Data publikacji:

Jakie gumy spiningowe wybrać?

W spinningu ogromną rolę odgrywają umiejętności i technika wędkarza, ale nawet największy weteran może mieć problemy ze złapaniem ryby, jeżeli nie ma w swoim zanadrzu odpowiedniej przynęty. Jednym z jej najczęściej wybieranych i najpopularniejszych typów są gumy spinningowe, a w artykule zbieramy najważniejsze informacje na ich temat.
gumy spinningowe
Wędkarstwo spinningowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród profesjonalistów biorących udział w zawodach i turniejach, jak i kompletnych amatorów wybierających się na wędkę kilka razy do roku w wolne weekendy. Jest ono stworzone głównie z myślą o rybach drapieżnych, takich jak szczupaki, ale bez problemu złapiemy w ten sposób także inne gatunki (np. karpie). Podczas wędkowania tą metodą wykorzystuje się specjalny sprzęt, poza wędzidłem, kołowrotkiem oraz żyłkami, niezbędne są też dedykowane przynęty. Wśród nich wiele osób preferuje gumy spinningowe, z racji łatwości ich użytkowania oraz niskiej ceny.
Podczas łowienia metodą spinningową wędkarz musi nieustannie zarzucać i ściągać przynętę, tak by znajdowała się ona w stałym ruchu. Przykuwa to uwagę ryby i skłania ją do wykonania ataku. Sposób, w jaki poruszamy przynętą, zależy wprost od jej typu, specyfiki akwenu, a także gatunków, na jakie polujemy. Nie bez znaczenia jest tu również wędka, której długość waha się od 1,8 metra do nawet ponad 3 metrów. Dzięki swojej uniwersalności gumy spinningowe wykorzystamy bez problemu z każdym sprzętem i w większości warunków.

Gumy spinningowe – najważniejsze informacje

Odpowiedzmy więc sobie na pytanie – czym są gumy spinningowe? Są to uniwersalne sztuczne przynęty, które wykonuje się z gumy lub silikonu. Swoim wyglądem starają się one naśladować różnego typu przysmaki drapieżników. Najczęściej mowa tu o niewielkich rybach, ale czasami będą to również płazy lub larwy i robaki. Producenci przynęt mają w swoich katalogach ogromny wybór gum spinningowych przygotowanych na każdą okazję. Rzadkością nie są więc np. zestawy produktów przygotowanych z myślą o konkretnym gatunku ryb lub typie zbiornika wodnego.
Ponieważ gumy wykonane są z elastycznego materiału, w wodzie oraz przy odpowiednim prowadzeniu przez wędkarza zachowują się w bardzo przekonujący dla ryby sposób. Ich ruchy powinny docelowo jak najbardziej przypominać zachowanie rannej lub chorej ofiary, dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo, że zainteresuje się nią nasz cel.
Ze względu na budowę, gumy spinningowe dzielimy na dwa podstawowe typy – rippery i twistery.

Gumy spinningowe typu ripper

Przynęty, które za pomocą swoich kształtów oraz kolorów starają się jak najbardziej realistycznie odwzorować wygląd zdobyczy drapieżnika. Modele tego typu pokryte są odblaskową farbą imitującą łuski, mają także szereg drobnych detali, takich jak widoczne płetwy, oczy i skrzela. Długość tych modeli waha się najczęściej pomiędzy 3 a 20 centymetrów.

Gumy spinningowe typu twister

Przynęty te mają znacznie bardziej smukły kształt, często pozbawione są jakichkolwiek detali i mają całkowicie abstrakcyjne formy tylko z grubsza przypominające ryby lub inne zwierzęta. Zdarza się, że są wykonane z przezroczystego materiału, wzbogaconego np. o brokat odbijający światło. Ich podstawową cechą charakterystyczną jest jednak długi i spłaszczony ogon, czasami jest on większy nawet od właściwego korpusu przynęty. Za jego sprawą prowadzona przynęta obraca się w wodzie wokół własnej osi, dodatkowo przykuwając ciekawość wygłodniałych drapieżników.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie gum spinningowych?

  • Wykonanie i materiały – dobre gumy spinningowe są wykonie z dobrej jakości materiałów. Przynęta nie może być zbyt sztywna i powinna odznaczać się sporą rozciągliwością. Wszelkie zauważalne pęknięcia na powierzchni sprawdzonego modelu powinny go kompletnie wykluczyć. To samo dotyczy farby, która w kiepskich produktach może zacząć płowieć lub schodzić po zaledwie kilku użyciach. Obniża to znacząco ich możliwość przykucia uwagi ryby.
  • Kolor i kształt – guma spinningowa powinna mieć kolor odpowiadający wodzie, w jaką ją zarzucamy. Zbyt ciemna przynęta może pozostać kompletnie niezauważona np. w gęstej roślinności lub mulistej rzece czy jeziorze. Nie można też zapomnieć, że niektóre ryby mają pewne preferencje co do pokarmu, dla najlepszych efektów stawiamy więc na modele przygotowane z myślą o konkretnych gatunkach.
  • Wielkość – początkujący wędkarze powinni sięgać po mniejsze przynęty, o długości do około 10 cm. Większe modele są bowiem trudniejsze w prowadzeniu i wymagają pewnego doświadczenia.
  • Możliwość zbrojenia – dobre gumy spinningowe powinny pozwalać nam na przyczepienie do nich własnych haków lub główek jigowych, a także zabezpieczać je przed wypadaniem.
  • Cena i jakość – nie należy specjalnie oszczędzać na gumach, ponieważ różnica w jakości pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami nie ma aż tak dużego odzwierciedlenia w cenie, czasami wynosi ona zaledwie kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych.