Data publikacji:

Co przyciąga szerszenie? Co odstrasza szerszenie? Co stosować na szerszenie?

Szerszeń jest większy od pszczoły, trzmiela i osy. Użądlenie szerszenia jest najbardziej dotkliwe dla człowieka. A to ze względu na wielkość żądła. Szerszenie potrafią żądlić kilkukrotnie, i to bez żadnego powodu. Są bardzo agresywne. Samą obecność człowieka uznają za potencjalne zagrożenie. Dlatego warto wiedzieć: co przyciąga szerszenie, co odstrasza szerszenie i co stosować na szerszenie?
co odstrasza szerszenie

Co robią szerszenie, że ludzie się ich boją?

Szerszenie samą obecność człowieka uznają za potencjalne zagrożenie, więc mogą użądlić. Jednak z natury są one mniej agresywne niż ich kuzynki – osy. Są za to bardzo terytorialne i atakują intruzów w obronie gniazda. Jeśli więc zobaczysz gniazdo szerszeni, wycofaj się i koniecznie zgłoś do straży pożarnej, gdzie znajduje się gniazdo szerszeni. 
Żądło szerszenia może mieć długość nawet do 4 milimetrów. Czy ugryzienie przez szerszenia jest groźne? Pojedyncze ugryzienie nie przyniesie poważnego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ugryzienia osoby dorosłej i nieuczulonej na jad błonkoskrzydłych incydent skończy się opuchlizną i zaczerwienieniem. Jednak w przypadku dziecka albo osoby uczulonej na jad owadów, należy natychmiast po ukąszeniu przez owada udać się do lekarza lub wezwać karetkę pogotowia. Może dojść bowiem do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.
Co robić z osobą, którą ukąsił szerzeń? Jeśli użądlona osoba ma takie objawy jak osłabienie, duszność, wysypka, obrzęk szyi i twarzy, to znak, że trzeba szybko zawieźć ją do szpitala.

Jad szerszeni – szerszenie – co robić?

  • Jad szerszeni jest porównywalny w składzie z jadem osy, ale zawiera więcej toksyn.
  • Około 5% składu jadu to acetylocholina, która powoduje silne pieczenie rany.
  • Dawka jadu, jaką może wstrzyknąć jeden szerszeń do ciała człowieka, to około 0,2 mg (lub mniej). 
  • Dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała człowieka. Oznacza to, że człowieka musi ukąsić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset owadów, by nastąpiła śmierć ukąszonego.
  • Użądlenie szerszenia może być śmiertelne dla osób, które mają alergię na ukąszenia owadów.
  • Pamiętaj również, że w szczególnym niebezpieczeństwie są dzieci, osoby starsze, chore i wykazujące objawy alergii na ukąszenia. Z ukąszonym z tej grupy natychmiast jedź do szpitala lub wezwij karetkę pogotowia.

Co przyciąga szerszenie? 

To, co na pewno przyciąga szerszenie, to światło. Dlatego jeśli wieczorną porą w ciepłych miesiącach otworzysz okno lub drzwi balkonowe i nie zabezpieczysz ich moskitierą, to prawie na pewno do twojego domu wpadnie szerszeń. Oby nie kilka! 
Szerszeni (w odróżnieniu od os) nie wabi zapach mięsa ani słodyczy. 
To, co przyciąga szerszenie (co lubią szerszenie), to jeszcze: intensywne kolory, mocne kwiatowe zapachy, dojrzałe owoce, przetwory owocowe. 
Szerszenie nie zapylają kwiatów i owoców (w przeciwieństwie od os i pszczół), ale przesiadują na drzewach owocowych – szczególnie tych z dojrzałymi owocami – po to, by nadgryzać owoce i tym samym niszczyć je. 

Co odstrasza szerszenie?

Wiesz już, co wabi szerszenie. A czy wiesz, co działa odpychająco na szerszenie? Zapachy. Niektóre zapachy sprawiają, że szerszeń nigdy nie podleci w dane miejsce albo bardzo szybko się z niego wycofa. Są to:
Szerszenie występują powszechnie nie tylko w lasach, na terenach wiejskich, ale także w miastach. Ich gniazda można wtedy znaleźć np. pod dachem, okapem lub rynną oraz w otworach w budynkach (muszą być osłonięte).
Dlatego warto w ogrodzie mieć wymienione rośliny, a na parapecie okiennym kłaść nawet po kilka ząbków czosnku.

Co je szerszenie?

Czyli czyim posiłkiem jest szerszeń? Ptaków. Trzmielojada. Zwanego inaczej pszczołojadem. Jest to ptak wędrowny znacznej wielkości, z rodziny jastrzębiowatych. Występuje praktycznie w całej Europie. W Polsce najczęściej mieszka w południowej i wschodniej części kraju. Na zachodzie kraju, szczególnie w Wielkopolsce, uznawany jest jako ptak bardzo nieliczny. Jest to ptak wędrowny. Przylatuje do Europy w kwietniu, a odlatuje w październiku.
Trzmielojad żywi się szerszeniami, osami i trzmielami. Jest odporny na użądlenia na całej powierzchni swojego ciała. Pióra ptaka układają się w swego rodzaju pancerz i nie ma w nich miejsc o mniejszym upierzeniu. Często jest tak, że atakując, zajmuje całe gniazdo, rozrywa je i wyjada owady. Albo porywa całe gniazdo, przenosi je w dogodne dla siebie miejsce i tam konsumuje zdobycz. 

Co na szerszenie? Jak działać, gdy zauważysz gniazdo szerszeni?

Prędko oddal się. Szerszenie bronią swojego gniazda i mogą cię w pojedynkę lub stadnie zaatakować, jeśli uznają cię za intruza, który zagraża ich domostwu.
Jeśli wiosną zauważysz w pobliżu swojego domu szerszenia, to najprawdopodobniej będzie to królowa, która szuka miejsca na założenie gniazda. Wtedy możesz jeszcze zadziałać odstraszająco zapachami, o których pisaliśmy w podrozdziale „Co odstrasza szerszenie?”.
Natomiast jeśli znajdziesz gniazdo latem, to znak, że mieszka już w nim nawet kilkaset szerszeni. Wtedy wezwij odpowiednie służby, które zajmą się zneutralizowaniem gniazda szerszeni. Zgłoś lokalizację gniazda szerszeni straży pożarnej. 
Najprostsze rozwiązanie, jeśli zauważysz w pobliżu gniazdo szerszeni, to wezwanie specjalnej firmy zajmującej się dezynfekcją i deratyzacją. Specjaliści odpowiednimi środkami wybiją cały rój i wywiozą pozostałości. Usunięcie gniazda szerszeni to koszt od 100 do 400 złotych.
Zdjęcie: Envato/ westend61
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.