Zasady gry w tenisa ziemnego, czyli jak grać w tenisa ziemnego? Akcesoria do gry w tenisa ziemnego

Podobnie jak każda dyscyplina sportowa, tak i tenis ziemny posiada określone zasady gry. Nie zmieniają się one praktycznie od 1882 roku, poza niewielkimi poprawkami. Poniżej prezentujemy oficjalne zasady gry, obowiązujące obecnie we wszystkich profesjonalnych rozgrywkach w kraju i na świecie.
zasadym gry mwm tenisam zimemmnemmgo

Rakieta i piłka tenisowa

Zgodnie z przepisami, długość rakiety nie może przekraczać 73,66 cm, a jej szerokość 31,75 cm. Długość powierzchni naciągu nie może przekraczać 39,37 cm, a szerokość 29,21 cm. Ważne, aby powierzchnia rakiety była płaska, a efekt odbicia piłki od strun rakiety był po obu jej stronach taki sam. Gęstość splotu strun również powinna być identyczna na całej powierzchni rakiety. Szeroki wybór rakiet do tenisa znaleźć można na Ceneo.pl. Średnica piłki tenisowej powinna się wahać pomiędzy 6,35 cm a 6,67 cm, natomiast waga między 56,7 g a 58,5 g. Musi mieć ona jednolitą powierzchnię zewnętrzną, w kolorze białym lub żółtym. Wysokiej, jakości piłki do tenisa dostępne są również w serwisie Ceneo.pl.

Zasady gry w tenisa ziemnego

Mecz tenisowy składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów. Zasady gry w tenisa ziemnego – punktacja:
  • Punkty przyznawane są za wygranie pojedynczej wymiany tenisowej.
  • Zdobycie pierwszego punktu w gemie liczone jest jako 15, drugiego 30, trzeciego 40.
  • Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema pod warunkiem, że przeciwnik zdobył maksymalnie dwa punkty.
  • W sytuacji, kiedy obaj zawodnicy wygrają po trzy wymiany, to na tablicy będzie widoczny wynik 40: 40 nazywany równowagą. Od tego momentu każdy z graczy musi wygrać dwie piłki, żeby wygrać gema.
  • Pierwsza wygrana piłka zapisywana jest jako Ad: 40 lub 40: Ad – pierwsza pozycja to wynik zawodnika serwującego. Jeżeli wygra on również kolejną wymianę to wygrywa całego gema. Jeśli punkt zdobędzie rywal to znowu powrócimy do stanu równowagi i gracze będą grać do upadłego, aż któryś z nich od stanu równowagi wygra dwie piłki z rzędu.

Zmiany stron kortu i przerwy na odpoczynek

Po każdym nieparzystym gemie w secie oraz po zakończeniu seta zawodnicy zamieniają się stronami kortu. Chyba że liczba gemów w poprzednim secie była parzysta. Po każdym nieparzystym gemie, nie biorąc pod uwagę pierwszego, zawodnicy mają prawo do skorzystania z krótkiej przerwy, która może potrwać maksymalnie półtorej minuty. Przerwa po każdym secie powinna trwać maksymalnie dwie minuty.

Rozstrzygnięcie seta, tie-break

Żeby wygrać seta, jeden z zawodników musi wygrać jako pierwszy sześć gemów, pozwalając przy tym rywalowi na wygranie co najwyżej czterech gemów. Jeśli dojdzie do remisu 6: 6 w gemach to rozgrywany jest tzw. tie-break. W tie-breaku za każdą wygraną wymianę przyznawany jest jeden punkt, a zawodnicy grają do siedmiu wygranych punktów, z zachowaniem dwóch punktów przewagi.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie spotkania z udziałem kobiet i mężczyzn rozgrywane są do dwóch wygranych setów. Wyjątkiem u panów są wszystkie turnieje wielkoszlemowe oraz spotkania w ramach Pucharu Davisa, wtedy zawodnicy grają do trzech wygranych setów. W przypadku kobiet we wszystkich tenisowych turniejach rozgrywa się spotkania do dwóch wygranych setów.

Wprowadzenie piłki do gry

Wymiana tenisowa rozpoczyna się serwisem. Jest on obwarowany kilkoma zasadami, a każdy z graczy ma dwie próby na wykonanie prawidłowego serwisu. Przed wykonaniem serwisu zawodnik powinien się upewnić, że jego rywal jest gotowy do odbioru serwisu. Zawodnik ma maksymalnie 20 sekund na wykonanie podania, gdy obaj gracze zajmą już odpowiednie pozycje na korcie, chyba że sędzia uzna za zasadne przedłużenie tego czasu. Zawodnik wykonujący podanie powinien stać obiema stopami za linią końcową kortu, pomiędzy znakiem środkowym a boczną linią singlową. Od momentu podrzucenia piłki do góry przez podającego aż do momentu zetknięcia się jej ze strunami rakiety, zawodnik nie może nawet o milimetr przekroczyć żadnej z tych linii, gdyż wywołany zostanie błąd stóp i traci on pierwszą szansę serwisową. Jeżeli podający podrzuci piłkę do góry, ale nie wykona zamachu rakietą i piłka nie zetknie się z nią, to może on wykonać podanie ponownie bez straty szansy serwisowej, ale musi pamiętać o ograniczonym czasie na wykonanie serwisu. W dzisiejszych czasach wszyscy zawodowi tenisiści serwują, uderzając piłkę z ponad głowy. Niemniej jednak odbicie piłki tuż nad ziemią przy serwisie również jest zaliczone jako poprawne, o ile zawodnik nie złamie innych przepisów.

Zasady dotyczące odbierającego serwis

Nie ma ściśle sprecyzowanych zasad, co do pozycji na korcie w momencie serwisu, jeśli chodzi o odbierającego. Odbierający serwis może zająć dowolne miejsce na korcie oraz w jego obrębie.
Po wykonaniu dobrego serwisu przez podającego, piłka pozostaje w grze aż do momentu rozstrzygnięcia punktu lub przerwania wymiany przez sędziego. Jeśli zdarzy się tak, że odbierający nie zdąży zareagować na udany serwis rywala i nie dotknie piłki rakietą ani żadną częścią ciała łącznie ze strojem, to serwujący wygrywa punkt. Podający zdobywa punkt również w przypadku, gdy piłka po jego serwisie dotknie rakiety, stroju lub ciała odbierającego zanim dotknie ziemi. Jeżeli odbierający zdoła odbić piłkę rakietą po serwisie podającego, ale nie zdoła jej przebić nad siatką tak, żeby odbiła się na polu gry rywala, to mówi się, że podający zapisał na swoim koncie serwis wygrywający.
Tenis ziemny to piękny i wymagający sport, jeśli szukasz inspiracji do rozpoczęcia nowej przygody, będzie on świetnym wyborem. Wszelkie niezbędne, aby zacząć, akcesoria znajdziesz na stronie Ceneo.pl.
Autor: Redakcja Ceneo