednak sprzeczności co do zasad gry w domino. Jak grać w domino? Przedstawiamy kilka najbardziej powszechnych gier w domino!
jak grać w domino
Gra w domino pochodzi z Azji. Prawdopodobnie jest ona wariacją gry w kości. Istnieje parę odmian tej gry, co sprawia, że nie znudzi się ona szybko domownikom! Gra w domino to świetny sposób na zacieśnienie rodzinnych więzi bez udziału urządzeń elektronicznych, o co dość trudno. Ta prosta gra uprzyjemni wieczory oraz umili deszczowe dni.
Jedno pudełko domino przeznaczone jest dla 2 do 4 osób. Jeśli zamierzacie grać w większym gronie, wówczas przydadzą się dodatkowe opakowania klocków.

Wariant gry nr 1 – taka sama liczba oczek. Gra dla najmłodszych

Dla początkujących adeptów gry w domino można uprościć nieco zasady. Dla dzieci, które nie potrafią liczyć, istotne będzie wizualne podobieństwo kostek domino. W tej rozgrywce każdy uczestnik otrzymuje taką samą ilość klocków. Domino dzielimy między uczestników, dodając jeszcze jedną kupkę domino. Będzie ona służyć do dobierania klocków.
Układamy domino w ten sposób, by dokładać taką samą liczbę oczek na końcach. Domino można układać pionowo i poziomo. Powstaje „wąż” z domino. Ten, kto nie może dołożyć żadnego klocka, czeka kolejkę bądź losuje klocek z dodatkowej kupki. Wygrywa osoba, która najszybciej pozbyła się klocków.
Domino dla najmłodszych może mieć postać odbiegającą od tradycyjnej – pierwsze domino dla dzieci posiada obrazki ze zwierzątkami, wizerunki baśniowych bohaterów, słoneczka, chmurki i inne wzory.

Rozgrywka nr 2 – dublety stawiane są pionowo

Jak jeszcze można grać w domino? Kolejny wariant tej zabawy na etapie przygotowań jest taki sam, jednak różnica polega na tym, że kształt „węża” nie jest dowolny – ustawiane domino jest poziomo, natomiast klocek może zostać ustawiony pionowo jedynie w przypadku posiadania dubletu (klocka, na którym jest taka sama liczba oczek na obu końcach). Wówczas albo można kontynuować ciąg, albo dokładać do ustawionego pionowo dubletu – zwiększa się ilość możliwości, ponieważ w ten sposób nasz „wąż” ma już aż 4 końce!

Wariant nr 3 – szczęśliwa siódemka

Dla nieco starszych dzieci, które potrafią liczyć, dobrą zabawą będzie gra w „szczęśliwą siódemkę”. W tym wariancie gry w domino dokłada się taki klocek, którego oczka po dodaniu do kolejnego klocka dadzą łącznie wartość 7.
Jeśli więc na stole wyłożone jest domino o wartościach 3 i 5, możemy dołożyć klocek z czterema oczkami (do końcówki z trzema oczkami) i końcówkę z dwoma oczkami (do domina z pięcioma oczkami).

Rozgrywka nr 4 – zabawa zręcznościowa

Jak grać w domino, by była to zabawa zręcznościowa? Z domino układać można fantazyjne wzory! Cała rodzina może trenować ustawianie pionowo klocków, by później jednym ruchem palca przewrócić całą misterną konstrukcję. Przewracanie domino to kreatywna zabawa, która ćwiczy fantazję, zręczność i dokładność. Fani przewracania kostek domina wymyślają niesamowite wzory, które obejmują często wszystkie domowe pomieszczenia!  
Jak zatem grać w domino? Nie istnieje wyłącznie jeden model gry. Wybierzcie wariant rozgrywki, który podoba się Wam najbardziej i… do dzieła! Dobrej zabawy!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz