Jak ubrać się w góry zimą?

Zimowa wędrówka po górach jest niezwykła z uwagi na biały puch, oszronione drzewa i widoki zapierające dech w piersiach. Z drugiej strony jest także niebezpieczna, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o odpowiedni ubiór. Przemarznięcie, przegrzanie czy brak ochrony przed wiatrem mogą skutecznie popsuć każdą wyprawę, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jak więc przygotować się na wycieczkę w góry zimą?

Jak ubrać się w góry zimą

Przede wszystkim „na cebulkę”

Ubiór w góry zimą to kluczowy element udanej wędrówki, gdyż właściwa odzież zapewnia ciepło, ochronę przed wiatrem, wilgocią i jednocześnie umożliwiać wentylację. To przekłada się na wygodę, komfort i nasze bezpieczeństwo. Ważne jest więc nie tylko co, ale jak i z jakich materiałów na siebie ubierzesz.

Podstawą zawsze będzie dobra bielizna termoaktywna umożliwiająca odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Najlepszymi produktami są te wykonane z wełny merino lub ze specjalnych materiałów syntetycznych. Z uwagi na to, że będziesz w ruchu przez cały czas to możesz pominąć dodatkową koszulkę. Następnie wybierz bluzę lub polar. W tym wypadku polecamy damskie i męskie bluzy bez kaptura, ponieważ wygodniej będzie założyć kurtkę. Grubość warto dobrać do tego, jaka temperatura będzie w miejscu docelowym oraz do tego, jaką izolację zapewni kurtka.

W kolejnym kroku zwróć uwagę na spodnie. Jeżeli masz na nogach getry termoaktywne, to postaw na specjalne górskie spodnie wodoodporne. Na pewno nie ubieraj jeansów ani dresów – nie sprawdzą się one w górach zimą. Pamiętaj też, że nie idziesz na pokaz, tylko na wycieczkę i ubrania mają zapewnić ci komfort i bezpieczeństwo. I dlatego nie ma znacznie, czy twoja damska lub męska bluza bez kaptura idealnie pasuje kolorystycznie do tych spodni czy butów. Elementy garderoby mają po prostu spełniać swoją rolę.

I na koniec kurtka. Najlepsza będzie ta wodoodporna i z kapturem, ponieważ warunki w górach potrafią się dynamicznie zmieniać. To, że prognozy nie zapowiadają opadów w cale nie znaczy, że one nie wystąpią. Możesz wybrać typowy model do wędrówek, ale sprawdzi się też ta narciarska z uwagi na to, że jest dedykowana do sportów zimowych. Ważne jest, aby kurtka chroniła przed wiatrem i chłodem, a jednocześnie pozwalała skórze oddychać.

Jak ubrać się w góry zimą

Odpowiednie obuwie i skarpety

Wyprawa w góry to nie spacer po parku, więc bez odpowiedniego obuwia nie ma co się wybierać na taką wyciekę. Najpierw jednak zadbaj o odpowiednie skarpety -  najlepsze będą te termoaktywne. Koniecznie też weź do plecaka drugą parę na zmianę, gdyby jednak uległy zmoczeniu.

Z kolei w przypadku butów koniecznie postaw na te zimowe i trekkingowe, usztywniające kostkę, wodoodporne, z solidnym bieżnikiem i możliwością założenia raków lub raczków. Oferta produktów z oznaczeniem Gore-Tex od różnych marek jest obecnie szeroka, więc możesz wybierać między modelami i bez problemu znajdziesz najwygodniejszy fason dla siebie.

Niezbędne dodatki

Wycieczka w góry, nawet ta krótka, niesie ze sobą ryzyko przemrożenia, więc koniecznie musisz mieć czapkę, szalik i rękawiczki. Możesz także założyć kominiarką narciarską, której dół łatwo włożysz pod swoją bluzę bez kaptura męską lub damską. W ten sposób ochronisz całą szyję oraz głowę. Z uwagi na to, że takie kominiarki są cienkie, gdyż nosi się je pod kaskiem, ubierz dodatkowo czapkę. Nie musi być bardzo gruba, gdyż już jedną warstwę masz na sobie. Nie zapomnij też o rękawiczkach -  to one zapewniają właściwą ochronę twoim dłoniom.

Z pozostałych dodatków koniecznie weź stuptuty chroniące dolną część spodni. Pomogą także uniknąć nasypania śniegu do butów, jeżeli pokrywa śnieżna będzie duża, a szlak nieprzetarty. Oprócz nich niezbędne będą raki lub raczki. Dobierz je w zależności od trudności szlaku – te pierwsze będą lepsze w wędrówkach po lodzie i trudnych, wyższych szlakach. Te drugie wystarczą na proste, łagodne trasy.

Podsumowując, przedstawiliśmy podstawy tego, w co należy się ubrać w góry. To jednak nie wszystko o czym trzeba pamiętać. Ważne są także m.in.: odpowiednio spakowany plecak, kontrola samopoczucia oraz warunków atmosferycznych i świadomość, na jakim odcinku trasy się jest. Zachęcamy do lektury pozostałych naszych artykułów w temacie zimowych wypraw i życzymy udanych wycieczek!