Data publikacji:

Jak ćwiczyć z gumami?

Gumy oporowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób ćwiczących zarówno w domu, jak i na siłowni. Mają różną siłę oporu, więc można dostosować daną gumę do części ciała, którą się trenuje, oraz do stopnia zaawansowania ćwiczącego. Dlatego każdy znajdzie gumę oporową, która będzie odpowiadała jego oczekiwaniom i aktualnej kondycji. Zatem, jak ćwiczyć z gumami? Jakie ćwiczenia z gumami oporowymi są najlepsze? Radzimy, jak wykonać trening całego ciała z gumami oporowymi.
jak ćwiczyć z gumami

Charakterystyka gum oporowych

Gumy oporowe są rodzajem elastycznych taśm, które zazwyczaj wykonane są z lateksu bądź gumy i mają różne rozmiary oraz stopnie oporu. Dzięki temu można używać ich do wzmacniania niemalże wszystkich mięśni znajdujących się na ciele. Wystarczy jedynie dostosować gumę do danej części ciała, np. do mięśni ud i pośladków zaleca się używanie gumy z większą siłą oporu niż do mięśni rąk, które są zdecydowanie słabsze. To właśnie opór wytwarzany przez gumy pozwala na zaangażowanie mięśni do ćwiczeń i zbudowania większej siły. Dlatego korzystanie podczas ćwiczeń z gum oporowych jest wskazane dla osób, które chcą poprawić siłę mięśni, a także wygląd sylwetki.
Dodatkowo, odpowiednie gumy wykorzystywane są przez fizjoterapeutów w ramach rehabilitacji pacjenta. Po przebytych urazach, operacjach oraz w przypadku wad postawy itd. stosuje się minibandy bądź powerbandy, które pomagają wrócić do pełni zdrowia lub wpłynąć na odpowiednią pracę organizmu.

Jaką gumę do ćwiczeń kupić?

Wybór gumy do ćwiczeń jest często kłopotliwym zadaniem, ze względu na to, że osoba nie do końca wie, jakiej siły oporu będzie potrzebować i jaki materiał się u niej najlepiej sprawdzi. W tym celu zaleca się kupowanie kompletu gum. Są one sprzedawane w pakiecie, zazwyczaj po 5 sztuk. Każda z gum znajdujących się w opakowaniu ma inną siłę oporu, co pozwala na swobodne dobranie danej gumy oporowej do kondycji osoby ćwiczącej i części ciała poddawanej treningowi.
Zaletą gum oporowych jest to, że można używać ich praktycznie wszędzie. Są małe, przez co nie zajmują dużo miejsca, więc można wziąć je także w podróż i nie przerywać treningu, nawet będąc na wakacjach. Dodatkowo, oprócz ich łatwości w użytkowaniu, nie wymagają większych działań konserwacyjnych. Wystarczy wykonywać z nimi ćwiczenia, a później odłożyć w wyznaczone miejsce, aby czekały na następny trening.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów gum, produkowanych przez wielu producentów, więc każdy znajdzie te odpowiadające swoim wymaganiom. Powszechne są klasyczne, gumowe mini bandy, materiałowe opaski wykonane z bawełny poliestrowej, powerbandy w formie większych obręczy, a także różnego rodzaju gumy z uchwytami, ekspandery itd.

Jak ćwiczyć z gumą?

Przez to, że gumy oporowe działają na wielu płaszczyznach, dają mnóstwo możliwości, jeżeli chodzi o wykonywane z nimi treningi. Umożliwiają wykonanie treningu siłowego, wzmacniającego, odchudzającego, modelującego i ujędrniającego, a także rehabilitacyjnego. Oprócz używania gum do „części głównej” treningu, można skorzystać z nich w celu lepszego rozciągnięcia i rozluźnienia w jego końcowej części.
Z pomocą gumy można wykonać trening każdej części ciała. Wystarczy znać bazę ćwiczeń, podczas których używa się właśnie minibandów lub powerbandów. Oto przykładowe ćwiczenia na różne części ciała, które można wpleść do swojego planu treningowego.

Ćwiczenia na dolne partie ciała

Ćwiczenie na plecy

Ćwiczenie na mięśnie rąk

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka