Data publikacji:

Wędkarstwo sumowe, czyli jak łowić sumy?

Sum to niewątpliwy król polskich ryb, a złapanie dorodnego okazu jest dla wędkarza powodem do dużej satysfakcji i wynikiem jego dużego doświadczenie, umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania. Dowiedz zatem się, czym charakteryzuje się wędkarstwo sumowe.
Wędkarstwo sumowe

Sum – najważniejsze informacja dla wędkarza

Sum (sum pospolity, nazwa łac. Silurus glanis) to druga największa ryba Starego Kontynentu oraz największy gatunek słodkowodny. Sumy żyją w zlewiskach Morza Bałtyckiego, Kaspijskiego oraz Czarnego. Zamieszkują zarówno jeziora, jak i największe rzeki oraz zbiorniki zaporowe.
Ze względu na popularność wśród wędkarzy sum został introdukowany w krajach, w których nie występował w naturze. Dzięki temu spotyka się go również we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji oraz w Chinach. Jedną z najciekawszych populacji suma można znaleźć w czarnobylskiej strefie zamkniętej, gdzie ryba żyje w zdziczałych stawach, w których przechowywana była woda używana do chłodzenia reaktora atomowego.
Suma trudno pomylić z inna rybą. Przedstawiciele gatunku charakteryzują się szeroką i spłaszczoną głową z niewielkim oczami, a także dwoma długimi wąsami wyrastającymi nad górną szczęką. Duża paszcza ryby uzbrojona jest w wiele drobnych zębów. Sumy mają również niezwykle długi ogon, który może stanowić nawet 60 procent długości ciała. Ich barwa zależy w dużej mierze od środowiska, w jakim żyją, grzbiet przyjmuje kolor od czarnego do ciemnozielonego, natomiast brzuch jest najczęściej szarobiały i pokrywają go liczne plamki.
W optymalnych warunkach sum może dożyć nawet 80 lat, osiągając blisko 3 metry długości, a także wagę ponad 130 kilogramów. W Polsce rekordową rybę złapano w 2021 roku, mierzyła ona 261 centymetrów długości, przy wadze 104 kilogramów.
Najmłodsze sumy odżywiają się skorupiakami, robakami i larwami, dojrzałe osobniki polują natomiast na wiele gatunków ryb, a także gady, płazy, a nawet ptaki wodne. Osobniki z gatunku preferują samotny i osiadły tryb życia. Okres ich największej aktywności przypada na wiosnę, lato i jesień. W ciągu dnia spędzają czas przy dnie, w miejscach o spokojnym przepływie wody.

Wędkarstwo sumowe – podstawy

Sum jest niezwykle pożądaną przez rybaków rybą, nie dziwne więc, że opracowali oni wiele specyficznych metod pozwalających na jego złapanie, które wspólnie określa się mianem wędkarstwa sumowego. Za połowy suma powinni zabierać się jedynie bardziej doświadczeni miłośnicy wędkowania, ponieważ mamy tu do czynienia z naprawdę silną rybą. Z łatwością zerwie żyłkę lub wyrwie z rąk wędkę, a jej holowanie jest prawdziwym testem siły i wytrwałości, bowiem walka z wyrywającym się zwierzęciem może trwać niezwykle długo. Z tej racji, specjaliści odradzają połowy z brzegu, polecając usadowienie się w łodzi.
Aby zacząć połowy suma, wpierw trzeba go też znaleźć. Jak już zaznaczyliśmy, ryba to samotnik, na znalezienie jej żerowiska trzeba poświęcić sporo czasu, a także dysponować odpowiednią wiedzą. Podczas lokalizacji osobników z gatunku niektórzy sięgają np. po elektroniczne echosondy. Nierzadko przydatne okażą się też informacje na temat konkretnych łowisk zasłyszane od innych wędkarzy.
Wędkarze sumowi muszą pamiętać też o okresie ochronnym ryby w Polsce. Przypada on na czas od 1 listopada do 31 maja, choć może być inny w zależności od lokalnych uwarunkowań. Nie łapiemy osobników mniejszych niż 70 centymetrów, dobowy limit połowu na wędkarza to jedna sztuka.

Wędkarstwo sumowe – najpopularniejsze sposoby na łowienie sumów

Suma łowi się przy wykorzystaniu trzech metod – gruntowej, trollingowej oraz spinningowej. Omówmy pokrótce każdą z nich. We wszystkich przypadkach używa się klasycznych przynęt sumowych, zarówno sztucznych (głównie woblery i gumy), jak i naturalnych.

Metoda gruntowa w wędkarstwie sumowym

Korzystając z tej metody, nie musimy teoretycznie kupować specjalistycznego sumowego sprzętu wędkarskiego. Trzeba jednak mieć w zanadrzu grubą i wytrzymałą wędkę o długości od około 2,7 do 3 metrów, która uzbrojona jest w pojemny kołowrotek wysokiej jakości z bardzo skutecznym hamulcem. Używamy tutaj też grubej plecionki oraz wytrzymałych przelotek kijka. Przynętę spuszczamy na samo dno zbiornika wodnego, czekając na przepływającego w pobliżu suma.

Metoda spinningowa w wędkarstwie sumowym

Skuteczna i popularna metoda połowu suma, która korzysta z techniki spinningowej, polegającej na nieustannym zarzucaniu i zaciąganiu przynęty, co wzbudza ciekawość ryby i zmusza ją do ataku. Używamy tutaj elastycznej i lekkiej wędki o długości do 3 metrów, a także solidnego kołowrotka. Technika jest bardzo skuteczna zwłaszcza podczas połowu w mocno zarośniętych wodach.

Metoda trollingowa w wędkarstwie sumowym

Metoda stosowana jedynie podczas połowów z łodzi na głębokich i mało zarośniętych akwenach. Z tego powodu też rzadko wykorzystuje się ją w naszych warunkach geograficznych. Wędkarz holuje przynętę, siedząc na wolno płynącej łódce lub pontonie z cichym silnikiem motorowym. Do wabienia ryby używa się głównie woblerów, które szorują po dnie zbiornika.