Data publikacji:

Wykrywacz metali dla początkujących: ranking najlepszych

Poszukiwanie zagubionych monet i biżuterii to łatwy sposób na zarobek, ale też popularne hobby. Chcesz wiedzieć, który wykrywacz metali jest najlepszy dla początkującego, jak działa detektor metali oraz co grozi za poszukiwanie skarbów na własną rękę? Przeczytaj.
wykrywacz metali dla początkujących

Wykrywacz metali a prawo

Wykrywacz metali jest w stanie zlokalizować różnego rodzaju metale, w tym srebro, stal nierdzewną i złoto. Przy jego pomocy możesz znaleźć bransoletki, pierścionki, monety, sygnety, broszki i inne wartościowe elementy, ale musisz też uważać na to, gdzie i przede wszystkim czego szukasz.
Niektóre źródła podają, że do używania wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie od konserwatora zabytków. Nie jest to do końca prawda. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162, poz. 1568), zezwolenia wymaga korzystanie z wykrywacza metali do przeszukiwania zabytków. Jeśli twoim celem jest znalezienie monet, obrączek lub kolczyków pozostawionych przez innych plażowiczów nad morzem lub jeziorem, najprawdopodobniej nie łamiesz żadnych przepisów. Prawdopodobnie, ponieważ polskie przepisy nie regulują dokładnie, co jest zabytkiem, a co nie.
Pewne jest to, że szukanie złotówek na plaży czy zagubionej biżuterii jest legalne i nie grozi za to grzywna. Możesz zatem śmiało zabrać detektor metalu ze sobą nad jezioro lub nad Bałtyk. Pamiętaj, by nigdy nie używać detektora na terenach stanowisk archeologicznych ani w miejscach o znaczeniu historycznym bez zezwolenia. Jest to nielegalne i grozi karą pozbawienia wolności do 8 lat.
Przydatna może być mapa, która informuje o stanowiskach archeologicznych oraz wyznacza miejsca, do których lepiej z wykrywaczem metalu nie zaglądać.

Wykrywacza metali – jak działa?

Wykrywacz metali wykorzystuje bardzo prosty mechanizm, który po raz pierwszy został użyty w XIX wieku. Wytwarza on fale elektromagnetyczne, kierowane przez użytkownika w stronę ziemi lub innych powierzchni. Jeżeli zetkną się one z jakimś obiektem wykonanym z metalu, zostają odbite, co natychmiast rejestruje czujnik urządzenia. Informuje ono użytkownika o znalezisku za pomocą sygnału dźwiękowego, którego intensywność zależy od wielkość przedmiotu oraz głębokości, na jakiej się znajduje. Skuteczność wykrywacza zależy w dużej mierze od jego mocy – im jest większa, tym wyższą energię mają fale elektromagnetyczne, dzięki czemu zyskując większy zasięg.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu wykrywacza metali?

Początkujących poszukiwaczy skarbów wybierających wykrywacz metali w pierwszej kolejności powinien zainteresować zakres częstotliwość pracy urządzenia. Częstotliwość opisuje amplitudę fal elektromagnetycznych generowanych przez sprzęt, która podawana jest w hercach (Hz). Większość urządzeń na rynku pracuje z falami od 3 kHz do ok. 80 kHz.
Fale o wysokich częstotliwościach wykrywają najskuteczniej niewielkie przedmioty zakopane płytko pod powierzchnią ziemi. Oznacza to, że idealnie nadają się do poszukiwania monet, drobnej biżuterii, nabojów lub pozostałych po nich łusek. Fale bardzo dobrze radzą sobie też z wykrywaniem złota, żelaza oraz jego różnych stopów.
Wykrywacze generujące fale o niskich częstotliwościach przeznaczone są do poszukiwań artefaktów znajdujących się głębiej w ziemi, które osiągają dość spore rozmiary. Bardzo skutecznie wykrywają one również przedmioty wykonane ze srebra.
Detektory metali dostępne w sklepach dzielimy na jedno- i wieloczęstotliwościowe. Te pierwsze pracują wyłącznie w jednym wąskim zakresie fal, najczęściej najbardziej uniwersalnym, dającym największe szanse na wykrycie jakiegokolwiek obiektu. Urządzenia te są więc idealnym rozwiązaniem dla amatorów zaczynających przygodę z poszukiwaniem skarbów. Nie wymagają bowiem kalibracji oraz dobrej znajomości terenu i innej specjalistycznej wiedzy. Aby zacząć, wystarczy włączyć sprzęt i skierować go w stronę ziemi.
Wykrywacze wieloczęstotliwościowe pracują w bardzo szerokim spektrum częstotliwości. Pozwalają one na ich zmianę w dowolnym momencie. Dzięki temu można przeskanować teren pod kątem konkretnych obiektów, pozwalając uniknąć zbyt dużej liczby fałszywych sygnałów. Dzięki większej mocy sprzęt tego typu radzi sobie znacznie lepiej na trudniejszych w spenetrowaniu glebach gliniastych i skalistych, z którymi nie radzą sobie uniwersalne detektory jednoczęstotliwościowe. Początkujący muszą jednak pamiętać o tym, że obsługa tego rodzaju sprzętu wymaga uprzedniego przygotowania, co pozwala uniknąć pomyłek. Konfiguracji dokonujemy zazwyczaj za pomocą specjalnego panelu sterowania, który bardzo często dla wygody wzbogacony jest o wyświetlacz LCD lub analogowy wskaźnik częstotliwości pracy.
Większość wykrywaczy ma podobną konstrukcję. Cewka elektromagnetyczna odpowiedzialna za generowanie fal jest zamontowana na długim wysięgniku, który połączony jest z rączką, w której znajduje się bateria. Dzięki takiej budowie użytkownik może spokojnie przeczesywać teren w pozycji wyprostowanej.
Wykrywacz metali dla początkujących powinien być wykonany z lekkich i wytrzymałych tworzyw. Musi być odporny na zachlapania wodą, deszcz, a także pył i inne zabrudzenia, o które nietrudno podczas pracy w terenie. Poszukujemy również sprzętu pozwalającego na jego łatwy i szybki demontaż, co pozwoli na bardziej komfortowy transport całości.
Nie zapominamy też o wyborze modelu z odpowiednio pojemną baterią, pozwalającą na długi czas pracy. Niestety pojemność idzie w parze z wagą, ciężki detektor będzie mało wygodny w obsłudze, zwłaszcza gdy szukamy przedmiotów na nierównym terenie. Warto więc znaleźć odpowiedni kompromis. Nawet teoretycznie lekki sprzęt może po kilku godzinach prowadzić do bólu pleców i ręki.
Na koniec warto rozważyć kwestię ceny urządzenia. Choć na rynku bez problemu znajdziemy urządzenia nawet za kilka tysięcy złotych, na dobry początek nie warto inwestować aż tak wielkich pieniędzy. Potrzeby amatora bez problemu zaspokoją tańsze modele za kilkaset złotych.

Ranking polecanych wykrywaczy metali dla początkujących

Garrett ACE 250

Garrett Metal Detectors serii ACE to znakomite rozwiązanie dla początkujących poszukiwaczy zagubionej biżuterii i monet w przystępnej cenie. Urządzenia pozwolą na dokładną i szybką pracę, nawet w zróżnicowanym terenie. Unikalne cechy wykrywacza to graficzne obrazowanie właściwości przewodzących znaleziska, lokalizacja go za pomocą wyświetlacza i dźwięku oraz regulacja czułości i zasięgu (na 8 poziomach). Częstotliwość pracy to 6,5 kHz. Waga urządzenia to 1,2 kg. Detektor pozwala na poszukiwania nie tylko w suchym terenie, ale też w wodzie.

Garret EuroACE

To podobnie jak ACE 250 detektor z wyższej półki. Sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej wymagających poszukiwaczy. Ma 3 różne dźwięki, które wydaje w zależności od częstotliwości. Dzięki temu w łatwy sposób odróżnisz aluminium od złota. Ma nowy i szybszy procesor dla sprawniejszej pracy i detekcji obiektów. Częstotliwość pracy jest wyższa, bo wynosi aż 8,25 kHz, co przekłada się na jakość poszukiwań. Urządzenie jest wodoodporne. Dzięki PinPoint możesz precyzyjnie zlokalizować przedmiot. Jest droższy niż ACE 250, ale wart swojej ceny.

Teknetics EuroTek

Detektor jest ergonomiczny, lekki i w przystępnej cenie. Ma bardzo dobre parametry, dzięki czemu może konkurować z wykrywaczami z wyższej półki. Zapewnia cyfrową i dźwiękową identyfikację znaleziska. Czułość i zasięg możesz regulować na 4 poziomach. Waży 1 kg. Częstotliwość pracy to 7,5 kHz.

Fisher F44

To ulepszona wersja F4. Ma lepsze zasięgi i większą wodoodporność. Można go używać w każdych warunkach atmosferycznych, nawet podczas ulewy lub w wodzie. Wykrywacz posiada automatyczne lub manualne dostrojenie do gruntu. Regulacja czułości ma aż 20 różnych poziomów. Zapamiętuje ustawienia po wyłączeniu. Częstotliwość pracy to 7,69 kHz. Waży 1,15 kg.

Minelab Go-Find 40

To uniwersalny detektor, który dobrze sprawdzi się do poszukiwania monet i biżuterii. Jest ze średniej półki cenowej. Powinien zaspokoić ciekawość początkującego poszukiwacza. Jest poręczny (można go szybko złożyć) i bardzo lekki (waży nieco powyżej 1 kg). Czułość jest regulowana na 4 poziomach. Pracuje na częstotliwości 7,8 kHz.

Maclean MCE940

Wygodny w użyciu detektor z funkcją automatycznego wykrywania konkretnych rodzajów metali oraz rozmiaru przedmiotów, a także z analogowym wskaźnikiem.

Steinberg SBS-MD-8

Wszechstronny wykrywacza z opcją detekcji konkretnych materiałów. Urządzenie posiada 2 tryby działania, wodoodporną cewkę oraz analogowy wyświetlacz.

Cobra Tector CT1062

Detektor metali dla początkujących w atrakcyjnej cenie. Wyposażony jest w dużą wodoodporną cewką o średnicy 19 cm, która pracuje, korzystając z fal o niskich częstotliwościach. Model posiada też poprawiający komfort uchwyt podramienny.

VidaXL Wykrywacz metali

Wykrywacz dla początkujących ze wskaźnikiem LED, przeznaczony do lokalizowania metali takich jak żelazo, srebro czy miedź. Sprzęt pozwala na podłączanie słuchawek oraz regulowanie długości wysięgnika. Model jest zasilany baterią 9 V, która nie jest dołączona do zestawu.
Zdjęcie: Envato Elements