Data publikacji:

Dlaczego warto biegać? Zalety treningu biegowego

Początek przygody z bieganiem nie zawsze jest łatwy, dlatego wiele osób obawia się rozpoczęcia regularnych treningów. Patrząc na uśmiechnięte twarze biegaczy, nietrudno zrozumieć, że jest to aktywność przynosząca dużo satysfakcji. Żeby odważyć się na zrobienie pierwszego kroku, który pociągnie za sobą następne, dowiedz się, dlaczego warto biegać. Lista korzyści wynikających z systematycznych treningów jest bardzo długa. Pomagają schudnąć, zwiększają wytrzymałość, kształtują mięśnie – to tylko część ich zalet.
dlaczego warto biegać

Czy warto regularnie biegać?

Bieganie wpływa pozytywnie na stan psychiczny i zdrowie całego organizmu. Niestety, mając słabą kondycję, trudno rozpocząć systematyczne treningi. Wiele osób szuka wtedy wymówek, zastanawiając się, czy w ogóle warto biegać, skoro tak bardzo męczą ich pierwsze próby. Tymczasem specjaliści nie mają wątpliwości – jeśli tylko stan zdrowia pozwala na ćwiczenia, pytanie nie powinno brzmieć czy warto, lecz dlaczego warto biegać.
Jeśli obawiasz się, że trudno będzie ci zacząć, poznaj proste sposoby na niełatwe pierwsze treningi, a nawet się nie obejrzysz, kiedy zaczniesz pokonywać kolejne własne rekordy. Dlaczego warto biegać? Treningi mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz mięśniowo-szkieletowy, pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, poprawiają wydolność organizmu, podnoszą nastrój i zwiększają pewność siebie. Świadomość pokonywania własnych słabości ma duży wpływ również na inne dziedziny życia.
Wielką zaletą treningów biegowych jest dostępność. Żeby je rozpocząć, nie musisz mieć specjalnego stroju czy butów, wystarczy wyciągnięty z dna szafy dres, T-shirt i adidasy. Z czasem, kiedy będziesz zwiększać intensywność i poczujesz się pewniej, będziesz mógł zainwestować w lepszy strój, a zwłaszcza w dobre buty do biegania, które zwiększają komfort i redukują ryzyko kontuzji.

Dlaczego warto biegać? Wpływ na zdrowie

Jeśli zastanawiasz się, czy i dlaczego warto biegać, z pewnością zachęci cię świadomość, jak korzystne, ze zdrowotnego punktu widzenia, mogą być treningi.
  • Układ sercowo-naczyniowy. Bieganie wpływa pozytywnie na stan serca, wzmacniając je i poprawiając jego wydolność. Treningi pozwalają też na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a także dotleniają.
  • Układ mięśniowo-szkieletowy. Regularne biegi zwiększają masę kości i pomagają zapobiegać ich osłabianiu, które nieuchronnie następuje wraz z wiekiem. Ćwiczenia wzmacniają siłę mięśni i pomagają wyrzeźbić pożądaną sylwetkę.
  • Choroby cywilizacyjne. Bieganie zmniejsza podatność na wiele dolegliwości, z którymi borykają się mieszkańcy zachodniego świata. Wiele z nich to główne przyczyny zgonów osób zamieszkujących kraje rozwinięte.
  • Stan skóry. Ponieważ intensywne treningi poprawiają krążenie, w widoczny sposób wpływają pozytywnie również na wygląd. Biegając regularnie, masz szansę zmniejszyć widoczność cellulitu lub uniknąć go.
  • Praca mózgu. Uprawiając systematycznie sport, możesz uniknąć wielu problemów, które dotykają osoby w starszym wieku. Badania dowodzą, że ludzie, którzy regularnie biegają, nawet w umiarkowanym tempie, mogą poszczycić się wydajniejszą pracą mózgu, lepszą pamięcią i koncentracją.

Bieganie na odchudzanie – czy warto?

Zastanawiając się, dlaczego warto biegać, nie można nie wspomnieć o wpływie ćwiczeń na odchudzanie. Intensywny trening pomoże ci spalić nawet 900 kalorii w ciągu godziny. Chociaż na początku raczej nie możesz liczyć na tak długą ciągłą aktywność, a raczej na krótkie, 15-minutowe przebieżki, nawet one pozwolą ci małymi kroczkami zrzucać tkankę tłuszczową. Pamiętaj również o tym, że podczas odchudzania bardziej satysfakcjonujący wygląd osiągniesz, nie tylko dbając o ujemny bilans kaloryczny, ale także poprzez odpowiednie proporcje mięśni do tłuszczu. Bieganie pozwala na wyrzeźbienie mięśni i ujędrnienie skóry.

Bieganie przy depresji – dlaczego warto?

Chociaż nikt rozsądny nie zaleci sportu zamiast leków czy psychoterapii, nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna jest bardzo pomocna dla osób dotkniętych rozmaitymi problemami psychicznymi. Dzieje się tak z kilku powodów. Treningi cardio, w tym bieganie, pomagają zwiększyć produkcję serotoniny i dopaminy, hormonów odpowiadających za dobry nastrój. Biegacze, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, mówią o wyrzucie endorfin po zakończonym treningu, który przypomina stan euforii. Pozytywny wpływ na nastrój może utrzymywać się nawet przez kilka godzin.
Dlaczego jeszcze warto biegać przy obniżonym nastroju lub przeciążeniu stresem? Sport pozwala na obniżenie w ciele napięcia spowodowanego codziennymi wyzwaniami. Mechanizmy, które dawniej gwarantowały nam przetrwanie, dziś sprawiają, że nie radzimy sobie z narastającym napięciem. Ponieważ drapieżnik, przed którym musielibyśmy uciekać, nie istnieje, konieczne jest rozładowanie napięcia w inny sposób. Bieganie sprawdza się w tej roli idealnie.
To jeszcze nie koniec zalet biegania jako aktywności wpływającej pozytywnie na stan psychiczny. Pozwala ono też poczuć się częścią wspólnoty, zaspokajając tym samym potrzebę przynależności. Dzieje się to na przykład poprzez uczestniczenie w różnego typu zorganizowanych imprezach sportowych.

Dlaczego warto biegać rano?

Chociaż nie ma złej pory na trening, wiele osób decyduje się na niego jeszcze przed przystąpieniem do codziennych obowiązków. Czy rzeczywiście ma to znaczenie? Bieganie skutecznie pobudza i poprawia nastrój, w związku z tym ma pozytywny wpływ na efektywność w pracy. Poranna przebieżka może zatem stanowić cenną dawkę energii na cały dzień. Pamiętaj jednak o rozgrzewce, która pozwoli na powolne przygotowanie organizmu do wzmożonej aktywności, w przeciwnym razie ryzykujesz urazem, gdy nierozgrzane mięśnie i ścięgna nie będą jeszcze wystarczająco elastyczne, by podołać wysiłkowi.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym