Data publikacji:

Jakie są najlepsze gumy na okonia?

Okonie to ryby powszechnie spotykane w polskich rzekach i jeziorach. Podobnie jak inne popularne drapieżniki, łowione są one głównie przy wykorzystaniu metody spinningowej, która wymaga odpowiednich przynęt. Dla wielu osób polujących na okazy z gatunku najbardziej niezawodne są gumy na okonia.
guma na okonia
Łowienie okoni jest niezwykle popularne wśród polskich wędkarzy, rybę lubią zarówno niedzielni amatorzy, jak i prawdziwi zapaleńcy. Złapanie największych osobników jest nie lada wyczynem i powodem do zazdrości u wielu innych znajomych od wędki. Udany połów dorodnego okonia zależy w dużej mierze nie tylko od doświadczenia i odpowiedniej techniki wędkarza, ale także używanego przez niego sprzętu. Niezwykle ważne są w tym wypadku rozmaite przynęty, wśród których bardzo często sięga po gumy okoniowe.

Gumy na okonia – podstawowe informacje i charakterystyka

Gumy to bardzo szeroka klasa przynęt, które wykorzystywane są w wędkarstwie spinningowym. Są to bardzo uniwersalne produkty posiadające wiele zalet. Jak wskazuje na to nazwa, wykonuje się je z elastycznej gumy, a czasami także silikonu. Zazwyczaj swoją budową naśladują one sylwetki potencjalnych ofiar drapieżników czających się w wodzie. Najczęściej przypominają małe rybki, larwy, robaki albo płazy i kijanki.
Elastyczność przynęty jest jej podstawową zaletą. Za sprawą tej cechy przy odpowiednim prowadzeniu porusza się ona w wodzie w niezwykle przekonujący dla ryby sposób, prowokując ją do ataku. Gumy w rękach doświadczonego wędkarza symulują zachowanie rannej lub chorej ofiary, przez co działają na większość drapieżników w podobny sposób jak płachta na byka. Nie inaczej jest w przypadku okoni.
W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór gum spinningowych, które przystosowane są do użytku w wielu rożnych sytuacjach. Pozwalają one na przyczepianie do nich własnych haków lub główek jigowych. Bez problemu w katalogach producentów znajdziemy też egzemplarze zaprojektowane wyłącznie z myślą o okoniach. Gumy na okonia mają zazwyczaj maksymalnie kilka centymetrów, bardzo popularne są modele o długości około 3-7 cm lub mniejszej. Większe modele będą skuteczne zazwyczaj, gdy wybieramy się na większe osobniki.
Warto jednak pamiętać, że kupno dedykowanej gumy nie gwarantuje nam automatycznie sukcesu i dobrego brania. Nie ma bowiem w pełni sprawdzonych modeli, wiele zależy bowiem od diety ryb w danym łowisku, środowiska, w jakim przebywają, w tym obfitości pokarmu. Warto więc zawsze zasięgnąć porady lub skorzystać ze zdobytego doświadczenia i wiedzy o lokalnych uwarunkowaniach.
Najlepsze gumy na okonia dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach, są nimi rippery i twistery.

Rippery na okonia

Rippery to gumy na okonia, które starają się w realistyczny sposób odwzorować wygląd najczęściej spotykanych zdobyczy drapieżnika. Modele te malowane są często w bardzo realistyczny sposób i są wzbogacone w dodatkowe szczegóły, takie jak dobrze zaznaczone oczy oraz płetwy czy skrzela. W przypadku okoni często spotyka się np. gumy przypominające małe osobniki z gatunku, ryby są bowiem kanibalami i nierzadko wybierają taką dietę. Dobrze reagują też na przynęty w kolorze srebrnym zielonym i żółtym.

Twistery na okonia

Twistery to gumy o nieco prostszym wyglądzie, nierzadko są pozbawione jakichkolwiek detali i przyjmują bardzo abstrakcyjne formy, tylko sylwetką przypominającą zdobycze okonia. Wykonuje się je też z przezroczystego lub półprzezroczystego materiału wzbogaconego o odblaskowy brokat przyciągający wzrok ryby. Najważniejszą cechą twisterów jest jednak ich spłaszczony ogon, który często jest dodatkowo zwinięty. Za sprawą takiej konstrukcji przynęta w wodzie intensywnie kręci się wokół własnej osi. Częstotliwość ruchu zależy od ogona, długości gumy, a także techniki wędkarza. Wybierając się na okonia, sięga się zazwyczaj po mocno odblaskowe modele, a także egzemplarze naśladujące różnego rodzaju małe robaki i larwy.

Jakość gum na okonie

Kupując zestaw gum na okonia, zwracamy uwagę na sposób wykonania przynęt i jakość materiałów. Czasami różnica kilku złotych w cenie decyduje o przydatności danego egzemplarza. Pamiętajmy, że gumy powinny być elastyczne i rozciągliwe, nie mogą się kruszyć oraz pękać po pierwszy użyciu. Jeżeli korzystamy np. z ripperów, zwracamy uwagę na jakość malowania, farba nie powinna kruszeć po kontakcie z wodą lub szybko blaknąć. Wszelkie niedoskonałości tego typu znacząco ograniczają bowiem atrakcyjność przynęty.

Okoń – najważniejsze informacje

Okonie są gatunkiem powszechnie występującym na terytorium naszego kraju, złapiemy je w rzekach, stawach, strumieniach, jeziorach i starorzeczach, a także na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Charakterystyczną cechą ryby są jej duże płetwy grzbietowe oraz szeroki otwór gębowy z zębami. Okonie mają zielonkawo-oliwkową barwę i pokryte są co najmniej pięcioma ciemnymi pionowymi pasami, które stanowią kamuflaż w wodzie. Dorosłe egzemplarze mogą osiągać nawet 60 centymetrów długości, ale przeciętnie złapiemy osobniki nie większe niż około 30 centymetrów. Okonie łowimy przez cały rok, ryby są najbardziej aktywne jesienią, a także wieczorami i porankami. W Polsce ochroną objęte są młode osobniki o długości 15 centymetrów.