Data publikacji:

Gra w kości – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Lubisz spędzać czas z bliskimi w nietuzinkowy sposób? Znajdź alternatywę dla telewizji i postaw na grę w kości, która została wymyślona już w czasach starożytnych. To prosty sposób na udaną rozrywkę, do której nie potrzeba naprawdę wiele. Kości to ceniona gra, przy której można się zrelaksować i dobrze bawić. Wystarczy zebrać od dwóch do czterech zawodników, mieć pięć sześciennych kości i wyrzucać takie układy, aby zdobywać punkty. Dowiedz się, jak grać w kości i czego do tego potrzebujesz.
gra w kosci

Co jest potrzebne do gry w kości?

Aby grać w kości, nie potrzebujemy wcale tak wiele. To niezwykle niepozorna gra, którą można schować do plecaka czy torebki i zabrać na spotkanie z przyjaciółmi czy rodzinne rozgrywki w zaciszu domowym. Do rozgrywki potrzebne są wyłącznie sześcienne kostki do gry, które muszą mieć oznaczenia liczb od 1 do 6. Jeśli nie posiadamy specjalnego zestawu do gry w kości, możemy śmiało wykorzystać kostkę, która jest zawarta w grach planszowych. Kiedy już przekonamy się do tej gry i będziemy chcieli jak najczęściej w nią grać, możemy zainwestować w jeden z wielu interesujących zestawów, przy którym rywalizacja będzie jeszcze bardziej emocjonująca i przyniesie wiele radości. 
Oprócz wspomnianej już kostki do gry potrzeba jeszcze czegoś, na czym będziemy mogli zapisywać wyniki przez cały czas gry. Możesz wykorzystać w tym celu kartkę czy notatnik i długopis albo telefon. To wystarczający zestaw, który umożliwi nam swobodną grę przez długi czas. Zbierz osoby, z którymi chcesz grać, znajdźcie przestrzeń do tego, by móc rzucać kośćmi i poznaj smak rywalizacji, którą pokochali już nasi przodkowie w starożytności.

Gra w kości – zasady

Wydawać by się mogło, że gra w kości jest dość skomplikowana. O ile sam zestaw do gry jest banalnie prosty i minimalistyczny, ponieważ zmieści się wszędzie i można mieć go zawsze pod ręką, o tyle zasady wydają się dla wielu osób trudne. Szczególnie dla tych, które jeszcze nigdy nie miały do czynienia z tą formą rozgrywek. Jeśli lubisz gry, które są oparte na przewidywaniu oraz podejmowaniu decyzji, uwielbiasz rywalizować i czuć smak emocji podczas gry, kości z pewnością przypadną ci do gustu. W tej prostej i minimalistycznej formie kryje się naprawdę bardzo wiele. To ciekawa gra, która cieszy się wielką popularnością od lat.
Aby zagrać w kości wystarczy, że skompletujemy komplet osób, które będą chciały rywalizować. Uznaje się, że jednorazowo grać może od 2 do 4 uczestników. Tak naprawdę jednak nie ma żadnych przeciwskazań, które wykluczałyby większą liczbę graczy. Po prostu im jest ich więcej, tym gra potrwa dłużej. Nie ma to wpływu na nic innego. Zastanawiasz się, jak długo trwa gra w kości? Tutaj wpływa na to właśnie liczba osób grających jednym zestawem. W zależności od tego, a także od tempa gry, mówi się, że rozgrywka trwa około kwadransa. Jeśli jednak stawiasz dopiero pierwsze kroki, gra w kości może zająć ci nieco więcej czasu, co ma związek z koniecznością przyswojenia zasad. 

Układy punktowe w grze w kości

Jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii w trakcie gry w kości jest zastosowanie układów punktowych i tabeli. Gra trwa 13 kolejek, podczas których każdy z uczestników ma możliwość wykonania 3 rzutów. Pierwszy z nich jest wykonywany wszystkimi kostkami (pięcioma). Następne dwa rzuty odbywają się przy wykorzystaniu wybranych przez gracza kostek. Jeśli za pierwszym razem wyrzuciliśmy odpowiednią konfigurację oczek, możemy zrezygnować z rzutu drugiego i trzeciego.
Jeśli już wykonany rzuty, należy je zapisać kolejno w tabeli. Należy podzielić ją na część górną i dolną. W górnej zapisujemy podział na 6 kategorii, w których są: jedynki, dwójki, trójki, czwórki, piątki, szóstki. Natomiast w dolnej jest 7 kategorii, czyli: trzy jednakowe, cztery jednakowe, ful, mały strit, duży strit, generał, szansa.
To od każdego gracza zależy, w jakim miejscu będą wpisane wartości z danej kolejki. Ma to duże znaczenie, ponieważ dana wartość będzie odgrywać dużą rolę w dalszej części gry.
Jak liczyć punkty? Ich suma zależy od liczby kości, którymi dany uczestnik wyrzucił cyfrę. W tym przypadku, jeśli wyrzucimy trzy dwójki, to suma wyniesie 3 x 2 = 6 punktów. Jeśli zdobędzie się minimum 63 punkty w górnej części tabeli, otrzymujemy bonus w postaci 35 dodatkowych punktów. Natomiast w przypadku dolnej części, musimy wyrzucić konkretny układ pięciu kości. W tym przypadku suma odpowiada zasadzie:
  • jeśli mamy 3 bądź 4 takie same kości – sumujemy oczka;
  • jeśli mamy 5 takich samych kości, mamy Generała – 50 punktów;
  • jeśli mamy trzy takie same kości i parę, mamy full – 25 punktów;
  • jeśli mamy cztery kości z oczkami po kolei, mamy mały strit – 30 punktów;
  • jeśli mamy pięć kości z oczkami po kolei, mamy duży strit – 40 punktów.
Gdy zdarzy się, że wyrzucimy Generała kolejny raz, może być on wykorzystany jako dżoker. Wtedy trzeba zapisać go w dowolnej kategorii tabeli, otrzymując taką liczbę punktów, jakiej odpowiada dana rubryka, np. mały strit = 30 punktów.
Za kolejne wyrzucenie generałów otrzymuje się również 100 pkt. premii, lecz warunkiem jest, że pierwszy generał został zapisany do kategorii „generał” i są używane jako dżokery.
Jeśli wyrzucony przez uczestnika układ nie pasuje do żadnej z kategorii, wtedy należy wpisać sobie 0 punktów. Na koniec gry (czyli po trzynastu kolejkach) wszyscy gracze podliczają swoje wyniki i wygrywa ta osoba, która ma na swoim koncie największą liczbę punktów. Jest to odmiana gry w kości, która nazywa się Generał, jednak dla osób spragnionych wyzwań powstały także inne warianty.
Jednym z nich jest popularny tysiąc, który polega na zdobyciu 1000 punktów. W tym przypadku do gry wykorzystujemy nie pięć, a sześć kości. Punktowana jest wtedy każda jedynka i piątka, a także trzy bądź cztery cyfry tak samo wyrzucone, strit bądź wyrzucenie pięciu tych samych cyfr. 
Autor: Redakcja Ceneo