Data publikacji:

Ironman Triathlon. Co to jest Ironman? Jaki to sport?

Ironman to prestiżowe zawody triathlonowe, które uznawane są za jedne z najtrudniejszych zawodów na świecie. Zdecydowanie dedykowane są tylko najsilniejszym ludziom, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Co to jest Ironman? Jakie to dyscypliny? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tych wyjątkowo wymagających zawodów.
ironman triathlon

Ironman Triathlon – skąd nazwa?

Ironman to zawody łączące pływanie, kolarstwo i bieganie. Ich pełnoprawnym organizatorem jest World Triathlon Corporation. Co ciekawe, tylko zawody organizowane przez WTC mogą używać nazwy Ironman, nawet jeśli inne wydarzenia sportowe mają identyczne dystanse. Uczestnicy zawodów nielicencjonowanych przez World Triathlon Corporation nazywani są Ironami. Warto jednak dodać, że mimo wszystko Ironmanami określa się wszystkich biegaczy, którzy ukończyli tego typu zawody, niezależnie czy organizowało je WTC, czy nie.

Ironman Triathlon – dyscypliny i dystans

Dystans zawodów Ironman Triathlon to kolejno: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu (marathon Ironman). Łącznie to 226 km!
Pływanie odbywa się w jeziorach, w morzu lub w oceanie. Trasę można pokonać dowolnym stylem pływackim. Aby nie odpaść z dalszej rywalizacji, zawodnik powinien przepłynąć wyznaczony dystans w czasie do 2 godzin i 20 minut.
Do jazdy na rowerze dozwolone są górskie oraz szosowe. Uczestnicy mają zakaz tworzenia tuneli aerodynamicznych, a odległość pomiędzy każdym z nich powinna wynosić co najmniej 10 metrów. Każdy zobowiązany jest do jazdy w zapiętym kasku, inaczej może zostać zdyskwalifikowany. Limit czasu dla roweru wynosi 10 godzin lub 10 godzin 30 minut, ale jest on liczony od wejścia na rower przez zawodnika.
Cały udział w zawodach powinien zostać ukończony przez zawodnika w 16–17 godzin. W ten czas wliczone są wszystkie przerwy na poczęstunek, zmianę ubrań, toaletę i przejścia.

Ironman Triathlon – rodzaje

Chociaż Ironman Triathlon w swojej „podstawowej” wersji robi wrażenie, istnieje wiele różnych odmian tych zawodów. Sportowcy mogą wypróbować swoich sił Ultra Ironman Triathlonach., m.in. w:
Ciekawostką jest fakt, że rekordzistą świata na dystansach podwójnego, potrójnego i byłym rekordzistą pięciokrotnego Ironman jest Polak, Robert Karaś. W 2022 r. próbował on pobić rekord na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Przez długi czas utrzymywał znaczące prowadzenie nad pozostałymi rywalami, jednak ostatecznie musiał wycofać się z zawodów ze względu na problemy zdrowotne.
Oprócz Ultra Ironman Triathlonu istnieją także krótsze dystanse licencjonowane przez WTC:

Ironman Triathlon – gdzie w Polsce?

W Polsce nie odbywają się żadne zawody Ironmana, chociaż nie brakuje biegów na takich samych dystansach. Należą do nich np. PolskaMan Triathlon w Wolsztynie w województwie wielkopolskim (od 2013 r.) oraz Ocean Lava Triathlon Polska w Borównie (od 2008 r.).
Najbliżej Polski licencjonowane zawody Ironman odbywają się w Niemczech we Frankfurcie oraz w Austrii w Karyntii. Inne europejskie licencjonowane Ironman Triathlony startują m.in. we Francji, Hiszpanii oraz w Szwecji.

Mistrzostwa świata Ironman Triathlon

Mistrzostwa Świata Ironman Triathlon (The Ironman World Championship) odbywają się niezmiennie od 1978 r. na Hawajach – kolebce tej dyscypliny sportowej. Jest to również najbardziej prestiżowa impreza tego typu. Aby wziąć w niej udział, należy się do niej zakwalifikować. Można to zrobić, startując w innym Ironman Triathlonie.
Ostatnie mistrzostwa świata odbyły się w październiku 2019 r. W kolejnych latach mistrzostwa świata zostały odwołane ze względu na pandemię COVID-19.

Ironman – rekordy

Rekordzistą świata w Ironmanie jest Niemiec, Jan Frodeno. W 2019 r. pokonał on trasę Kona na Hawajach w 7 godzin, 51 minut i 13 sekund.
Wśród kobiet rekordzistką jest triathlonistka pochodząca ze Szwajcarii, Daniela Ryf. W 2018 r. ukończyła mistrzostwa świata Ironman w czasie 8 godzin, 26 minut i 18 sekund.

Ironman Triathlon – ciekawostki

Pierwszy Ironman w historii wygrał w 1978 r. Gordon Haller, który był specjalistą do spraw komunikacji Marynarki Wojennej USA. Dotarł na metę po 11 godzinach 46 minutach i 58 sekundach. Drugie miejsce przypadło Johnowi Dunbarowi, któremu być może udałoby się zwyciężyć, gdyby nie to, że podczas maratonu zabrakło mu wody i zamiast niej otrzymywał piwo.
Od 1997 r. w Ironman Triathlonie rywalizują również zawodnicy niepełnosprawni. Mają oni ten sam limit czasu, co pozostali sportowcy. John Maclean z Australii jest pierwszym niepełnosprawnym fizycznie zawodnikiem, któremu udało się ukończyć Ironmana w limicie czasowym.

Ironman Triathlon – kto może wziąć w nim udział?

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dystans 226 km nie jest dla każdego, nawet bardzo wysportowanego człowieka. Trzeba mieć na uwadze nie tylko kondycję fizyczną i psychiczną, ale również stan zdrowia. Start w tego typu imprezie wymaga doświadczenia i wielu godzin różnych treningów. Przed rozważaniem wzięcia udziału w zawodach Ironmana, warto co najmniej kilka razy wystartować w zwykłych triathlonach i mieć pewność, że stan zdrowia umożliwi tego typu wysiłek.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus