Data modyfikacji:

Wykrywacz metali dla początkujących: ranking najlepszych

Poszukiwanie zagubionych monet i biżuterii to łatwy sposób na zarobek, ale też popularne hobby. Chcesz wiedzieć, który wykrywacz metali jest najlepszy dla początkującego, jak działa detektor metali oraz co grozi za poszukiwanie skarbów na własną rękę? Przeczytaj.

Zanim amator kupi wykrywacz metali

wykrywacz metali ranking

Wykrywacz metali a prawo

Wykrywacz metali jest w stanie zlokalizować różnego rodzaju metale, w tym srebro, stal nierdzewną i złoto. Przy jego pomocy możesz znaleźć bransoletki, pierścionki, monety, sygnety, broszki i inne wartościowe elementy, ale musisz też uważać na to, gdzie i przede wszystkim czego szukasz.

Niektóre źródła podają, że do używania wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie od konserwatora zabytków. Nie jest to do końca prawda. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), zezwolenia wymaga korzystania z wykrywacza metali do przeszukiwania zabytków. Jeśli twoim celem jest znalezienie monet, obrączek lub kolczyków pozostawionych przez innych plażowiczów nad morzem lub jeziorem, najprawdopodobniej nie łamiesz żadnych przepisów. Prawdopodobnie, ponieważ polskie przepisy nie regulują dokładnie co jest zabytkiem, a co nie. 

Pewne jest to, że szukanie złotówek na plaży czy zagubionej biżuterii jest legalne i nie grozi za to grzywna. Możesz zatem śmiało zabrać detektor metalu ze sobą nad jezioro lub nad Bałtyk. Pamiętaj, by nigdy nie używać detektora na terenach stanowisk archeologicznych, ani w miejscach o znaczeniu historycznym bez zezwolenia. Jest to nielegalne i grozi karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Przydatna może być mapa, która informuje o stanowiskach archeologicznych oraz wyznacza miejsca, do których lepiej z wykrywaczem metalu nie zaglądać.

Wykrywacz metali – jak działa?

Działanie wykrywaczy metali bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Detektor wytwarza pole elektromagnetyczne, które przenika przez grunt do pewnej głębokości. Jeśli wysłane przez urządzenie fale natrafią na określony obiekt, wykrywacz wytworzy swoje własne pole elektromagnetyczne. Urządzenie jest w stanie wykryć to pole i dać komunikat o jego wykryciu. 


Przeczytaj także: Jak się ubrać na paintball?


Cewka detektora odpowiada za wysyłanie i odbieranie fal elektromagnetycznych. Panel kontrolny i źródło zasilania to pozostałe główne elementy wykrywacza. 

Wykrywacz metali – ranking:

1. Garrett ACE 250

Garrett Metal Detectors serii ACE to znakomite rozwiązanie dla początkujących poszukiwaczy zagubionej biżuterii i monet w przystępnej cenie. Urządzenia pozwolą na dokładną i szybką pracę, nawet w zróżnicowanym terenie. Unikalne cechy wykrywacza to graficzne obrazowanie właściwości przewodzących znaleziska, lokalizacja go za pomocą wyświetlacza i dźwięku oraz regulacja czułości i zasięgu (na 8 poziomach). Częstotliwość pracy to 6,5 kHz. Waga urządzenia to 1,2 kg. Detektor pozwala na poszukiwania nie tylko w suchym terenie, ale też w wodzie. 

2. Garret EuroACE

To podobnie, jak ACE 250, detektor z wyższej półki. Sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej wymagających poszukiwaczy. Ma trzy różne dźwięki, które wydaje w zależności od częstotliwości. Dzięki temu w łatwy sposób odróżnisz aluminium od złota. Ma nowy i szybszy procesor dla sprawniejszej pracy i detekcji obiektów. Częstotliwość pracy jest wyższa, bo wynosi aż 8,25 kHz, co przekłada się na jakość poszukiwań. Urządzenie jest wodoodporne. Dzięki PinPoint możesz precyzyjnie zlokalizować przedmiot. Jest droższy niż ACE 250, ale wart swojej ceny.

3. Teknetics EuroTek

Detektor jest ergonomiczny, lekki i w przystępnej cenie. Ma bardzo dobre parametry, dzięki czemu może konkurować z wykrywaczami z wyższej półki. Zapewnia cyfrową i dźwiękową identyfikację znaleziska. Czułość i zasięg możesz regulować na 4 poziomach. Waży 1 kg. Częstotliwość pracy to 7,5 kHz. 

4. Steinberg SBS-MD-8

To wykrywacz z dolnej półki cenowej, który jest polecany przede wszystkim laikom. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy szukanie zagubionych przedmiotów stanie się twoim hobby, czy to raczej jednorazowa przygoda. Urządzenie działa w dwóch trybach. Pierwszy z nich wyszukuje wszystkie metale, a drugi jedynie wybrane, np. srebro. Cewka poszukiwawcza służy do detekcji przedmiotów znajdujących się na głębokości do 100 cm. Większe przedmioty wykryje na głębokości do 15 cm. Waży niecały kilogram. Pracuje na częstotliwości 7-8 kHz. 

5. Fisher F44

To ulepszona wersja F4. Ma lepsze zasięgi i większą wodoodporność. Można go używać w każdych warunkach atmosferycznych, nawet podczas ulewy lub w wodzie. Wykrywacz posiada automatyczne lub manualne dostrojenie do gruntu. Regulacja czułości ma aż 20 różnych poziomów. Zapamiętuje ustawienia po wyłączeniu. Częstotliwość pracy to 7,69 kHz. Waży 1,15 kg. 

6. Minelab Go-Find 40

To uniwersalny detektor, który dobrze sprawdzi się do poszukiwania monet i biżuterii. Jest ze średniej półki cenowej. Powinien zaspokoić ciekawość początkującego poszukiwacza. Jest poręczny (można go szybko złożyć) i bardzo lekki (waży nieco powyżej 1 kg). Czułość jest regulowana na czterech poziomach. Pracuje na częstotliwości 7,8 kHz.