Data modyfikacji:

Bryczesy do jazdy konnej - jakie bryczesy do jazdy konnej wybrać?

Prawdopodobnie każdy, kto choć przez chwilę miał okazję zaznać jeździeckiego życia, wie, jak ważne w stadninie są odpowiednie akcesoria i ubrania. Dzięki wygodnemu strojowi, przystosowanemu do sportu, jakim jest jazda konna, jeździec zapewni sobie maksymalny komfort jazdy. Czymś, co wiele jeźdźców kupuje jako swoje pierwsze profesjonalne akcesorium, są bryczesy - spodnie przystosowane do jeździectwa. Jak więc odpowiednio dobrać spodnie do jazdy konnej, aby długo i należycie pełniły swoje funkcje?
bryczesy do jazdy konnej

Dlaczego wybór odpowiednich bryczesów do jazdy konnej jest tak ważny?

W pierwszej chwili może wydawać się, że wydawanie pieniędzy na specjalne spodnie do jeździectwa to głupota - w końcu każdy z nas ma w swojej szafie jakiekolwiek stare jeansy, które mógłby poświęcić na spędzanie czasu w stadninie. Nie mniej jednak, jeśli zagłębimy się w temat, dobór dobrych bryczesów jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Bryczesy bowiem, charakteryzują się tym, iż nie posiadają ciasnych szwów w miejscu, gdzie noga jeźdźca dotyka siodła lub konia. Dzięki temu zapewniają swobodę ruchów, a także pozwalają na wygodny, prawidłowy dosiad. Oprócz braku uwierających szwów, posiadają tzw. lej, czyli wzmocnienie, które może być częściowe (tylko od wewnętrznej strony kolan) lub pełne (od łydek, przez wewnętrzną stronę ud, aż do siedzenia). Lej pomaga zapobiec potencjalnym obtarciom nóg o elementy siodła. Ponadto bryczesy wykonywane są z uwagą na różne warunki; możemy znaleźć cienkie (leginsy jeździeckie), ocieplane, wykonane z tkanin technicznych i kilka innych.

Lej - najważniejszy element spodni jeździeckich

W sklepach z akcesoriami do jazdy konnej dostępna jest naprawdę szeroka gama bryczesów z różnych materiałów oraz z rozmaitymi dodatkami. Nie mniej jednak, pierwszym elementem, na jaki powinno się patrzeć przy wyborze takich spodni, jest lej, który zapewnia jeźdźcowi większą stabilność w siodle oraz ochronę przed obtarciami - tym samym zdecydowanie podnosząc komfort jazdy. Z tego względu, bardziej polecane (w szczególności na pierwsze bryczesy) są takie z lejem pełnym, czyli biegnącym przez wszystkie miejsca, gdzie nogi jeźdźca spotykają się z siodłem i jego elementami. Pełny lej, w stosunku do częściowego (jedynie na kolanach), zapewnia dodatkową ochronę oraz lepszą przyczepność do siodła. Ponadto wyróżniamy kilka rodzajów leju, podzielonych w zależności od materiału wykonania.

Rodzaje leju w bryczesach do jazdy konnej

  • Lej silikonowy. Ten typ leju to dość nowe rozwiązanie, opierające się na silikonowych punkcikach na obszarze, po którym biegnie lej. Dzięki temu, przyczepność do siodła jest zwiększona, zapewnia wręcz uczucie „przyklejenia” do siodła, a jednocześnie bryczesy nie są przez to sztywne. Takie rozwiązanie zapewnia również większą przewiewność leju, co (w szczególności latem) może niezmiernie zwiększyć komfort jazdy. Dodatkową zaletą są względy estetyczne. Taki lej bowiem, jeśli silikonowe i materiałowe elementy wykonane są w jednym kolorze, zapewnia niewidoczność przyczepialnych punkcików. W odwrotnym przypadku, silikonowe elementy mogą ciekawie kontrastować z pozostałą częścią leju, tworząc wzory. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.
  • Lej skórzany lub zamszowy. Taki typ bryczesów najchętniej wybierany jest przez osoby często trenujące konie, jeżdżące na rajdy lub tereny. Jest to efekt tego, iż bryczesy z takim lejem są bardzo solidne; wyróżnia je nienaganny poziom ochrony przed otarciami, a także wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność na zniszczenia. Zazwyczaj zamszowe lub skórzane elementy wykonane są z ich syntetycznych zamienników, po to, aby spodnie były bardziej wytrzymałe oraz odporne na pranie. Wadą tego typu spodni jeździeckich, która doskwierać może szczególnie podczas letnich upałów, jest mniejsza przewiewność, w stosunku do bryczesów z lejem silikonowym lub materiałowym. Są one również nieco mniej elastyczne.
  • Lej materiałowy. Takie rozwiązanie jest najprostsze i najtańsze, jeśli chodzi o spodnie do jazdy konnej. Jego prostota tkwi w tym, iż całe bryczesy wykonane są z jednego materiału; w miejscach, gdzie przebiega lej, materiał jest bowiem podwójny. Jeżeli chodzi o jego zalety, to na pewno są nimi: atrakcyjna cena, całkiem dobra przewiewność oraz wygoda użytkowania. Nie mniej jednak, tego typu spodnie mają tendencję do mechacenia się oraz są mniej wytrzymałe w stosunku do bryczesów z lejem zamszowym lub skóropodobnym.

Bryczesy do jazdy konnej - jak wybrać model idealny?

Jeździectwo jest na tyle szerokim sportem, iż w zależności od tego, na czym polegać ma nasza praca z końmi, powinniśmy wybrać odpowiednie bryczesy. Dla początkujących osób, dopiero zaczynających przygodę z jeździectwem, lub jeżdżących rekreacyjnie, dobre będą bryczesy z materiałowym oraz silikonowym lejem. Te z lejem zamszowym lub skóropodobnym warto wybierać wówczas, gdy jesteśmy pewni, że nasza historia jeździectwa nie skończy się na kilku jazdach; charakteryzuje je bowiem wyższa cena oraz wysoka wytrzymałość. Z tego względu, świetnie sprawdzą się u osób dużo jeżdżących konno. Wybierając bryczesy idealne, warto także zwrócić uwagę na materiał wykonania, w stosunku do sezonu, w jakim jeździmy. Latem warto wybrać tzw. legginsy jeździeckie (cienkie i przewiewne bryczesy), natomiast jeśli chodzi o sezon zimowy - strzałem w dziesiątkę będą ocieplane modele. W ostatniej kolejności możemy także zaspokoić swoje potrzeby estetyczne. Ze względu na naprawdę szeroką gamę kolorystyczną, każdy powinien znaleźć rodzaj bryczesów w swoim ulubionym kolorze, ciesząc również oczy.
Autor: Aleksandra Olszewska