Data publikacji:

Czym wyróżnia się dobry kask rowerowy?

Jeśli nie lubisz swojego dotychczasowego kasku rowerowego, to zgadujemy, że najprawdopodobniej jest on: za ciasny, za luźny lub za ciężki. Mamy jednak dla ciebie pozytywną wiadomość: dobry kask rowerowy nie ogranicza widoczności, zapewnia komfort jazdy oraz dba o twoje bezpieczeństwo podczas przejażdżek rowerowych. Czym wyróżnia się dobry kask rowerowy? Czy można kupić tani, dobry kask rowerowy?
Czym wyróżnia się dobry kask rowerowy?

Najlepszy kask na rower to taki, który…

Spełnia kilka kryteriów. Niezależnie od tego, kto będzie nosił kask rowerowy, kask:
  • powinien być dobrze dopasowany do głowy – większość obecnie sprzedawanych kasków posiada wewnętrzny pierścień, którego obwód wyregulujesz pokrętłem umieszczonym w tylnej części kasku. Dobry kask na rower nie powinien spaść z głowy nawet wtedy, gdy pasek pod brodą nie jest zapięty. Co ważne – kask nie może być zbyt luźny. Dlaczego? Za luźny kask rowerowy będzie niestabilny podczas jazdy. Nie może być on także za ciasny, bo będzie miało to negatywne przełożenie na komfort użytkowania i szybko będziesz chciał zrezygnować z podróży rowerem, by zdjąć „niewygodny hełm”,
  • powinien być lekki – wygodny kask rowerowy to kask lekki, więc sugeruj się jego niską wagą przy wyborze. Zbyt ciężki kask może wywołać uraz mięśniowy lub szkieletowy, szczególnie u dzieci. Dlatego właśnie wysokiej jakości kaski są lekkie, komfortowe i niemal nieodczuwalne po założeniu. Oczywiście jeśli prawidłowo dobierzesz kask do swojej głowy. Najlżejsze osłony na głowę ważą mniej niż 200 g. Waga piórkowa to przewaga konkurencyjna marki Giro.
  • ma dużą ilość otworów wentylacyjnych – które zapewniają odpowiedni poziom odprowadzania od głowy zbyt dużej ilości nagromadzonego pod kaskiem ciepła. Najlepiej wybierz kask rowerowy z siatką chroniącą przed owadami. Wtedy nie będziesz musiał przerywać wycieczki, by wyplątać osę z włosów,
  • ma wyściółkę wewnątrz kasku – najlepiej wyjmowaną i antyalergiczną,
  • jest wykonany z materiału gwarantującego wytrzymałość i stabilność,
  • powinien być dostosowany do typu jazdy rowerem, którą uprawiasz – dlatego na rynku obecna jest szeroka gamą kasków rowerowych. Jak wybrać dobry kask rowerowy? Najlepiej do każdej aktywności rowerowej kupić odpowiedni kask, czyli jeśli śmigasz do pracy w mieście rowerem – kup kask miejski. Jeśli uwielbiasz szybkie zjazdy rowerem po stromych zboczach – niezbędnym wyposażeniem dla ciebie będzie kask downhillowy. Rozpoczynasz przygodę na rowerze szosowym lub jesteś początkującym triathlonistą? Szukaj wśród kasków szosowych.

Jak wybrać dobry kask rowerowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo to priorytet. I tego ucz swoje dziecko od najmłodszych lat. Jest wielka szansa, że jeśli twój maluch jako dwulatek zakłada kask rowerowy i śmiga w nim na rowerku biegowym, to będzie wkładał kask rowerowy dziecięcy, gdy nieco podrośnie, oraz kask rowerowy dla osoby dorosłej, gdy już nie będzie korzystał z twoich rad i zaleceń.
Co jest ważne, gdy wybierasz kask rowerowy dla dziecka? Rozmiar! Kask powinien być dobrany do aktualnego rozmiaru głowy dziecka. Nie kupuj więc kasku „na zaś”, czyli na wyrost.
Dobry kask dla dziecka jest lekki, aby nie ciążył podczas brykania na rowerze. Kask dla najmłodszych powinien być zgodny z europejską ustawą CEN EN 1078 oraz CEN EN 1080, która obowiązuje od 1997 roku. Jak rozpoznać, czy kask dla dziecka jest certyfikowany? Szukaj na kasku certyfikatu CE. Pamiętaj – kask dziecięcy powinien być lekki i prosty w regulacji.

Co ma w sobie dobry kask rowerowy damski?

Oprócz tego, że wdzięk, szyk i styl? :) Musimy cię jednak rozczarować. Design nie jest szczególnie istotny w kwestiach bezpieczeństwa. Jednak na rynku jest mnóstwo kasków damskich do wyboru. Nie mamy wątpliwości, że znajdziesz kask rowerowy dla kobiety w takich kolorach i wzorach, jakie najbardziej ci odpowiadają. Kask nie tylko ma wyglądać efektownie, ale przede wszystkim ma za zadanie chronić głowę przed niebezpiecznymi urazami. Co więcej? Uwzględnij wszystkie cechy dobrego kasku rowerowego, które opisaliśmy w podrozdziale „Najlepszy kask na rower to taki, który…”. Warto jest wybierać kaski z wysokiej jakości materiałów, z atestami i certyfikatami oraz te cieszące się dobrymi opiniami doświadczonych użytkowników.

Tani, dobry kask rowerowy – prawda czy fałsz?

Choć nie warto inwestować w kask rowerowy z drugiej ręki, co do którego nie mamy pewności, czy nie uczestniczył on w jakiejkolwiek kolizji, to jeśli nie masz środków na zakup bardzo drogiego, wysoko specjalizowanego kasku na rower, nie musisz jeździć bez ochrony na głowie. To, że kask rowerowy jest tani, nie znaczy, że jest on zły. Sprawdzaj zawsze, czy źródło, z jakiego kupujesz kask, jest wiarygodne. Zadbaj, by kask rowerowy był wykonany z wytrzymałych materiałów, dobrze dopasowany do twojej głowy, lekki i z otworami wentylacyjnymi (ogólna zasada jest taka, że im dziurek więcej, tym lepiej, ale nie dotyczy ona na przykład kasków do jazdy na czas, gdzie główną funkcją – po ochronnej – jest zachowanie wysokiego poziomu aerodynamiki kasku).
Rynek akcesoriów rowerowych jest tak szeroki, że każdy rowerzysta znajdzie kask, który spełni jego oczekiwania. Również finansowe.

Po co ci kask rowerowy?

Kask rowerowy ma chronić głowę w razie wypadku – to jest jego główne zadanie. Ale założenie na głowę kasku zmniejsza prawdopodobieństwo, że kolizja w ogóle zajdzie. Powierzchnię wielu modeli pokrywają bowiem elementy odblaskowe. Dzięki nim rowerzysta będzie zauważony podczas wieczornej, nocnej lub porannej jazdy. Wiele kasków posiada wbudowaną lampkę, która często jest zintegrowana z pokrętłem. Pamiętaj – bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne!
Zdjęcie: Envato/ GeorgeRudy
Autor: Ewa Doniec