Data modyfikacji:

Czym są bojery?

Mało kto wie, że Polska należy do czołówki krajów święcących triumfy w zawodach żeglarstwa lodowego. Żeglowanie po zamarzniętej tafli wody, zwane też „lataniem”, to nie lada atrakcja, którą umożliwiają bojery.

Sama forma żeglarstwa lodowego zrodziła się w Holandii już w XVII wieku, ale wówczas w ten sposób transportowano ludzi i towar. Pierwszy bojer, przypominający współczesne konstrukcje, powstał w Ameryce Północnej. Początki europejskiej historii „latania” po lodzie wiążą się z krajami nadbałtyckimi i końcem XVIII wieku. W Polsce do popularyzacji tego sportu przyczyniło się przystąpienie w 1935 roku do Europejskiej Unii Żeglarskiego Lodowego, a głównym ośrodkiem dla uprawiających ten sport od początku są Mazury.

Za pojęciem bojera kryje się specjalny pojazd – ślizg, który do poruszania się po zamarzniętym akwenie wodnym wykorzystuje wiatr. Najpopularniejsza konstrukcja typu DN składa się głównie z masztu, żagla, kadłuba, płozy sterującej na dziobie i takielunku, czyli olinowania. Prostszymi modelami bojerów są iceflyer lub iceboard, które jako żagiel wykorzystują gotowy pędnik stosowany w windsurfingu. Specjalne konstrukcje dzielą się jeszcze na wersje sportowe i rekreacyjne. Pojazd typu DN może „latać” po lodzie z prędkością do 90 km/h, choć w niektórych modelach można przekraczać również 100 km/h.

Sterowanie bojerem, w którym „lata” się w pozycji półleżącej przypomina żeglowanie jachtem. Uprawianie żeglarstwa lodowego nie wymaga posiadania szerokiej wiedzy żeglarskiej. Jeśli wiesz jak kierować jachtem, znasz kierunki wiatru czy potrafisz robić zwroty, reszty możesz nauczyć się na specjalnych kursach, które przygotowują zarówno do zawodowego, jak i rekreacyjnego uprawiania tej zimowej dyscypliny sportu.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?