Data publikacji:

Ból stopy po bieganiu – co oznacza? Czemu po bieganiu boli nas stopa?

Sport to zdrowie – co do tego nie mamy wątpliwości. Czasem jednak regularna aktywność fizyczna sprawia, że odczuwamy dolegliwości. Ból stopy po bieganiu występuje dość często, a jego przyczyny mogą być naprawdę różnorakie. Jak poradzić sobie z bólem stopy po bieganiu? Dlaczego w ogóle odczuwamy ból w stopie po wysiłku fizycznym? Jakie są domowe sposoby na ból stopy po bieganiu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 
ból stopy po bieganiu

Ból stopy – przyczyny

Układ ruchu człowieka jest naprawdę bardzo złożony. Czasem jedna mała rzecz może wpłynąć na funkcjonowanie mięśni i stawów. Zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele źródeł może mieć ból stopy. Oczywiście pierwszą kwestią są urazy – uderzenia, zwichnięcia czy nawet złamania kości śródstopia lub palców. Wtedy ból pojawia się błyskawicznie i jest naprawdę silny. Wówczas jednak nie mamy wątpliwości, co jest jego przyczyną. Większy problem pojawia się, gdy nie doznaliśmy żadnego urazu, a czujemy ból w stopie po bieganiu. Do pozaurazowych przyczyn bólu stopy zaliczamy: 
  • niewłaściwie dobrane obuwie – dotyczy to zarówno butów sportowych, jak i codziennych;
  • wadliwą budowę układu kostnego, np. skośnie ustawiona miednica, skrzywienie kręgosłupa, rotacja stawów do środka lub na zewnątrz;
  • nieprawidłową budowę stopy – płaskostopie, stopa płasko-koślawa, haluksy. 
Ból stopy po bieganiu może występować w jej różnych częściach. Czasem skarżymy się na śródstopie, innym razem na palce, a jeszcze innym na ból w pięcie. Każda z tych dolegliwości może mieć inną przyczynę. 
Ból śródstopia po bieganiu może być skutkiem występowania nerwiaka Mortona bądź metatarsalgią. Metatarsalgia to nic innego jak wspólna cecha procesów patologicznych w obrębie podeszwowej części stopy, które dają objawy bólowe. Często też zdarza się, że dolegliwości bólowe związane są ze złamaniami kości śródstopia. 
Ból pięty zwykle łączony jest z ostrogą piętową. Ostroga piętowa to schorzenie dotykające zazwyczaj osoby w wieku 40–60 lat. Jej głównym objawem są dolegliwości bólowe w okolicach pięty. Zazwyczaj są one szczególnie intensywne rano, a w ciągu dnia łagodnieją. Ból narasta również po przebyciu długich dystansów – w tym po bieganiu. Podagrę leczy się na wiele sposobów. Głównym zaleceniem jest odpoczynek i odciążenie stopy. Stosuje się także zimne okłady. Osobom z podagrą polecane są specjalne wkładki do butów, które pomagają zmniejszyć nacisk. 
Ból palców często występuje z uwagi na haluksy. Znacznie rzadziej łączy się go z podagrą bądź złamaniem kości. Zarówno leczenie haluksów, jak i podagry powinno odbywać się pod stałą opieką lekarza. 
Ból stępu może pojawiać się z powodu przeciążenia bądź zapalenia rozcięgna piętowego czy skręcenia. 

Rodzaje bólu stopy

Truizmem jest stwierdzenie, że ból bólowi nierówny. Często odczuwamy dolegliwości, których intensywność jest bardzo zróżnicowana. W przypadku bólu stopy po bieganiu zazwyczaj mamy do czynienia z bólem szybko narastającym bądź stopniowo narastającym. Ból, który narasta szybko, zazwyczaj jest wynikiem urazu – złamaniem bądź zablokowaniem stawu w obrębie stopy poprzez podwichnięcie lub podkręcenie. Ból narastający stopniowo zwykle spowodowany jest stanem zapalnym.

Jak radzić sobie z bólem stopy po bieganiu? 

Ból stopy po bieganiu może być naprawdę uciążliwy. Jeśli występuje często i jest długotrwały, najlepiej chwilowo zrezygnować z aktywności fizycznej. Przerwa pozwoli mięśniom na regenerację. Może się okazać, że po powrocie do treningów, ból stopy po bieganiu zniknie. 
Jeżeli ból stopy pojawił się nagle po zmianie obuwia do biegania, koniecznie przyjrzyj się nowym butom. Być może nie są one właściwie dopasowane do twoich stóp. Wykonaj kolejny trening w starym obuwiu i zwróć uwagę, czy problem z bólem stopy się powtórzy. Jeśli tak, przyczyn należy szukać gdzie indziej. 
Istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z bólem stóp po bieganiu. Należą do nich chociażby masaże czy kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Takie zabiegi nieco rozluźniają mięśnie, dzięki czemu dolegliwości bólowe mogą ustąpić. Dobrym pomysłem jest również nacieranie stóp maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi bez recepty. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z częstotliwością smarowania – w każdej tego typu maści znajdują się substancje przeciwbólowe, które nie są obojętne dla naszego organizmu. 
Aby uniknąć bólu stóp po bieganiu, warto też przyjrzeć się obuwiu codziennemu. Lepiej zrezygnować ze szpilek czy butów na koturnie. O wiele zdrowszym wyborem będą płaskie pantofle o szerokich noskach. 

Ból stopy po bieganiu – wizyta u lekarza

Domowe sposoby na ból stopy po bieganiu mogą okazać się niewystarczające. Jeśli dolegliwości nie ustępują, konieczna będzie wizyta u ortopedy. Lekarz na podstawie badań może stwierdzić, gdzie znajduje się przyczyna występującego bólu, i podjąć właściwe leczenie. Czasem niezbędne jest zaopatrzenie się we wkładki ortopedyczne. Dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie fizjoterapeuty, który podpowie, jak poprawnie biegać i ćwiczyć, by uniknąć bólu stopy po treningu.
Ból stopy po bieganiu może być naprawdę uciążliwy. Nie bagatelizuj nawet najmniejszych dolegliwości, bo mogą one świadczyć o poważniejszym problemie. Pamiętaj, by zawsze biegać w obuwiu do tego przeznaczonym – wszelkiego rodzaju tenisówki czy trampki zupełnie nie sprawdzą się podczas treningów biegowych. W przypadku, gdy ból stopy nie ustępuje, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą.
Zdjęcie: Envato/jacoblund
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.