Data publikacji:

Jak się ubrać na rower jesienią i zimą?

Wielu rowerzystów decyduje się na jazdę na rowerze również w chłodne miesiące roku. Ta aktywność może być prawdziwą przyjemnością pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujesz. Chłód, wiatr, deszcz, a nawet śnieg – wszystko to może utrudniać Twoją jazdę. Jednak dobrze dobrane ubranie na rower jesienią i zimą pozwoli Ci na komfortową i bezpieczną przejażdżkę niezależnie od warunków pogodowych. Jak więc ubrać się na rower, aby nie zmarznąć, a jednocześnie się nie przegrzać? Zapoznaj się z naszym artykułem i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
ubranie na rower zimą

Jakie są odpowiednie ubrania na rower zimą?

Wybierając się na rower jesienią i zimą, pamiętaj o dwóch podstawowych zasadach. Przede wszystkim stosuj warstwowy system ubioru. Dzięki temu możesz łatwo regulować temperaturę ciała, zdejmując lub dokładając warstwy w zależności od potrzeb. Aby zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, a także przewiewności, postaw na odzież techniczną. Pozwoli ona na odprowadzanie wilgoci, a jednocześnie zapewni izolację termiczną.

Ubranie na rower zimą – elementy stroju

Podstawowe elementy jesiennego i zimowego stroju rowerzysty to bielizna termoaktywna, koszulka lub kurtka wierzchnia, spodnie lub getry, skarpety, rękawiczki, czapka lub opaska na głowę i akcesoria (np. bandana zabezpieczająca twarz przed chłodem i wiatrem).
Elementy te pogrupuj w kilka warstw spełniających różne funkcje:
  • pierwsza warstwa (bielizna termiczna) – odpowiedzialna za odprowadzanie potu i utrzymanie suchości skóry;
  • druga warstwa (ocieplająca) – koszulka, cienka bluza, które zatrzymają ciepło;
  • trzecia warstwa (ochrona przed warunkami atmosferycznymi) – np. kurtka zimowa na rower, rękawiczki rowerowe z długimi palcami, które chronią przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
  • Kurtka zimowa na rower – jaką wybrać?

    Wybór odpowiedniej kurtki zimowej na rower pozwoli Ci na komfortową jazdę nawet w wymagających warunkach atmosferycznych, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Wysokiej jakości kurtka przez wiele lat będzie Cię skutecznie chronić przed wiatrem, chłodem, deszczem, a nawet śniegiem.
    Kurtka zimowa na rower powinna zatem być wodoodporna i jednocześnie oddychająca, a także chronić przed deszczem i śniegiem. Zwróć uwagę na to, czy model, który Cię zainteresował, wyposażony jest w panele wentylacyjne pod pachami lub na plecach – takie rozwiązanie ułatwia regulację temperatury.
    Pamiętaj również o tym, aby dopasować kurtkę do sylwetki. Nie powinna być za duża ani za mała – za mała będzie krępować ruchy, za duża nie spełni swoich podstawowych funkcji. Sprawdź także jej długość – jeśli będzie sięgać co najmniej do bioder, zapewni Ci ochronę pleców przed chłodem.

    Spodnie zimowe na rower – co warto wiedzieć?

    Podobnie jak w przypadku kurtki, spodnie zimowe na rower powinny być wykonane z materiałów oddychających i chroniących przed wiatrem i wilgocią. Dobrym wyborem będą getry lub spodnie typu softshell, ponieważ zapewnią odpowiednią izolację termiczną, a jednocześnie umożliwią swobodne ruchy podczas pedałowania.
    Zwróć również uwagę, czy spodnie wyposażone są w panele wentylacyjne lub zamki umożliwiające regulację temperatury, a także czy mają odpowiednią długość i są elastyczne. Natomiast jeśli zamierzasz pokonywać długie dystanse, sprawdź także, czy model spodni, który Cię zainteresował, ma wkładkę rowerową, która zwiększy komfort jazdy.

    Ubranie na rower zimą – jaką bieliznę założyć?

    Podstawą zimowego ubioru jest odpowiednia bielizna termoaktywna. Bielizna na rower zimą powinna skutecznie odprowadzać wilgoć od ciała, zapobiegając przeziębieniu i wychłodzeniu organizmu. Dobrze dobrana bielizna termiczna to pierwsza warstwa ochrony, która utrzymuje suchość skóry i komfort cieplny.
    Wybierając bieliznę termiczną na rower jesienią lub zimą, zwróć uwagę na trzy najważniejsze kwestie: materiał (poliester lub wełna merino, które szybko schną i są przyjemne w dotyku), odpowiednie dopasowanie (zły rozmiar, podobnie jak w przypadku kurtki, nie spełni swojego zadania) i szwy (jeśli masz skórę skłonną do podrażnień, wybierz taką bieliznę, która nie ma szwów, co zminimalizuje ryzyko obtarć).

    Odpowiednie obuwie na rower zimą

    Podczas jazdy na rowerze zimą nie zapomnij o odpowiednich butach. Buty powinny być wodoodporne i zapewniać izolację termiczną, aby chronić stopy przed chłodem i wilgocią. Buty na rower zimą powinny być też na tyle przestronne, aby móc ewentualnie założyć dodatkową warstwę ciepłych skarpet. Dobrą opcją mogą być buty trekkingowe lub specjalne obuwie zimowe do jazdy na rowerze.

    Dodatkowe elementy stroju na rower zimą

    Oprócz podstawowych elementów garderoby, jak kurtka zimowa na rower, bielizna termoaktywna i spodnie zimowe na rower, pomyśl o dodatkowych akcesoriach, które mogą znacząco poprawić komfort jazdy. Są to np.:
  • rękawice zimowe – ochronią dłonie przed zimnem i wiatrem, a także zapewnią pewny chwyt na kierownicy;
  • czapka lub opaska termiczna – zakładana pod kask, zabezpieczy głowę i uszy przed zimnem;
  • chusta wielofunkcyjna lub komin – może chronić szyję i twarz przed zimnym powietrzem;
  • okulary rowerowe – ochronią oczy przed wiatrem, śniegiem oraz słońcem.
  • Bezpieczeństwo na rowerze zimą

    Jesienią i zimą dni są krótkie i zazwyczaj ponure, dlatego szczególnie w tym okresie zwróć uwagę na swoją widoczność na drodze. Odblaskowe elementy na kurtce, spodniach, butach oraz dobrze oświetlony rower to klucz do bezpieczeństwa na drodze. Nie zapominaj także o prawidłowym oświetleniu roweru, abyś był lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus